Sa traiti!

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sa traiti!

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:
skipper scrie: Si ai nostri meteorologi tot spre 50nd au dat vantul chiar in buletinul de avertizare, nimeni n-a spus 70nd!
Asa mi s-a spus de la malul marii, ca au inregistrat giruetele barcilor din port.
Eu am furnizat informatia la gura a II-a . :)
Constantin a vazut 70nd pe barca.
Si cei de pe platforma Gloria au inregistrat la fel: rafale de 68nd.

Ce invataminte putem trage din povestea asta marinareasca: pentru a ne astepta la asemena vanturi puternice trebuie sa avem atat de o depresiune adanca ( se vede pe hartile sinoptice de la nivelul solului) cat si o masa de aer rece coborand dinspre Nord ( se vede pe hartile de altitudine).

Aceeasi situatie se poate sa fi fost prezenta si pe 24 iunie!

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa traiti!

Mesaj necitit de Florio »

Am privit si eu furtuna, ca un soarece de biblioteca, pe webcam. Adica acea fereastra micuta cu rezolutie anemica. Cu toatea astea vedeam de sus valuri care izbind stabilopozii, creasta lor facea un salt peste zidul inalt de protectie, peste partea carosabila a digului, peste vaporul etajat de la chei, oprindu-se la cca. 10m de el, in incinta portului. Eu stiu cat de mare e vaporul acela si am ramas uimit sa vad asa ceva.
Dar ca de obicei lucrurile privite de la dinstanta nu arata chiar realitatea.
Am vazut ieri in telefonul lui Constantin o filmare facuta de la etajul restaurantului On plonge.
Stiti cat are velierul Adornate catargele de inalte ? Uriase !
Masa de apa starnita de valuri trecea peste dig, zid protectie, carosabil, trecea in jerba peste catargele lui Adornate, acoperind tot acest spatiu imens si se prabusea in marina ! :shock:
Vorba lui Romeo: trebuie sa vezi ca sa crezi !

Constantin
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 101
Membru din: Vin Apr 29, 2011 3:27 pm
Localitate: Constanta, Romania
Contact:

Re: Sa traiti!

Mesaj necitit de Constantin »

Florio scrie:Frumoasa intalnire, pe malul unei mari iesite din matca :) !
Din cate imi amintesc, eu v-am facut cunostinta la Targul Nautic International Bucuresti, stiindu-va pe amandoi oameni experimentati, cu pasiune pentru mare.

P.S>
Si multumiri publice, pentru interventia de ieri. Pentru cine nu stie, Constantin m-a anuntat ca barca de langa a mea si-a rupt una din legaturile pupa si loveste in stanga si in dreapta. Si pe o vreme cainoasa, impreuna cu un amic, Vali, care a urcat pe barca mea sa ia o parama, au legat ambarcatiunea cu probleme, in timp util. Cand i-am cerut ajutorul, Constantin mi-a spus la telefon : " ma ocup eu, nu te mai gandi la asta"
Florio, multumesc inca odata pentru cuvintele tale frumoase! Ma faci sa rosesc... N-am facut decat ceea ce orice om normal ar fi facut: vezi ca ceva nu e in ordine, esti acolo, deci pui mana si faci ce e de facut. Domnul Comandor, bolnav fiind, a venit de acasa, stiind ca pe un asemena vant vor fi probleme! Asta, da, trebuie laudat, consemnat, povestit.

In ceea ce priveste vantul: am avut privilegiul sa vad informatii de la Comandamentul Flotei, acolo era prevazut vant de 70 de noduri, si a si fost! Nu stiu sa postez aici fotografii - filmulete .as face asta, sa vedeti cam cum a fost!
Vara este o stare de spirit!
www.scoala-nautica.ro

Constantin
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 101
Membru din: Vin Apr 29, 2011 3:27 pm
Localitate: Constanta, Romania
Contact:

Re: Sa traiti!

Mesaj necitit de Constantin »

skipper scrie:
Litovoi scrie:banuiesc ca de pe forumurile nautice nimeni nici nu intuieste,
dar mi-ar placea sa citesc in seara asta explicatia
Posibil ca depresiunea care e acum peste Crimea si dimineata era la N de Bosfor o fi fost ieri peste CT si a dat vanturile alea violente. Ar fi fost interesant de vazut evolutia presiunii atmosferice ieri la CT, tr sa fi fost o scadere f violenta, peste 20mb in 6 ore.

Situatia de azi dimineata
Imagine

Variatia de presiune data de o ocluzie de fronturi care genereaza asemenea vanturi
ocluzie UK.jpg
Harta de ieri de la englezi ne da chiar o ocluzie peste CT

Imagine
A fost scadere, si a fost asa cum presupui, Skipper! De la 1025, la 1009mb!
Vara este o stare de spirit!
www.scoala-nautica.ro

Scrie răspuns