Raid Romania

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
capitanu
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Lun Dec 19, 2011 4:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de capitanu »

o saptamana sau doua ?

sarbatori fericite tuturor!
Mananc si beau si fac ce vreau!

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

Acartar tuturor!
Nu sunt cel mai in masura sa fac asemenea propuneri, dar tocmai faptul ca nu cunosc aproape deloc zona Razimului ma face curios din cale-afara.
Deci, despre ce imi inchipui eu ca ar fi vorba;
o prima etapa de patru zile ,plecare din Jurilovca ,popas la Gura Portitei pt. inaugurare si ultimele verificari si apoi circumnavigarea Razimului in sens invers acelor de ceasornic.
Pentru relaxare si timp de pescuit, trancanit si alte activitati ,propun ca distantele sa nu fie mai mari de 30-35 de km.
Prima loc de tabara l-am identificat ca fiind in zona Periteasca (pe uscat) cu alternativa Golful Holbina (adapost de vant) unde s-ar dormi pe barca.
Tabara nr. 2 in zona Sarinasuf (nu stiu daca gasim mal propice camparii) sau Insula Popina (daca se permite) . Pana la tabara insa, mi-ar surade o intrare pe canalul Dunavat.
Ziua 3 s-ar termina cu campare in zona Dealului Iancina .
Tabara nr 4 ar fi din nou la Jurilovca ,unde am putea sa regrupam si sa plecam mai departe in Etapa 2.
Pana aici m-am gandit la varianta asta fiindca fratele nostru alb, NicuSapteMetri, si-a manifestat dorinta de a merge cu obiectu de la care i se trage si numele, obiect care nu poate depasi obstacolele canalelor 5 sau 2.
Alta considerenta ar fi ca nu stiu cati dispun de mai mult de patru zile libere si cu ocazia popasului la Jurilovca se pot alatura expeditiei alti onorabili cetateni.
Etapa 2!
In etapa asta vad o trecere in Lacul Sinoe prin Canalul 2 si inoptarea undeva pe Grindul Lupilor.
A doua zi, trecere in Marea Neagra prin canalul din zona Edighiol si continuarea traseului pana la Portita.Campare cu cortul.:)
Punctul terminus al celei de-a treia zi din etapa 2, ar fi Insula Sahalin, cu mentiunea ca traseul ar fi ceva mai lung (aprox. 40 km).
Urmeaza intoarcerea ,campare din nou la Portita ,sau de ce nu, intr-un alt loc, mai salbatic, apoi urmatoarea zi trecerea in Sinoe prin primul canal pe dreapta :) si continuarea prin canalul 5 in Golovita si cap-compas Jurilovca.
Toata povestea ar dura 9 zile, maxim 10. Nu stiu daca ar trebui luata o marja de siguranta(furtuni,vant neprielnic,etc)
Am propus limita de 35 km in caz ca se va merge numai la vasle.
peseu. am facut traseul si pe "google earth" , am salvat ca jpg. dar mi-am prins urechile cand am vrut sa atasez imagini.:P

capitanu
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Lun Dec 19, 2011 4:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de capitanu »

Rogu-te, pune-le la mine pe mail. Acartar.
Mananc si beau si fac ce vreau!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de skipper »

impaiatu scrie:.... am facut traseul si pe "google earth" , am salvat ca jpg. dar mi-am prins urechile cand am vrut sa atasez imagini.:P
Merg atasate toate fisierele foto si chiar si cele in format GE (kml, kmz), trebuie doar sa ai grija ca marimea fisierului atasat sa nu depaseasca 500kb.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

impaiatu scrie:Acartar tuturor!
Nu sunt cel mai in masura sa fac asemenea propuneri, dar tocmai faptul ca nu cunosc aproape deloc zona Razimului ma face curios din cale-afara.
Deci, despre ce imi inchipui eu ca ar fi vorba;
o prima etapa de patru zile ,plecare din Jurilovca ,popas la Gura Portitei pt. inaugurare si ultimele verificari si apoi circumnavigarea Razimului in sens invers acelor de ceasornic.
Pentru relaxare si timp de pescuit, trancanit si alte activitati ,propun ca distantele sa nu fie mai mari de 30-35 de km.
Prima loc de tabara l-am identificat ca fiind in zona Periteasca (pe uscat) cu alternativa Golful Holbina (adapost de vant) unde s-ar dormi pe barca.
Tabara nr. 2 in zona Sarinasuf (nu stiu daca gasim mal propice camparii) sau Insula Popina (daca se permite) . Pana la tabara insa, mi-ar surade o intrare pe canalul Dunavat.
Ziua 3 s-ar termina cu campare in zona Dealului Iancina .
Tabara nr 4 ar fi din nou la Jurilovca ,unde am putea sa regrupam si sa plecam mai departe in Etapa 2.
Pana aici m-am gandit la varianta asta fiindca fratele nostru alb, NicuSapteMetri, si-a manifestat dorinta de a merge cu obiectu de la care i se trage si numele, obiect care nu poate depasi obstacolele canalelor 5 sau 2.
Alta considerenta ar fi ca nu stiu cati dispun de mai mult de patru zile libere si cu ocazia popasului la Jurilovca se pot alatura expeditiei alti onorabili cetateni.
Etapa 2!
In etapa asta vad o trecere in Lacul Sinoe prin Canalul 2 si inoptarea undeva pe Grindul Lupilor.
A doua zi, trecere in Marea Neagra prin canalul din zona Edighiol si continuarea traseului pana la Portita.Campare cu cortul.:)
Punctul terminus al celei de-a treia zi din etapa 2, ar fi Insula Sahalin, cu mentiunea ca traseul ar fi ceva mai lung (aprox. 40 km).
Urmeaza intoarcerea ,campare din nou la Portita ,sau de ce nu, intr-un alt loc, mai salbatic, apoi urmatoarea zi trecerea in Sinoe prin primul canal pe dreapta :) si continuarea prin canalul 5 in Golovita si cap-compas Jurilovca.
Toata povestea ar dura 9 zile, maxim 10. Nu stiu daca ar trebui luata o marja de siguranta(furtuni,vant neprielnic,etc)
Am propus limita de 35 km in caz ca se va merge numai la vasle.
peseu. am facut traseul si pe "google earth" , am salvat ca jpg. dar mi-am prins urechile cand am vrut sa atasez imagini.:P
Sau pune un fisier KMZ , surazatorule ! :) Sa vaza ochiul nostru direct pe Google earth . Ca prea le-ai zis bine!

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

am atasat kmz-ul. sper ca am procedat bine.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de skipper »

impaiatu scrie:am atasat kmz-ul. sper ca am procedat bine.
Ai procedat super bine numai ca:
- noi asteptam o linie cu traseul si acolo e doar un punct. Mai bine salvezi tot traseul spre dreapta informare a curiosilor potentiali paticipanti.
- in locul ala apa are juma de metru. De la remorcher asa e adancimea, am fost acolo acum 3 ani, intre timp o mai fi scazut. Nu poti urca drept pe grind ca e un fel de mlastina. Plus ca grindul ala e zona de protectie maxima, nu poti pune cort, acosta, etc. Am pus un fisier cu niste adancimi culese din golful Sacalin in 2008 in forumul Destinatii.
- cine este Acartar si ce vrea el?
Ultima oară modificat Lun Ian 09, 2012 10:52 pm de către skipper, modificat de 2 ori în total.
Motiv: adancimi
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:
impaiatu scrie:am atasat kmz-ul. sper ca am procedat bine.
Ai procedat super bine numai ca:
- noi asteptam o linie cu traseul si acolo e doar un punct. Mai bine salvezi tot traseul spre dreapta informare a curiosilor potentiali paticipanti.
- in locul ala apa are juma de metru. De la remorcher asa e adancimea, am fost acolo acum 3 ani, intre timp o mai fi scazut. Nu poti urca drept pe grind ca e un fel de mlastina. Plus ca grindul ala e zona de protectie maxima, nu poti pune cort, acosta, etc.
- cine este Acartar si ce vrea el?
N-ai inteles. Impaiatu' a pus punctul terminoiu' .
Pune Sorine si traseul, cum te roaga lumea. Uite, acum suntem doi , facem un cor. :)

Admin: am mutat discutia despre Golful Sacalin la categoria Destinatii.

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

cred ca ceva nu e in regula; am pus tot traseul, cu cele doua etape ,colorate diferit si cu simboluri adecvate pt tabere.
anyway, totul e relativ, dupa cum am spus, nu cunosc zona aproape deloc , locurile de campare nefiind decat niste puncte de referinta.
hai ca am reusit sa pun si o poza.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

skipper scrie:
impaiatu scrie:am atasat kmz-ul. sper ca am procedat bine.
- cine este Acartar si ce vrea el?
cu "Acartar" e o poveste haioasa dar de spus la gura halbei. s-a impamantenit printre cunoscatori drept salut..Acum exista si un barcaz cu numele asta; caiacu' lu' Orafaz.

Scrie răspuns