Raid Romania

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
menestras
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:58 pm

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de menestras »

Bai astia, vorbiti si cu Paul Condrat. Ca din intamplare garla aia e in fundul curtii lui.

Acartar

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

asteptam sa se autosesizeze, sunt convins ca el e cel mai in masura sa ne indrume.
de fapt, singura chestiune mai "tricki" ar fin trecerile prin canalul 5, 2 si iesirea in mare prin unul din cele doua canale.
trecerea prin 5 am experimentat-o.:)
din auzite, am inteles ca cel mai dificil lucru e trecerea in mare, sau invers; din mare in lac.Asta din cauza curentilor foarte puternici.
dar ii asteptam pe iluminati sa ne ilumineze si pre noi.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

impaiatu scrie:asteptam sa se autosesizeze, sunt convins ca el e cel mai in masura sa ne indrume.
de fapt, singura chestiune mai "tricki" ar fin trecerile prin canalul 5, 2 si iesirea in mare prin unul din cele doua canale.
trecerea prin 5 am experimentat-o.:)
din auzite, am inteles ca cel mai dificil lucru e trecerea in mare, sau invers; din mare in lac.Asta din cauza curentilor foarte puternici.
dar ii asteptam pe iluminati sa ne ilumineze si pre noi.
Lasa, ca dracul nu-i chiar asa de negru. E blond ! :)

Curentii aia foarte puternici de pilda la Edighiol si Periboina sunt cam ca Dambovita la Cazane, intre Grozavesti si Eroilor :) .
Poate in conditii de furtuna dinspre mare sau vant puternic de vest , sa fie situatii mai speciale. Dar altfel nu m-a impresionat miscarea apelor in zonele alea.

P.S>
La Edighiol curentul se simte totusi ceva mai puternic. Cam ca Dambovita la Semanatoarea :D .
Ultima oară modificat Mar Ian 10, 2012 2:15 pm de către Florio, modificat 1 dată în total.

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

auzisem ceva de genu; iti trebe motor de 100 de cai, si tot nu e de ajuns uneori.
oricum, la vasle nu cred ca e foarte usor.:D

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

Cea mai buna harta gasita pana acum.Are si ceva adancimi dar fiind destul de veche cred ca nu mai sunt de actualitate.Am potcovit-o si cu o roza pt navigatie.Sa fie acolo.
Alt material, mai bun, are cineva?

SE PARE CA, ORICAT AS INCERCA, TOT NU VREA SA IA POZA AIA.
AM FACUT-O SI DE 250 KB SI TOT DEGEABA.jpg.bmp.tiff., cred ca o fac divx si o pun pe youtube.:))

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-10jan ... 2b5798.zip

am pus-o pe transfer, necomprimata.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Cea mai eficienta idee ! A functionat.
Doar ca e 1/4 din harta intreaga :).
Las' ca pun eu si restul :


Rezolutia e slaba ca sa poata fi atasat aici, insa le am la rezolutie buna si o sa le pun pe transfer cum am putin timp
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Si tot cand gasesc putin timp, o sa incerc sa le lipesc in formatul mare, original, al hartii.

O editie pe hartie buna a hartii Deltei Dunarii, se afla la sfarsitul cartii editate de curand de acelasi Petre Gastescu, ajutat de Romulus Stiuca. Nu e gluma, sunt ambii profesori, cu doctorate in diverse chestiuni ale deltei. Si cu nume predestinate.
Din pacate, editia noua cuprinde harta detaliata, dar la o scara total inutilizabila. Cartea dispune de foarte multe, mai putin de o lupa pentru a descifra insemnele de pe harta :D
Ultima oară modificat Mar Ian 10, 2012 4:57 pm de către Florio, modificat 1 dată în total.

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

Florio scrie:Si tot cand gasesc putin timp, o sa incerc sa le lipesc in formatul mare, original, al hartii.
saru' mana boierul, mare pomana ti-ai facut.

peseu. sunt yo babalau sau nu apare nicari Sinoe si trecerile in Kara Deniz?!

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-10jan ... 909237.zip

asta am facut-o azi. e in corel x5.nu stiu daca e buna la ceva.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de skipper »

Cea mai proaspata harta a Deltei am vazut-o anul trecut la magazinul Gipo pescar de langa Gara de Nord. Era ridicata recent nu ca aia de mai sus din 83. Poate are careva drum pe la vreun Gipo si face rost de ea.
Sau s-ar putea face o corectare a hartii de mai sus dupa Google Earth, munca lui Calache dar ne-am putea imparti pe carouri sa fie mai usor.

LE: Am fost azi 11 ian pe la Gipo de pe Vergului in cursul unui raid de shopping. Mi-au zis ca nu mai au harta aia de vreun an si ei nu cred ca o mai are vreun magazin de-al lor. Asa e daca n-ai lucrul tau!
Ultima oară modificat Mie Ian 11, 2012 8:52 pm de către skipper, modificat 1 dată în total.
Motiv: LE
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns