Raid Romania

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Raid Romania

Mesaj necitit de x_petrolist »

Ideea de Raid Romania a aparut in discutiile ce le-am purtat la inceput cu Nicu (home made), Peter (solpet), Vali M. (menestras), apoi si cu altii si s-a conturat ca urmare a dorintei de a participa la excursii pe apa, aspectul vesnic fascinant al lotcilor, nestramutata opinie ca au stramosi Scandinavi si aparitia de cluburi similare in alte tari. Dupa cum probabil stiti, radurile erau expeditiile vikingilor de jaf si/sau negot cu barca. Primul raid modern a fost organizat in 2002 in Finlanda http://www.raidfinland.com/ si a fost ulterior preluat de Scotieni, Suedezi, Americani, Francezi, Olandezi, Canadieni (nu neaparat in aceasta ordine).

Raidul modern este o excursie pe apa care dureaza aproximativ o saptamina (in etape si campare pe mal in cursul noptii) si la care se participa cu ambarcatiuni clasice mici, majoritatea nepuntate si propulsate doar cu rame si/sau vele. Faptul ca vikingi au trecut si pe la noi in drumul spre Constantinopol si ulterior cind erau conducatorii slavilor din Kiev au intrat si pe Dunare ne indreptateste sa infiintam o asociatie similara. Alegerea numelui nu a fost deloc grea.

Planul pe termen scurt este constructia unei lotci (in process de desfasurare), teste pe apa in zona Rzelm, Golovita, Sinoe, Delta, Dunare si costlier Marea Neagra (incepind in a 2-a jumatate a lunii Mai in cadrul taberei de la Jurilovca) si participarea in 2011 la Raid Finlanda unde se poate face comparatie la fata locului intre aceasta si celelalte tipuri de barci din zona Nordica. Trebuie sa evidentiez faptul ca initial am crezut ca raidul din Finlanda este prin luna Septembrie dar ieri am aflat cu stupoare ca se va tine intre 9-15 Iulie. Desi aminarea pina in 2012 nu este dezirabila, am deja dubii ca vom reusi sa terminam pregatirile si antrenamentele in timp util. Mai mult, zona unde se va tine raidul http://www.raidfinland.com/main.html va necesita si antrenamente pe Marea Neagra.

Pe termen lung se doreste stimularea actiivitatilor nautice in Romania, studiul aprofundat al lotcilor (si altor ambarcatiuni traditionale Romanesti si straine), tipurile, folosiinta, raspindirea geografica, istoria, etc. a acestora, crearea de planuri de barci pentru a facilita constructia lor de catre cei interesati, dezvoltarea infrastructurii in zonele de folosiinta, s.a.m.d. Reperele te timp sint in functie de numarul si activitatea celor ce vor participa.

Forma de asociere este dictata de legea din Romania. Ar exista optiunea unei asociatii fara drept juridic dar acest lucru ar afecta drastic posibilitatea de finantare a diverselor activitati. Nu se cer cotizatii ci doar donatii de timp, servicii, participarea la activitati, bani, etc. pe masura posibilitatilor fiecaruia. Afilierea la Federatia de Yachting va fi aminata sine die datorita cheltuielilor ce le implica si lipsei de utilitate. Asociatia doreste autonomia (organizatorica si de finantare) a gruparilor formate la nivel local.

Sper ca ideea sa va fie agreabila si sa decideti sa va alaturati noua. Ar fi multe de adaugat dar sper ca am reusit sa creionez in linii mari proiectul ca sa va puteti formula o opinie.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de skipper »

Din ce spui tu si ce-am mai discutat pe tema asta eu vad minim trei capitole care pot sau nu pot sa stea impreuna:
1. construit o lotca
2. participat la raiduri afara
3. infiintat si operat un ONG

Pe rand ca la moara:
1. Asta imi pare partea cea mai urgenta si singura asupra careia trebuie sa va concentrati energiile. Celelalte doua sant optionale in raport cu asta. Maintain focus pe barca fara a face vreun rabat din cauza eventualelor urgente date de 2&3. Dupa ce faceti barca vedeti voi ce si unde o folositi. Faceti-o intai ca si utilizarile ei or sa apara repede si in forme neasteptate.
Eu unul as uita de 2 & 3 pana ce n-as vedea lotca pe apa.
Din cauza ca va ganditi la 2&3 uneori pierdeti sirul la 1 si incepti sa ezitati: ca sa o facem mai inalta, ca sa modificam parusul, ca cum sa taiem fertele. Daca ati hotarat sa copiati o lotca veche, atunci copiati o lotca veche si pastrati dovezi evidente ca ati facut asta. De ce? Ca ajuta mai tarziu. Imi aduc aminte de o vorna a lui MAster Ioda: do or do not, don't try!
2. Asta e intr-un viitor incert pt ca tine nu numai de 1 dar si de alte activitati cum ar fi: pregatirea si testarea barcii si echipajului in varii conditii si pt o perioada indestulatoare ca sa fiti stapani pe ea in orice conditii. Chiar daca barca ar fi gata la timp nu cred ca v-ar folosi la ceva sa mergeti la capatul Europei fara sa fiti pregatiti din toate punctele de vedere. Prea ar fi un hei rup romanesc.
Mai multa satisfactie v-ar aduce folosirea barcii pe langa casa: Sinoe, Delta, Sacalin, un raid pe Dunare ar fi super, puteti merge la TID anul asta, mi s-ar parea mai potrivit si intr-o ordine mai fireasca a lucrurilor.
3. Asta e partea cea mai diavoleasca. Sa faci un subiect juridic in Romania e bagare de ardei in cur: irosesti resurse pretioase, te ustura rau si mai platesti si ardeiul. Eu asta am incercat sa evit aici si o sa functionam sub un ONG infiintat acum 3 ani. Trebuie sa ai un motiv foarte solid sa vrei sa faci asa ceva si sa fii sigur ca inputul financiar e sustenabil altfel te arzi urat. Participarea la raiduri afara se poate face si cu organizatii informale, nu iti trebuie musai ONG inmatriculat la registrul comertului. "Santem un grup de entuziasti care dorim sa participam si noi" - ce crezi c-or sa zica aia? Acolo conteaza intai fondul si functia si apoi forma. La noi e tara formelor fara fond si ar fi pacat sa urmammodelul asta.
Terminati barca, dati-o la apa, faceti-va mana si daca vreti sa participati undeva si va trebuie acoperire legala, va servim cu toata placerea fara nici o obligatie din partea voastra.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de x_petrolist »

1. Constructia lotcii este in plina desfasurare iar lansarea este programata pentru sfirsitul lui Mai 2011 la Jurilovca unde sper sa ajungi ca sa participi la spargerea sticlei de sampanie. Dupa inchiderea taberei, barca va ramine acolo si va putea fi folosita pentru teste si antrenamente.
2. Participarea la Raid Finlanda cu lotca pare foarte indoielnica in acest moment. Depinde mult de interesul si disponibilitatea membrilor comunitatii.
3. Aici iti raspund cu vorba ta Ardeleneasca. E bine sa ai lucrul tau. Asociatia, nu poate exista daca nu este sustinuta de un grup de oameni si acest suport trebuie sa vina din dorinta libera a individului. Ce propunem noi, este doar formarea unui cadru legal care sa permita celor dornici sa participe la activitatile mentionate in primul post. Mai mult, fiind la inceput de drum, exista posibilitatea ca oamenii sa devina creativi si sa ajute la definitivarea scopurilor si statutului.

lipan
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 109
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:16 pm

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de lipan »

Skip, asociațiile nu se înmatriculează în Registrul Comerțului, de aici, cred eu, și problema cu ardeiul, ci într-un Registru special de la judecătoria sediului.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de skipper »

lipan scrie:Skip, asociațiile nu se înmatriculează în Registrul Comerțului, de aici, cred eu, și problema cu ardeiul, ci într-un Registru special de la judecătoria sediului.
Naiba sa-i ia ca numai cuvintele "inregistreaza in Romania" imi dau fiori. Si la Judecatorie e si mai delicios ca la RC. Pt o modificare de statut la asociatie toata daravela a durat numai 6 luni.
Ideea mea e ca e mai bine sa faci ce ai de facut daca se poate fara sa trebuiasca sa te "inregistrezi" in vreo forma sau alta la orice autoritate romaneasca.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de x_petrolist »

skipper scrie:Ideea mea e ca e mai bine sa faci ce ai de facut daca se poate fara sa trebuiasca sa te "inregistrezi" in vreo forma sau alta la orice autoritate romaneasca.
Romeo, nu trebuie sa ma convingi de beneficiile ce deriva din organizarea grupului in afara sistemului. Doar in Romania acesta este sportul cel mai practicat de decenii. In acelasi timp, sint unele activitati unde statutul oficial este necesar (spre exemplu sponsorizarile) iar altele unde ajuta mult (discutii cu primariile pentru amenajari de rampe, cai de acces, pontoane, balizaje, etc). Dupa cum se vede, constructia lotcii si tabara din Jurilovca au fost organizate ad hoc. Deci vom continua in aceeasi maniera dar vom mentine si un minim de contracte si contabilitate. Multumesc in numele grupului pentru oferta de a ne obladui sub ONG-ul deja creat. Ne-ai ajuta enorm daca ne-ai recomanda pe cineva calificat pentru corvoada de cenzor.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de skipper »

x_petrolist scrie:
skipper scrie:.... Ne-ai ajuta enorm daca ne-ai recomanda pe cineva calificat pentru corvoada de cenzor.
La noi eu sant cenzor de la infiintare si n-am facut nimic special pentru asta si vad ca functioneaza fara probleme de vreo 3-4 ani. Nu stiu care sant prevederile legale pentru a ocupa fonctia asta mareata, ce studii intergalactice sau diplome megacontabile trebuie dar noua nu ne-a precizat/cerut/intrebat nimeni (pana acum) vreo cerinta aparte pentru cenzori. Si functioneaza si avem si proiecte europene finantate fara nici o problema.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

firstmate
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 14, 2011 5:01 pm

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de firstmate »

Salut!
Ptr asociatie e necesar de 3 membri initiatori (presedinte, secretar si cenzor- va distribuiti voi rolurile pentru ca nu exista nici o cerinta obligatorie, oricare din voi poate avea oricare din aceste functii) si ulterior un contabil. Ca sa fiti permanent in legalitate contabilul e cel mai important, el va tine la curent cu noile obligatii care in Ro se modifica des. Succes cu initiativa!

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de x_petrolist »

Multumesc pentru informatii Andrea si Romeo. Despre membrii fondatori, functiile conform statutului si contabil stiam. Acum ca s-a lamurit si chestia cu cenzorul ramine sa dam cu banul sa vedem pe cine pica onoarea.

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Raid 2012

Mesaj necitit de x_petrolist »

Prima activitate de tip Raid este planificata la sfirsitul lunii Mai 2012 in Jurilovca. Dupa weekendul de deshidere, se va pleca pe un traseu de 3-4 zile in jurul lacurilor Razelm, Golovita, Sinoe cu trceri prin canale si opriri pe cordonul litoral. Cei care cunosc zona pot veni cu propuneri pentru traseu si locuri de oprire peste noapte. Se vor face echipaje in functie de numarul participantilor si ambarcatiunilor disponibile. Tot echipamentul va fi incarcat in barci si peste noapte se va ancora in apropierea malului. Dormitul va fi doar pe barca sau in locuri permise. Dupa raid, va urma weekendul de incheiere cu iesiri scurte pentru a permite tuturor amatorilor sa se plimbe pe apa. Propulsia doar la vele si/sau rame. Astept propunerile voastre ca sa putem coordona activitatile si sa definitivam traseul, barcile si echipajele dar nu mai tirziu de 15 Aprilie

Sarbatori Fericite
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns