Raid Romania

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
capitanu
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Lun Dec 19, 2011 4:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de capitanu »

Vezi, Vezi!? daca nu ai fost la tabara de creatie, nu ai beut cu acartar asta, dar lasa, nu-i nimic o sa va cunoasteti voi o data :lol: . povestea continua..
Mananc si beau si fac ce vreau!

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de x_petrolist »

impaiatu scrie:Acartar tuturor!
Nu sunt cel mai in masura sa fac asemenea propuneri, dar tocmai faptul ca nu cunosc aproape deloc zona Razimului ma face curios din cale-afara.
Deci, despre ce imi inchipui eu ca ar fi vorba;
o prima etapa de patru zile ,plecare din Jurilovca ,popas la Gura Portitei pt. inaugurare si ultimele verificari si apoi circumnavigarea Razimului in sens invers acelor de ceasornic.
Pentru relaxare si timp de pescuit, trancanit si alte activitati ,propun ca distantele sa nu fie mai mari de 30-35 de km.
Prima loc de tabara l-am identificat ca fiind in zona Periteasca (pe uscat) cu alternativa Golful Holbina (adapost de vant) unde s-ar dormi pe barca.
Tabara nr. 2 in zona Sarinasuf (nu stiu daca gasim mal propice camparii) sau Insula Popina (daca se permite) . Pana la tabara insa, mi-ar surade o intrare pe canalul Dunavat.
Ziua 3 s-ar termina cu campare in zona Dealului Iancina .
Tabara nr 4 ar fi din nou la Jurilovca ,unde am putea sa regrupam si sa plecam mai departe in Etapa 2.
Pana aici m-am gandit la varianta asta fiindca fratele nostru alb, NicuSapteMetri, si-a manifestat dorinta de a merge cu obiectu de la care i se trage si numele, obiect care nu poate depasi obstacolele canalelor 5 sau 2.
Alta considerenta ar fi ca nu stiu cati dispun de mai mult de patru zile libere si cu ocazia popasului la Jurilovca se pot alatura expeditiei alti onorabili cetateni.
Etapa 2!
In etapa asta vad o trecere in Lacul Sinoe prin Canalul 2 si inoptarea undeva pe Grindul Lupilor.
A doua zi, trecere in Marea Neagra prin canalul din zona Edighiol si continuarea traseului pana la Portita.Campare cu cortul.:)
Punctul terminus al celei de-a treia zi din etapa 2, ar fi Insula Sahalin, cu mentiunea ca traseul ar fi ceva mai lung (aprox. 40 km).
Urmeaza intoarcerea ,campare din nou la Portita ,sau de ce nu, intr-un alt loc, mai salbatic, apoi urmatoarea zi trecerea in Sinoe prin primul canal pe dreapta :) si continuarea prin canalul 5 in Golovita si cap-compas Jurilovca.
Toata povestea ar dura 9 zile, maxim 10. Nu stiu daca ar trebui luata o marja de siguranta(furtuni,vant neprielnic,etc)
Am propus limita de 35 km in caz ca se va merge numai la vasle.
peseu. am facut traseul si pe "google earth" , am salvat ca jpg. dar mi-am prins urechile cand am vrut sa atasez imagini.:P
Salut. Pentru comparatie, acesta este traseul propus de Paul. Ambele variante au avantajele lor. Personal inclin mai mult spre cel prezentat de Sorin deoarece prevede si iesire pe Marea Neagra. Deasemenea ar permite celor care au barci mai mari sa participe macar la prima parte.

JURILOVCA - CAPUL DOLOSMAN (faleza) - CAPUL iANCINA - ENISALA (cetatea) - SARICHIOI - INSULA POPINA - CANALUL DUNAVAT (aici ar fi cateva variante/alternative de traseu) - CANALUL MUSTACA - CANAL DE CENTURA - GOLFUL HOLBINA - PERITESCA (la malul marii) - INSULA BISERICUTA - GURA PORTITEI - CANALUL 5 - PERIBOINA - EDIGHIOL - CETATEA HISTRIA - CANALUL 2 - lacul ZMEICA - LACUL GOLOVITA - JURILOVCA.
Una din probleme!! - reperele acestui traseu nu sunt un traseu autorizat ARBDDD.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Dum Ian 15, 2012 4:47 pm de către x_petrolist, modificat 1 dată în total.

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de impaiatu »

Mie mi-ar place , ca pe langa placerea navigatiei, sa avem si un alt scop si anume cultural.As fi tare incantat sa ne facem timp de vizitat situri arheologice, mai ales daca e si Paul cu noi.
So, traseul ar trebui facut si in functie de ceea ce permite ARBDDD-ul? Nu vreau sa ma uit tot timpu peste umar.

navigator
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 15, 2012 4:51 pm

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de navigator »

Daca ne mutam de pe un forum pe altul s-ar putea sa ne pierdem.
Sunt cam prins acum - revin in cateva zile cu propuneri.
Propunerea mea ar fi sa lucreze o echipa restransa care sa puna spre dezbatere propunerea :D / sau nu.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de skipper »

x_petrolist scrie:...Una din probleme!! - reperele acestui traseu nu sunt un traseu autorizat ARBDDD.
Pt asta cel mai bine ar fi ca cineva in numele organizatorilor sa scrie direct ARBDD si sa le explice scopul si detaliile desfasurarii evenimentului si sa cereti aprobare pt deplasare cu barca si eventualele campari. Altfel abia asteapta "agentii" sa dea niste amenzi cum numai ei stiu! S-ar putea cere ca sa vina si ei parteneri, macar cu numele, pun si ei un baner si asigura protectia in fata 'organelor'.
Asa o sa fac si eu cu Barcaweek-ul cand o sa am toate detaliile, preventiv!


Cateva idei:
- de verificat adancimea apei sa permita trecerea tuturor barcilor participante. Poate mai vin si barci mai mari si sa nu ramana pe uscat.
- la trecerile din lac in mare de intrebat cine a mai fost de curand pe acolo care sant conditiile ca nu cumva sa trebuiasca taraite barcile pe uscat. Florio, de exemplu, poate stie mai bine ce se poate si ce nu pe acolo.
- nu cred ca merita pus punct terminus la Sacalin, in mijlocul lui nicaieri. Mai bine la SF Gheorghe unde lumea se poate retrage usor spre case sau spre alte trasee din Delta, cei care mai raman.
- poate ar fi bine de facut un traseu de rezerva la etapa pe mare pt cazul in care vremea e prea rea si nu se poate iesi pe mare.
- pe mare s-ar putea face un popas la Perisoru, e un loc frumos si sant conditii bune acolo. Ar fi posibile patru popasuri pe etapa de mare: Portita, Periteasca, Perisoru si Ciotica.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Discutia condenseaza informatii din ce in ce mai precise, lucru care imi place mult.
Intr-adevar, daca lucram la o prezentare frumoasa a raidului si o dam ARBDD-ului, cred ca am avea sanse sa trecem si prin zone mai sensibile ale Deltei. Altfel, vorba lui Sorin, stam cu un ochi peste umar si teama de o amenda usturatoare.
IN zona interioara a Deltei, Paul -Navigatorul stie cred cel mai bine cum stam cu adancimile.
In afara fundului apei, ar mai fi problema bradisului, a carei densitate care face aproape imposibila pe alocuri, trecerea cu barci mai mari ( derivoare, safrane ) . Dar la data propusa cred ca e prea devreme ca sa se ridice vegetatia .

Intentia mea e de a participa in orice barca se poate, de la caiac , canoe, pana la lotca. Dar cel mai frumos ar fi daca as putea veni cu barca proprie :) .

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

navigator scrie:Daca ne mutam de pe un forum pe altul s-ar putea sa ne pierdem.
Sunt cam prins acum - revin in cateva zile cu propuneri.
Propunerea mea ar fi sa lucreze o echipa restransa care sa puna spre dezbatere propunerea :D / sau nu.
Nu ne pierdem, Paul, ca tot aia suntem :) .
Imi pare o idee buna discutia pe subiectul asta, oriunde ar fi ea. Mai ales aici, pentru ca e foarte aproape de ideea "barca-week" pe care a avut-o Skipper de mai multa vreme, si care poate lua diverse forme, ca "locatie", traseu, participanti.
Desigur, mi-ar placea sa existe si acest raid, si barca-week, si o alta faimoasa tabara de creatie, si TID, pentru ca toate aduna comunitatea noastra de prieteni.
Cate s-or putea organiza, om vedea, dupa timpul si posibilitatile fiecaruia .
Deocamdata e bine ca incercam. Si o facem din timp :)

navigator
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 15, 2012 4:51 pm

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de navigator »

Florio scrie: Nu ne pierdem, Paul, ca tot aia suntem :) .
Desigur prezenta subiectului pe multe siteuri asigura promovarea ideii.
Dar, eu am aflat abia ieri de discutia de pe acest forum (asteptam un semn pe http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,20.105.html) si este posibil ca prietenii interesati de RAID sa nu stie de discutia de aici.

Spuneti-mi va rog, ce e cu ideea "barca-week". Fara sa stiu despre ce este vorba suna bine.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

navigator scrie:
Florio scrie: Nu ne pierdem, Paul, ca tot aia suntem :) .

Spuneti-mi va rog, ce e cu ideea "barca-week". Fara sa stiu despre ce este vorba suna bine.
Prin 2010 Skipper a avut o idee superba, aceea de a organiza o intalnire pe apa, pe barci. Fiecare cu barca lui, daca se poate. Cu ture, discutii, schimb de experienta, comparatii, incercari , banuiesti ce vreau sa zic: cam tot ce am face daca ne-am aduna laolalta, o saptamana.
Ideea s-a nascut ca urmare a faptului ca mereu eram nevorbiti, intalnirile noastre sporadice erau vesele chiolhanuri si discutii , in restaurante; s-a nascut ca o mare necesitate de a ne vedea pe ape , "la treaba" .

In tot acest timp ideea a mocnit si se pare ca ne asteapta un an "apocaliptic" , 2012, in care se intrezaresc doua asemenea faine intalniri acvatice : tura Raid si Barca-week .
O sa intrebi ce diferente ar fi ?
Pai nici nu trebuie sa fie diferente, suntem noi astia care indragim apa si barcile; Ar putea fi o diferenta, la tipul ambarcatiunilor.
Daca Raid-ul se organizeaza cu barci cu vasle, in Barca-week tendinta ar fi catre veliere. Dar e o tendinta, nu o conditie eliminatorie :)

Acum, m-am apucat eu sa raspund, desi Skipper era cel mai in masura.
Il las pe el sa ma contrazica sau sa ma completeze.


P.S.
Discutia despre barca-week e disipata in acest moment in timide incercari de a contura un itinerariu si locurile de popas. Chiar si aici viewtopic.php?f=25&t=177 ar fi nevoie de experienta ta, Paul . In rest, in materie de navigatie, toti avem de invatat "la greu" de la Skipper .

navigator
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 15, 2012 4:51 pm

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de navigator »

http://forum.capcompas.ro/index.php/top ... ml#msg3664
Fiecare mesaj sau discutie cu cei interesati mie imi mai da o idee () si probabil nu doar mie. De exemplu in scurta intalnire ce am avut-o cu Peter acum 2 saptamani, el avut o observatie foarte pertinenta: majoritatea nu avem o saptamana la dispozitie (simultan), asta am constat-o toti anul trecut la tabara - de unde ideea (pertinenta cred eu) sa facem nu un RAID mare - mai multe mici. De weekend (si din nou, o alta idee preluata de la SKIPER viewtopic.php?f=11&t=13&p=1703#p1703 ).
Sa incercam sa facem RAIDuri / BARCA - WEEKENDuri. Am putea incepe din aprilie chiar> cu ambarcatiuni -lotca - 3 ce le avem deja + 1 lotca de 8 m superba - proprietaea lui Stefan Constantin EOS) - echipaje - cine poate. Ideea este (sper sa nu mi-o luati in nume de rau) ca trebuie exercitiu/ antrenament la vaslit pe Razim in conditii de furtuna, in tandem? (2 perechi de vasle) si ridicat parusul in condi'ii limita.
Skiper si Aurelian, iertat sa-mi fie ca nu v-am cerut acordul sa propun un mix intre 2 idei superbe care, (cred eu) ca poate aduce beneficii comunitatii iubitorilor de navigatie si natura.
Si cea mai mare durere a mea hai sa stabilim pe ce forum sa dezbatem aspectele RAID / BARCA - WEEK(END).

Intre cele 2 concepte sunt asemanari covarsitoare, singura diferenta fiind traseele limitative pentru anumite tipuri de ambarcatiuni (avantaj lotca ;))

Scrie răspuns