Southampton-Mangalia cu Elan 340

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

ok, deci recordu era pentru coafeze, de ce n-ati zis asa de la inceput, sa nu ne ambalam degeaba?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de skipper »

Iulia Fulicea scrie:...In ceea ce priveste partea de safety, Victor pune mereu siguranta echipajului pe primul loc, noi folosind vestele de salvare si legaturile care il amuza pe Romeo chiar si la cursele de Inshore pe Simina....
Pai nu am facut misto si nu ma amuza de loc, au contraire: am laudat si laud intotdeauna asemenea masuri de siguranta atat de rare pe la noi.
Pt conformitate eu anul trecut purtam vesta (Spinlock, of course) si pe Razelm pe vreme buna, spre mirarea, amuzamentul si mistoul cobarcagiilor. Sa fie primit!
Ce n-am inteles este cum foloseati doar 2 chingi la mai multe veste, si voiam sa aflu cum faceati asta, cum le schimbati pt ca eu am vazut numai sistemul fiecare vesta cu chinga ei!
Faptul ca purtati veste mereu merita toata lauda, nu misto! Misto sa faca cei care cad in apa fara ele!

Pana si Moitessier in Pacificul de sud nu folosea vesta de salvare dar chinga da, improvizata dintr-o saula de nailon legata de mijloc cu un nod de gasa.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

hai, ca moitessier nu stia cu recordurile, cind era sa faca unu, s-a mai dat o tura. ce, ala-i marinar?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de skipper »

dan_matiesanu scrie:hai, ca moitessier nu stia cu recordurile, cind era sa faca unu, s-a mai dat o tura. ce, ala-i marinar?
Intr-o mana ai dreptate: il durea la basca de orice recorduri si recunoasteri oficiale.
Dar in cealalta n-ai: era un marinar de marinar; m-am crucit cand citeam ce putea sa faca si ce stia!
A stat o data pe o furtuna in sud 26 de ore la carma la Joshua nonstop, cu fata spre pupa! De parca nu era de-ajuns s-a mai apucat sa citeasca si din insemnarile lui Vito Dumas, alt monstru sacru, ca avea ala o manevra pe valuri uriase care lui M nu-i iesea nici cu parame trase ca frana de furtuna!

Da' eu alta trebusoara nu inteleg la Musiu M: cum echilibra el un checi (chiar cu chila lunga) numai cu vela artimon?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

asta-i pentru alta discutie. referinta mea la mister M era ironica, cu aplicare la ideea de "record", da' cred ca te-ai prins tu oricum

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de Florio »

Deja s-a discutat prea mult pe tema asta, nu cred ca mai are rost sa intretinem jarul, ca se usuca friptura.
Mult mai interesant pentru topic, ar fi sa aflam alte lucruri.
De pilda cum s-a comportat acest Elan de doar 10m, in vantul de 40nd si mai ales intre valurile pe care le-a intampinat. E o barca relativ mica, niste valuri de 6m i-ar da de furca . Si din povestiri am inteles ca in Mediterana au avut valuri de 8m.
In conditiile astea si la inaltimea asta a catargului, portanta aproape dispare cand barca este intre valuri.

Iulia Fulicea
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 09, 2013 8:03 pm

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de Iulia Fulicea »

Nu, recordul nu era pentru coafeze ci textul nu era dintr-o revista the profil. Nu vorbesti la fel cu cineva care cunoaste termenii de specialitate si cu cineva care cumpara o revista de lifestyle. Repet: de azi pana duminica in Portul Tomis - clasa 470, ROU 100 si de luni in Mangalia - Elan 410, Simina.

Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de Pelicanul »

@Vali: Exista un film? Unde poate fi vizionat?

@Florio: Intotdeauna comentarii la obiect si foarte pertinente. Intr -adevar, asta era si intrebarea mea: cum se comporta barca (Elan 340) pe furtuna? De asta am intrebat eu ce curs mai incerca sa tina Alex? Reusea sa mai tina vreun curs pe valurile alea cit catargu' si la un vint de 40 noduri? Daca da, inseamna ca Elan 340 e cea mai buna barca din lume si voi sinteti cei mai meseriasi marinari!
Ce s -a intimplat insa cu statul la capa, diferitele modele de ancore de furtuna sau pur si simplu fuga sub focul de furtuna catre unde vrea vintul? Aceste metode nu sint bune? Este gresit daca le aplicam? Intreb si eu, ca un novice care abia incearca sa iasa pe mare. Sper ca cineva sa ma lamureasca. Nu ma intereseaza nici un fel de record, nici pentru coafeze nici de altfel.

Avatar utilizator
Vali
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 47
Membru din: Mie Apr 20, 2011 9:30 pm
Localitate: Galati
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de Vali »

Pelicanul scrie:@Vali: Exista un film? Unde poate fi vizionat?
Salut Nicu, ti-am trimis mesaj privat.
Small boat - big smile, Big boat - no smile

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de skipper »

Vali scrie:
Pelicanul scrie:@Vali: Exista un film? Unde poate fi vizionat?
Salut Nicu, ti-am trimis mesaj privat.
Daca e un film privat trimite si mie!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns