Southampton-Mangalia cu Elan 340

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de skipper »

Vali scrie:Stefan copilu a facut scoala RYA in Gibraltar, si a iesit si in Atlantic cu vela. Despre ceilalti nu stiu, insa de Alex stiu ca are multa experienta.
Si da, cunoastem inca un roman care a facut Atlanticul, in peisaj olfactiv de ceapa prajita, si apoi si Iberia - Irlanda ;).
Eu pe Atlantic am fost in arome de ceapa prajita (multa ceapa prajita!) dar Iberia-Irlanda neam.
Imi aduc aminte ca parca povestea cineva pe barcoholic ca fusese cu unii intr-un delivery pe ruta asta.

Si in alta ordine de idei: vad ca vor sa plece sambata, ora inca nu e stabilita. Ceea ce ridica urmatoarea problema de navigatie: care este cea mai buna ora de iesit samabata din Swanwick Marina pt a trece Solentul spre vest cu un Elan 340?

Harta e aici, tabelele de maree aici si aici, curentii aici si aici.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de Florio »

A fost Ciprian Cosma intr-un delivery Spania-Irlanda, pe un ketch de 21 m ( oho !) .
Imi amintesc bine ca in iunie fiind, s-au kk pe ei de frig. Ciprian spunea ca echipamentul lui de imprumut (marca Tribord) la un moment dat n-a facut fatza si nici spate; noroc cu echipamentul barcii ( Musto , sa zicem :) ) la care a apelat cu succes .

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de Florio »

M-am documentat, nu prea exista comparatii intre calatoria lui Ciprian si a celor de pe Elan.
Acolo a fost o super barca de 21m si 50T, care mergea lejer cu 13 nd in vant strans :) . Echipaj de 7 oameni si traseu de 750 mm in conditii meteo de luna iunie .
Aici avem 4 temerari pe o barca de 10m, un traseu de cca 4000 mm si conditii meteo de octombrie-noiembrie .
Acel delivery implica mersul la motor si foloseau velele doar daca vantul era favorabil. Acum mersul exclusiv cu vele este un deziderat .

Daca in Iunie dupa o zi cu 30 grade au urmat altele cu frig si burnita, acum putem exclude visul a 30 grade, asa ca Musto si nadragi caldurosi, ca e groasa ! :)
Ultima oară modificat Mie Oct 24, 2012 9:46 am de către Florio, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Vali
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 47
Membru din: Mie Apr 20, 2011 9:30 pm
Localitate: Galati
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de Vali »

skipper scrie: Eu pe Atlantic am fost in arome de ceapa prajita (multa ceapa prajita!) dar Iberia-Irlanda neam.
Asta e cand suntem asa imprastiati pe atatea forumuri, uitam de la mana pan' la tastatura :). Parca a mai fost si colegul Ghyoc intr-un delivery, dar nu-mi amintesc exact ruta sau perioada.
Small boat - big smile, Big boat - no smile

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de Florio »

Vali scrie:
skipper scrie: Eu pe Atlantic am fost in arome de ceapa prajita (multa ceapa prajita!) dar Iberia-Irlanda neam.
Asta e cand suntem asa imprastiati pe atatea forumuri, uitam de la mana pan' la tastatura :). Parca a mai fost si colegul Ghyoc intr-un delivery, dar nu-mi amintesc exact ruta sau perioada.
Ghyoc = Ciprian Cosma
Ceea ce ne duce la corolarul ingrosat, de mai sus . :)

ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de ghyoc »

Dap eu am fost :-) Cum spunea si Florio conditiile nu au fost comparabile asa ca nu are rost sa dezvolt.
Din fericire pare sa fie o toamna destul de blinda.
Pina la urma, orice timp scot, tot va fi un nou record de viteza :-)

Avatar utilizator
andy
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 154
Membru din: Mar Oct 25, 2011 8:04 pm
Localitate: 43°50'15.41" N 28°35'29.27" E
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de andy »

Pe Alexandru Micu l-am vizitat acum vreo 2 ani impreuna cu Danutza. Ea poate sa spuna mai multe despre el insa din ce am vazut eu e un tip cu experienta.

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de x_petrolist »

Vali scrie:Stefan copilu a facut scoala RYA in Gibraltar, si a iesit si in Atlantic cu vela....
Si daca nu ma inseala memoria, scoala RYA din Gibraltar a facut-o Stefan iarna.

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de x_petrolist »

skipper scrie: .... Si in alta ordine de idei: vad ca vor sa plece sambata, ora inca nu e stabilita. Ceea ce ridica urmatoarea problema de navigatie: care este cea mai buna ora de iesit samabata din Swanwick Marina pt a trece Solentul spre vest cu un Elan 340? ....
N-am reusit sa accesez decit unul cu linkuri, acela cu mareele in format PDF. Pe harta vad ca au de la marina pina la iesirea din Solent cam 16mm. La viteza barcii, cu vint favorabil, ar trebui s-o poata percurge la vela in putin peste o ora. Daca mai trebuie sa faca volte pentru a se feri de trafic, as considera 1,5 - 2 ore. Ca sa beneficieze de slak-ul de doua ore, pentru siguranta ar trebui sa fie la iesire cam la o ora dupa mareele inalte. Astfel vor evita currentul impotriva valurilor la iesirea in Marea Minecii. Asadar plecarea optima ar fi Simbata la 9:00 - 9:30 sau 21:15 - 21:45.

Avatar utilizator
Vali
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 47
Membru din: Mie Apr 20, 2011 9:30 pm
Localitate: Galati
Contact:

Re: Southampton-Mangalia cu Elan 340

Mesaj necitit de Vali »

Florio scrie: Ghyoc = Ciprian Cosma
Ceea ce ne duce la corolarul ingrosat, de mai sus . :)
Ceea ce ne conduce spre urmatorul corolar: o singura veselie "live" face mai mult decat 1000 de discutii pe forumuri Imagine
Small boat - big smile, Big boat - no smile

Scrie răspuns