Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
parshulea
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 61
Membru din: Mie Apr 20, 2011 11:35 pm

Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de parshulea »

Am fost, ne-am dat, ne-am intors.
-Plecare din Alimos, cu scop de training, fara itinerariu facut dinainte (cum ne-a dus vantul).
-Barca a fost o Bavarie 40 din 1999, inchiriata de la Royal Eagle Yachting & Brokerage. Barca mi-a depasit asteptarile (aveam prejudecati fata de Bavaria). Per global o barca corecta, usor de manevrat, cu sistemele functionale si bine intretinute (cu mici exceptii), DAR cam lenta.
-Vremea a fost vantoasa, pe 25-mar prea vantoasa dar destul de calda, vantul predominant in intervalul 24-27 mar. fiind de sud, - Scirocco (avea si praf rosu in el, pe care il simteai in ochi).
-In mod evident, peste tot era gol (cu exceptia Eginei, unde mai erau vreo 5 barci legate la cheu). De exemplu in Paros puteai sa intri cu barca in marina aia
mica din spatele digului, unde aveai loc sa o pui de-a latul (aici e de povestit).

Am facut cca 280NM, ruta reconstituite fiind in fisierul atasat.

Ziua 1,
Alimos, agitatie, macarale, Kavas isi transporta barcile din tarc in apa (la propriu, el conducea camionul). Formalitatile au fost rapide, dar tot nu am reusit sa plecam pana pe la 16. Am motorit pana in Egina, unde am ajuns noaptea. Am descoperit ca sounderul nu era calibrat de la linia de plutire cu zisese grecul ci de undeva de aiurea (pentru asta a fost necesara o masuratoare fizica cu ancora de rezerva). Apoi am tras la cheu cu spatele, langa una de 45, la noi fiind afisata o adancime usor negativa. Carciumile din Egina erau deschise si animate, pentru grecii fiind un WE lung datorita sarbatorii nationale de luni 25 martie.

Ziua 2,
Am plecat cu motor spre Kytnos. La un moment dat am scos si vele, dar spre sfarsit am incheiat tot la motor. Am ajuns, pe intuneric (ca aproape in fiecare zi din saptamana, DAR a fost senin si luna). Parcarea a fost pe vant de 15N, cu pupa la cheu si ancora. Seara am mers la carciuma din deal la Toni (Rock Castle), care desi nu avea sperante de clienti tinea deschis.
Noaptea s-a intetit vantul, dupa cum era prognozat. Pentru inceput ne-a scos ancora si ne-a impins in cheu cu pupa (fara pagube, ne-a salvat mingea legata pe mijloc). La 2:30 AM, faceam niste manevre pe vant de 20-25 in urma carora ne-am pus cu babordul la cheu si ne-am legat bine.

Ziua 3,
Dimineata ne sculam viteji si vrem sa iesim. Ne uitam la mare de pe digul exterior, la windmeter, si ne trece - nu seamanlike sa pleci pe 7-8Bf. In plus nici ferry-ul nu circula din cauza de vant, deci STAM. Seara mergem dinou la Toni, unde o facem un pic mai lata :). In cursul noptii, vantul si valurile din port produc spargerea unui balon (o mica gaurica la inelul de care se agata).
Iata si cum arata vremea: http://youtu.be/Afy71DVTdL0" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

Re: Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de ghyoc »

Ati mers ceva, mai ales cu o zi de pauza.
Ce temperatura avea apa ?

Avatar utilizator
shark
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 122
Membru din: Mie Apr 20, 2011 5:17 pm

Re: Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de shark »

Pai ne-ai lasat cu berea in mana .....si te-ai dus la culcare ..... stimabile ....

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de skipper »

Si faimoasele filmari cu GoPro-ul? Uimeste-ne, Tarantino!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Ioana
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Mai 14, 2011 8:20 am

Re: Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de Ioana »

ghyoc scrie:Ati mers ceva, mai ales cu o zi de pauza.
Ce temperatura avea apa ?
Apa avea fie 50° :), dupa cum arata cu o claritate de cristal indicatorul barcii, fie 17°cf. termometrului de la ceas.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de Florio »

shark scrie:Pai ne-ai lasat cu berea in mana .....si te-ai dus la culcare ..... stimabile ....
Lasa omul sa-si traga sufletul nitel ... ce-o fi gasit la birou dupa absenta asta mirifica, numai el stie :) .

Ma bazez pe faptul ca ii stiu Ioni pozitivi si or sa mai detalieze pe masura ce ii lasa timpul. Dar vorba lui Romeo : puneti niste filme, ca nu doare :) !

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de home made »

e ! acu' sigur vine primavara, ionii pozitivi au adus-o din sud.

Avatar utilizator
parshulea
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 61
Membru din: Mie Apr 20, 2011 11:35 pm

Re: Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de parshulea »

Sa continuam...
Ziua 4,
Plecam din Kytnos. Destinatia dorita este Siros, avem insa si un plan de rezerva Kea - in functie de in ce hal e bulaul. De la iesire pana cand dam coltul la nord si intram in umbra insulei sunt valuri mari 4-6m, dupa aia situatia devine mai calma, vantul ~20kN-30KN, numai bine de sailing. Ne hoataram sa intram in Siros prin Sud (nu e trafic de vapoare asa mare).
Portul din Siros e imens, santier naval, docuri uscate, tot tacamul. Suficient de mare ca sa se poata forma valuri de la vant, la care se adauga si feriurile sau alte nave mari care manevreaza. Stam cu lateralul, dar cu ceva emotii - traumatismul Santorini - (nu vreau trezire noaptea cu bubuituri in coca).
De mentionat - cum am ajuns, Barni merge in oras, cumpara o halca de porc cu care prepara un GULAS (se pricepe la chestia asta foarte bine, nu e degeaba ungur).
Ziua 5,
Noaptea a decurs bine, nu au fost vapoare care sa ne deranjeze. Dimineata este insorita, bate un vanticel de ~20kN. M-am plimbat putin prin oras, care arata destul de bine dupa ce intri in spatele strazii de pe cheu. Multe magazine, piata, cafenele, brutarii, chandler, gasesti tot ce vrei.
Plecam spre PAROS. Mergem cu vant strans pana undeva spre nordul insulei dupa care motorim spre sud pana in port.
Acostarea... In exteriorul digului de beton este destul de neplacut din cauza valurilor, dar in marina este loc. Mai nasol este ca trebuie sa o punem cu spatele la dig si vantul bate din lateral. Nu putem sa ne ajutam de barca de alaturi pentru ca are legaturi in diagonala. Incercam sa prindem mooringul, si sa-l fixam repede - nu ne iese, vantul ne roteste si totul devine o parcare laterala intr-un spatiu cu 2-3m mai lung decat barca. Superb, suntem singura barca din marina cu lateralul la cheu. Dupa aceasta isprava, punem baloanele in bordul lipit de cheu, punem springuri, etc. si iesim in oras. Gasim cu greu o carciuma unde sa mancam ceva.
SCHIMBARI IN PAROS: Nu mai este "for water call Vasilis". Au montat niste "borne" de alimentare foarte civilizate, cu cartela. A doua zi dimineata am incercat sa cumparam cartela ca ne cam strangea lipsa de apa (nu alimentasem de loc din Athena). Am aflat de la Port Police ca treburile sunt montate din toamna trecuta, dar nu sunt inca conectate :roll: . Apoi politistul a incercat amabil sa dea de cineva cu cisterna care sa ne umple, dar nu a gasit - mdeh, extrasezon.
Ziua 6,
Inainte de a mai da o fuga in oras, indreptam barca - deoarece vantul a scazut simtitor, merge s-o tragem in mooring. Acum suntem si noi ca toata lumea.
Prindem "ploaia anuala din PAROS", dupa cum bine zicea un coleg cercetator. Dupa diluviul de 30min, iese soarele regulamentar. Vreme de terasa, cumparaturi, totul este regulamentar.
Pe la pranz ne intoarcem la barca. Vantul este slab, portul este gol, DECI MANEVRE.
Pe la 1700, plecam - destinatie: KEA, cca 70NM.
Pana sub Siros mergem la vant+motor, dupa aia motorim.
Ajungem pe la 0230 in Kea, marea in golf la Korissia este oglinda, nu bate un fir de vant, in plus gasim apa - MINUNAT.

va urma...

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de skipper »

Iar aici este schema acostarii in Paros desenata din memorie asta-noapte pe la 3 de cei doi co-skipperi.
Clar, da?

schema Paros.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
parshulea
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 61
Membru din: Mie Apr 20, 2011 11:35 pm

Re: Tura Cyclade Martie 2013 - Bavaria 40 (1999)

Mesaj necitit de parshulea »

Absolut clar. (schema). Curat, ca argintul strecurat. :P

Scrie răspuns