Expeditia de recuperare .

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de skipper »

shark scrie:apropo cat preconizati ca o sa dureze acest traseu.....?
Pe 20 aug tr sa ancoram/andocam/amaram/amarastenim la Mangalia! Deci scurta dar deasa!
Passage planul dvs care ar fi?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

ghrt
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 132
Membru din: Vin Mai 13, 2011 11:46 pm

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de ghrt »

Shark a planificat, şi cu subsemnatul participant, o vacanţă scurtă, dar vioaie, de pe 28 septembrie până pe 05 octombrie, din golful Volos până în Alonissos & imprejurimi. Sailing cât bate vântul şi diving de toţi banii care ne vor rămâne.

Apropo, am înţeles că este în zona Sporadelor (continent - Skiatos - Skopelos) un munte subacvatic cam la -10m sub oglinda apei, care s-a pricopsit în timp şi cu o epavă. Aveţi idee pe unde este exact? Este trecut pe hărţile-pilot?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de skipper »

ghrt scrie:Shark a planificat, şi cu subsemnatul participant, o vacanţă scurtă, dar vioaie, de pe 28 septembrie până pe 05 octombrie, din golful Volos până în Alonissos & imprejurimi. Sailing cât bate vântul şi diving de toţi banii care ne vor rămâne.

Apropo, am înţeles că este în zona Sporadelor (continent - Skiatos - Skopelos) un munte subacvatic cam la -10m sub oglinda apei, care s-a pricopsit în timp şi cu o epavă. Aveţi idee pe unde este exact? Este trecut pe hărţile-pilot?
1. Mai strigati si voi pe VHF 16 "Ai nostri, ai nostri" ca nu se stie cine mai e prin zona!
2. Oare cum putem noi afla daca intr-o zona avem adancimi de 10 m inconjurate de adancimi mai mari?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

shark scrie:apropo cat preconizati ca o sa dureze acest traseu.....?
Am stabilit din start ca o sa dureze nedefinit, si nici o zi in plus !
Nu se admit tolerante intre profesionisti CCAP :) .

Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Solitaire »

Clar, un alt record.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de skipper »

Solitaire scrie:Clar, un alt record.
Indubitabil: e anul recordurilor in iahtingul romanesc! Si inca nu s-a sfarsit, cine stie cate surprize ne mai rezerva! Doamne ajuta!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

lipan
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 109
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:16 pm

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de lipan »

Poate dacă vă uitaţi prin ochean spre Enez, o să mă vedeţi şi pe mine făcându-vă cu mâna de pe bărcuţa mea.

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de n.adrian »

Ma surprinde faptul ca un fin cunoscator in ale cercetarilor pe directia "rosu" a uitat de extinderea activitatii comisiei, mai ales ca are seful directiei " B" :) la bord :) deci CCAPB denumire corecta :))

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

n.adrian scrie:Ma surprinde faptul ca un fin cunoscator in ale cercetarilor pe directia "rosu" a uitat de extinderea activitatii comisiei, mai ales ca are seful directiei " B" :) la bord :) deci CCAPB denumire corecta :))
Momentan am suferit o diluare la departamentul "vin rosu".
Dupa aprovizionarea (dubla aprovizionare) din Skopelos, cambuza a castigat pe zona de vinuri, un roze foarte apreciat de catre intreg echipajul .
Suntrem in Agios Efstratios dupa o zi pe mare, inceputa la ora 9.45 si terminata la 19.
Nu numai ca n-a baut nimeni nimic, dar nici n-a mancat decat jumatate de echipaj, cate un ton cu porumb.
Probabil finii jongleuri ai simturilor delicate s-au pastrat pentru masa de seara, cand au rupt in doua mesele unei taverne, cu comenzile scurte si precise, ca in armata.
Armia luptatorilor cu furculita si a conquistadorilor teraselor.
In afara meniurilor variate, un domn bine a gasit o macelarie de unde s-au cumparat cateva kg de miel, pe care cei de la taverna le-au pus pe gratare si ni le-au servit pe platouri cat colacul de salvare.
A fost dureros, dar am biruit si de data asta.
Despre calatorie va spun doar ce marea e aia pe care o stiti, in ziua anterioara am stat la ancora intr-un golf frumusel foc din Kyra Panagia, cel care are in spate o insulita.
Ei, dupa acea insulita era un coltisor de rai unde s-a chefuit pana dupa ora 4 dimineata.
Apa in care ne-am balacit era un acvariu in care treceau niste pesti mari cu gura mica, prea mica pentru undita mea.
Ca matinal fiind, am vrut de dimineata sa fac pe pescarul amator .
Amator de un peste :) .

Acum ne pregatim de o zi frumoasa pe insula, pentru ca dupa amiaza vom pleca spre Dardanele si ne asteapta o noapte si o zi de navigatie.

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de n.adrian »

Of of, mai mai, ce pescar tenace esti tu. Noroc ca madamme Merkel a inventat momeala universala la care trage orice "peste" :)
Chiar si aia acoperiti cu apa, cu cat cifrele care compun numarul inscris pe momeala sunt mai multe, cu atat pestele e mai mare:) Deseori si gata preparat la un gratar.

Scrie răspuns