Expeditia de recuperare .

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

Cu toate ca am facut aprovizionarea de dimineata, am mers cu Nicu si catre un atelier de ambarcatiuni sa cumparam o curea de transmisie, am dat mesaje, telefoane si alte alea, tot nu ne-am urnit din loc pana la ora 15 . Inertie mare, data de frumusetea locului.
La ora 15, pe o vreme excelenta cu un vant de 15 nd N-E si valuri ioc, am parasit portul Skopelos luand tot directia N-E care ne-a conscrat pe tot restul drumului . Aia cu vantul din prova. :)
Am trecut printre Alonnisos si Peristera, dupa ce in prealabil depasind capul sudic al insulei Alonnisos, vantul ne-a permis sa scoatem velele. De fapt randa, nea Nicu avea o usoara rezerva in a scoate si focul.
Si asa, ajutati de randa si motor, in vantul strans care deja se mai intarea am depasit capul nordic al insulei indreptandu-ne catre Kyra Panagia unde maestrul de ceremonii Romeo stia un golfulet magic, pe care voia sa ni-l prezinte.
Golf Panagia.JPG
Am punctat cu rosu locsorul mirific unde am ancorat, intr-o zona protejata de relieful insulei ce ne inconjura si de o insulita a acelui golf, catre iesirea lui .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

Cateva poze din parcursul traseului :
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

Ne-am apropiat de insula, am vazut intrarea in golful mare :
DSC08796.JPG
La o privire mai atenta, in spatele golfului se zareste insulita :
DSC08797.JPG
Deja refugiul asta minunat este impartit de cateva yachturi care stau la ancora :
DSC08798.JPG
DSC08800.JPG
Initial ne-am facut probleme daca mai gasim loc liber. Am parcurs incet ultimele sute de metri si am ochit un locusor.
Dupa ce am apreciat pe unde isi avea fiecare ancora, ca sa nu se faca un ghem de lanturi a doua zi dimineata, am fundarisit si noi "plugul", ocazie cu care am zarit in apa de 7-8m cu o claritate de cristal, ca deja oamenii isi incrucisasera lanturile :) .

Chiar pe spatele golfului era un sir de barci legate de un motor-yacht care trona central. Astia lasasera cat lant avusesera, cu toate ca erau langa mal, la apa de 4m . Oricum, oamenii venisera pusi pe distractie, probabil de aia trebuiau sa fie siguri ca nu grapeaza :D . Mai tarziu, dupa asfintit, au aprins niste reflectoare care luminau un culoar pe apa pana la tarm, unde au pus fetele sa se balaceasca . Lucru serios :).
Ai nostri marinari bateau din buze. Si chibitau sorbind din paharel.

Oricum, pana sa vina asfintitul si sa ne dea aia clasa, am dat noi tonul la balaceala .
DSC08803.JPG
DSC08804.JPG
DSC08807.JPG
DSC08812.JPG
DSC08814.JPG
DSC08820.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

Cam asa arata locul nostru de ancorare, cu tot cu vecini
DSC08821.JPG
Intrarea in golf, cu insulita
DSC08815.JPG
Revazand pozele despre zona aia, imi vine sa zic si eu ca in Caragiale : Poza? Poza e moft ! S-o vezi in natura ! Frumoasa domnule, de ingheata putul !
DSC08825.JPG
DSC08826.JPG
DSC08835.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

Putin cam aglomerat, nu-i asa ? Cu toate astea era liniste, cei ajunsi parca se fereau sa tulbure locul. Am inteles de la Romeo ca insula e intr-un areal strict de protectie, datorita unor...capre . Adica au facut grecii un ghiseft si au luat niste bani europeni pe motiv ca trebuie sa protejeze arealul asta al caprelor, ca altceva decat capre si jnepeni nu creste pe acolo. Din aceasta cauza nici nu ai voie sa pui piciorul pe tarm. Nu ca ne-am fi dorit noi tarmuri, abia plecasem pe mare :)

In spatele nostru a sosit un alt velier, cu skipperul caruia am facut cunostinta : Iorgos.
Iorgos, un grec foarte dezghetat a venit direct la noi pe barca, fiindca stia romaneste.
-De unde bre ?
-Pai am facut facultatea in Romania !
-Sa traiesti, vino-ncoace, ia un pahar si povesteste :) .
DSC08841.JPG
DSC08842.JPG
DSC08844.JPG
Si asa mulcom, a venit seara. Ea a venit mulcom, dar la noi in barca ardea energie pura. S-a incins lumea la discutii, la chefulet, s-a muls vaca aia cu vin roze, pana la epuizare, s-a trecut la alta vaca...etc...
Eu am luat chitara si m-am dus pe roof, ca in cockpit era lucru greu :) . Imediat a venit nea Nicu, a mai venit si Silviu si ne-am incins si noi .
La vecini fetele sareau in apa luminate de reflectoare...
Era ceva de vazut :)

La noi, cheful a durat pana pe la 4.30 dimineata.
DSC08845.JPG
DSC08839.JPG
DSC08849.JPG
DSC08850.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

Daca ora "stingerii" a fost 4.30, n-a trecut mult pana sa apara zorii zilei de 13 august. Eu unul chiar daca ma culc devreme sau tarziu, la ora 7 sunt in picioare.
O cafeluta, o plimbare pe punte, o privire prin imprejurimi, pana sa faca ochi echipajul.
Am spus ceva despre echipaj ? Daca nu, spun acum :
-Proprietarul si constructorul barcii- nea Nicu HomeMade
-trio-ul venit de la Bucuresti, Romeo, Gabi si eu
-Silviu, un baiat din Slobozia, prima data pe barci, in vacanta.

Abia dimineata se arata frumusetea locului in splendoarea ei. In nebunia aia de apa, vad si niste pesti de vreo 30 de cm frumosi foc, cu niste dungi albastre catre coada. Din nefericire, erau ei niste pesti mari dar cu guri mici. Ii vedeam ciupind momeala pusa de mine in acul unei undite pana o desfiintau, dar nici unul nu punea gura sa inghita mica bobita de paine. Eu pescar nu sunt, asa ca rabdarea mea la asemenea chestii s-a spulberat rapid :) . Am dat o tura prin golf vaslind in dinghy-ul lui nea Nicu pana i-am rupt un furchet (atentie cu subsemnatul ca nu stie sa-si controleze forta ;) ). Intre timp s-au trezit si flacaii cei cu cheful in vena, impresionant lucru, fara mahmureli sau dureri de cap .
Vecinii de ancora insa, dormeau dusi.
DSC08854.JPG
DSC08856.JPG
DSC08857.JPG
DSC08858.JPG
DSC08859.JPG
DSC08860.JPG
DSC08861.JPG
Inainte de a pleca s-a mai probat o data apa aia cristalina .
DSC08863.JPG
DSC08865.JPG
Si ne-am pus muschii in functiune sa ridicam ancora. Plecaram la ora 10, ca boierii 'ai mai mari .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

Am iesit catre gura golfului, unii dintre noi nu prea entuziasmati. Ar fi vrut sa mai stea o zi macar :)
DSC08868.JPG
E randul lui Romeo sa stea la timona :
DSC08873.JPG
Avem aici detaliat, un dispozitiv menit sa rezolve problema radiatiei luminoase stanjenitoare in ecranul laptopului :) :
DSC08867.JPG
Si niste insotitori destul de jucausi :
DSC08876.JPG
DSC08880.JPG
DSC08879.JPG
DSC08882.JPG
Itinerariul de astazi vizeaza insula Piperi ca loc de pranz si destinatia Agios Evstratios (sau Agios Efstratios. Hartile si grecii nu sunt foarte consecventi. Pentru noi e Sfantul Istrate si gata ) .
DSC08887.JPG
DSC08888.JPG
DSC08889.JPG
DSC08891.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

In insula Piperi n-am mai poposit pentru pranz. Am ocolit-o, navigand ata catre Sfantul Istrate, iar pranzul nostru a avut de suferit.
Lucru vizibil in urmatoarea poza, cand am surprins intalnirea induiosatoare a micutului Gabi, cu un miel din insula Istrate :) :

DSC08892.JPG
DSC08893.JPG
A fost coup de foudre, cei doi nu s-au mai despartit !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

Dar pana sa rupem mesele in doua, am dat o tura sa vedem ce ne poate oferi Sfantul .
DSC08895.JPG
DSC08897.JPG
DSC08899.JPG
DSC08900.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expeditia de recuperare .

Mesaj necitit de Florio »

...Si ne-am intors la oferta cea mai palpabila, taverna. Unde am unit pranzul cu cina, intr-o alcatuire care s-ar numi cinzul sau prina. Imbelsugata sa fie !
DSC08901.JPG
DSC08905.JPG
DSC08907.JPG
Zambetul lui Gabi catre mielul lui, arata ca asta e doar un "mezelic" . Mai trebuie niste frigarui, un tzatziki, o antilopa, ceva ! :)
DSC08908.JPG
Si incepe atacul !
DSC08912.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns