Constantin Lascu in Pacific

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Constantin Lascu in Pacific

Mesaj necitit de skipper »

Constantin Lascu e acum in Pacific, in Costa Rica si a ramas singur la bord.

Imagine

Se pregateste sa-si continue drumul, si-a fixat ceasul desteptator sa sune la 30 minute, si asteapta sa-i faca autoritatile marelui stat actele de iesire.

Sa-i tinem pumnii ca mai are 3000 de mile pana la destinatie!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lascu in Pacific

Mesaj necitit de skipper »

Pozitia lui Constantin la 26 mai - ora 15.00 UTC pe cap de Nicaragua.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lascu in Pacific

Mesaj necitit de Florio »

Jos palaria pentru Constantin !
Nu e deloc usor sa fie singur, mai ales ca il stim simpatic si sociabil :) .
Ca sa nu neglijam partea cea mai serioasa din aventura tip Joshua Slocum : pericolul solitudinii pe mare.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lascu in Pacific

Mesaj necitit de skipper »

Ultima pozitie: Costa Rica, Puntarenas.

A trecut printr-o coada de furtuna cu vanturi de 35-40nd, care i-a produs o taietura in genovez si pierderea a doua intinzatoare de sarturi. Cu genovezul deja reparat, acum asteapta sa-i vina alte doua intinzatoare comandate deja.
Si ne recomanda berea locala Imperial.

Raportul din 01.06 via Iulian Maiorescu (Gracias!)

Dum Iun 05, 2011 8:55 pm
Constantin a ajuns ieri in Mexic, in primul port de la Granita de sud: Puerto Madero. E un sat de pescari cu o baza navala si, pentru ca nu e port of entry a trebuit sa umble prin trei orase ca sa-si poata face actele de intrare in tara techilei.
Barca a suportat bine etapa, e drept ca nici vantul n-a mai fost tare: maxim 15 nd noaptea, 5-7 ziua.
Acum Constantin e la ancora si probabil ca savureaza ceva produse locale! I-o fi bine, i-o fi rau?

Imagine

Ultima pozitie 24 iunie, via Iulian Maiorescu: 18 52 N, 104 36 W. SOG 6,3

Ultima pozitie: 28 iunie, Cabo san Lucas, genovez sfasiat, lovit la coaste si degete, foarte obosit.

Imagine
Ultima oară modificat Dum Iun 05, 2011 7:56 pm de către skipper, modificat 1 dată în total.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Constantin
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 101
Membru din: Vin Apr 29, 2011 3:27 pm
Localitate: Constanta, Romania
Contact:

Re: Constantin Lascu in Pacific

Mesaj necitit de Constantin »

Multumesc, oameni buni, pentru grija ce mi-o aratati! Ma simt un pic jenat, prezentati aici lucrurile, de parca ar fi aventura aventurilor, si nu e asa. Este doar un drum lung, unul dintre multe alte drumuri, cu frumuseti, greutati, plictiseala uneori, multa oboseala.
Ceea ce ar trebui prezentat, este ceea ce face Christian Tirtireu, el are intradevar o aventura!
Acum, aici, in Cabo San lucas, am terminat pregatirile de plecare, si maine noapte (adica in noaptea de luni spre marti, la ora locala trei) voi pleca spre Ensenada, ultimul "port of entry" al Mexicului. De ce la trei noaptea? Pentru ca atunci se schimba briza de noapte cu cea de zi, si sunt cateva ore de calm relativ in miscarea aerului. Alrfel, este tare greu de dublat capul peninsulei California. Voi avea vantul (vine de la pol) si curentul (vine de la pol) din fata, deci nu va fi o cursa de placere. Dar, mai am mai putin de 1000 de mile pana la LA!
Vara este o stare de spirit!
www.scoala-nautica.ro

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constantin Lascu in Pacific

Mesaj necitit de skipper »

Constantin scrie:Multumesc, oameni buni, pentru grija ce mi-o aratati! Ma simt un pic jenat, prezentati aici lucrurile, de parca ar fi aventura aventurilor, si nu e asa. Este doar un drum lung, unul dintre multe alte drumuri, cu frumuseti, greutati, plictiseala uneori, multa oboseala.
Ceea ce ar trebui prezentat, este ceea ce face Christian Tirtireu, el are intradevar o aventura!
Acum, aici, in Cabo San lucas, am terminat pregatirile de plecare, si maine noapte (adica in noaptea de luni spre marti, la ora locala trei) voi pleca spre Ensenada, ultimul "port of entry" al Mexicului. De ce la trei noaptea? Pentru ca atunci se schimba briza de noapte cu cea de zi, si sunt cateva ore de calm relativ in miscarea aerului. Alrfel, este tare greu de dublat capul peninsulei California. Voi avea vantul (vine de la pol) si curentul (vine de la pol) din fata, deci nu va fi o cursa de placere. Dar, mai am mai putin de 1000 de mile pana la LA!

Boierule, lasa modestia sub chila!
Daca nici 3500 de mile in Caraibe si Pacific nu sant o aventura, atunci trebuie schimbat DEXul!
Ai grija de tine, coastele si degetele sant importante si nu trebuie rupte, si prinde si tu o coada de peste si oftica-ne cu pozele!
Vant bun si mare lina! La aia briza nu e perpendiculara pe coasta?

PS. Christian are un pic de treaba acum, pregateste urmatoarele aventuri!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Constantin Lascu in Pacific

Mesaj necitit de Florio »

Asemeni iti spun si eu, Constantin : modestia are alte tinte, calatoria ta ( ca o numesti aventura sau calatorie, nu conteaza) este un test serios de anduranta, barbatie si cunostinte nautice .
Nu pot decat sa fiu cu gandul bun alaturi de tine si sa iti doresc vreme buna, sanatate la trup si cuget, degete indemanatice si mai ales intregi :) .
Te astept nerabdator la "Caru cu bere" si fac cinste cu un "ciolan cu fasole" bine stropit cu vin rosu, ca sa te mai intremezi :) .
(Cred ca dupa calatoria asta vei fi un top model "tras prin inel" , daca nu tras prin urechile acului :)) ).
Dau la schimb ciolanul, cu un sac de povesti de Pacific .

Constantin
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 101
Membru din: Vin Apr 29, 2011 3:27 pm
Localitate: Constanta, Romania
Contact:

Re: Constantin Lascu in Pacific

Mesaj necitit de Constantin »

Skipper, Florio, multumesc pentru vorbele bune!
Mai am doar aproximativ 800 de mile, apoi avion spre Atena, unde voi fi vreo 10 zile, pe o barcuta, pentru ca mi-e dor de mers un pic cu barca :)
De 6 zile astept sa treaca ramasitele unei furtuni tropicale, ce a adus ploi violente si vanturi tari. Deja se pregateste o alta, undeva in sud, asa ca trebuie sa cam plec, indiferent de vreme. Din fericire, merg spre nord, asa ca noi furtuni tropicale nu mai sunt de asteptat, dar vanturile, aici, sunt un pic altfel.
Va tin la curent, ok?
Vara este o stare de spirit!
www.scoala-nautica.ro

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constantin Lascu in Pacific

Mesaj necitit de skipper »

O trebusoara nu inteleg: de ce sa te feresti de brize? Unde e greseala in rationamentul urmator: tu mergi spre nord, coasta e aprox N-S si brizele sant perpendiculare pe coasta deci ti-ar da un frumusel vant de travers?
Ultima oară modificat Lun Iul 04, 2011 9:20 pm de către skipper, modificat 1 dată în total.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Constantin Lascu in Pacific

Mesaj necitit de Solitaire »

Constantine, eu sunt ca un peste pe uscat acum, chiar pe uscat, in mijlocul desertului Kalahari, si eu te invidiez si te admir pe tine care tot pe mare te tii. Inca odata, respect capitane, si imi doresc sa te intalnesc candva undeva sa stam la o noapte de povesti si vin negru.

Bon vent!

Christian

Scrie răspuns