Delivery Cannes - Caraibe

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de Florio »

dan_matiesanu scrie:
Florio scrie:Din cate spunea Romeo, nu stau la mila vantului, ca au un delivery de facut. Iar motoarele sunt mai mult decat ii trebuie catamaranului sa...
mdea, am retinut ca e delivery, ma intreb insa daca ard ei atita motorina ca sa scoata 10 noduri la motor. probabil nu.
No, presimteam ca-s pe punctul de a ajunge :) .

Preiau de la Romeo itinerariul parcurs si-l postez aici pana una alta .
Restul ne mai spune junele cand o putea . Daca nu i-o fi greu la 25 de grade sa-si ia berea de la gura, acum ca tot au ajuns in marina :) .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de skipper »

dan_matiesanu scrie:
Florio scrie:Din cate spunea Romeo, nu stau la mila vantului, ca au un delivery de facut. Iar motoarele sunt mai mult decat ii trebuie catamaranului sa...
mdea, am retinut ca e delivery, ma intreb insa daca ard ei atita motorina ca sa scoata 10 noduri la motor. probabil nu.
Ajuns Canare in Santa Cruz de Tenerife dupa 4 zile si ceva, viteza medie 6 noduri jumate
Motorit olagreu, doar o noapte avut vant sa mnergem in drumul bnostru si asta noapte am mers numai cu genovezul la vreo 4 nd. Vremea ok pe drum, numai 1 si 2 marea, o singura noapte la travers de promontoriul Dacia ne-a prins un pic de vaj pana la 22 nd si mare 4 dar s-a potolit pana dimineata. In rest pace liniste si carturi.
Aici e f cald lumea e in bermude si tricouri. E o iarna f grea in insulele astea.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de n.adrian »

Bermude...tricouri....huh

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de skipper »

n.adrian scrie:Bermude...tricouri....huh
Si gandeste-te ca ne indreptam de maine dimineata spre Capul ala Verde adica la 16 grade de Ecuator!
Mi se face pielea maciuca numai la gandul!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de home made »

"Si gandeste-te ca ne indreptam de maine dimineata spre Capul ala Verde adica la 16 grade de Ecuator!
Mi se face pielea maciuca numai cu gandu"...............la brunetele de acolo!:))

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de Florio »

Prietenul nostru a plecat catre Mindelo, Cape Verde. Sunt aproximativ 850 nm si estimeaza sa le parcurga in 5 zile.
Toate sansele, dupa cum au mers pana acum. Cred ca o sa fie un pasaj placut, asa, ca de Craciun .
Sper ca si-au luat sampanie si piscoturi sa sarbatoreasca, fiindca racituri de urechi de porc, caltabosi si tuica sigur n-au gasit prin magazinele alea :) .
Totusi dupa cum il stiu pe Romeo, face el o racitura de octopus si-si pune fesul rosu de Mos Craciun. Ori macar un slip rosu cu canaf alb, ca n-o sa treaca ditamai sarbatoarea neonorata :) .
Santa Cruz- Mindelo.JPG
Mindelo.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de n.adrian »

Of of, mai mai, ce chin si jale :)

Avatar utilizator
sss
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 141
Membru din: Mie Apr 20, 2011 6:01 pm

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de sss »

Dupa raspunsurile in doi peri ale gastii, tare mi-e ca saracul baiet, dupa ce n-are Craciun, n-are An Nou, numai carturi si frecat puntea, isi mai ia si cateva capace la intoarcere, de la asa-zisii prieteni, verzi de invidie! :roll:

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de Florio »

sss scrie:Dupa raspunsurile in doi peri ale gastii, tare mi-e ca saracul baiet, dupa ce n-are Craciun, n-are An Nou, numai carturi si frecat puntea, isi mai ia si cateva capace la intoarcere, de la asa-zisii prieteni, verzi de invidie! :roll:
Noo, prietenii destupa cateva capace la intoarcerea fiului risipitor .
Ca va trebui sa-l readaptam la Merlot-ul local :) .

Mai problematic o sa fie aici cu fetele de la clubul de salsa, cand o veni Romeo cu impresii proaspete de la sudamericance . DACA o mai veni :)

Avatar utilizator
andy
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 154
Membru din: Mar Oct 25, 2011 8:04 pm
Localitate: 43°50'15.41" N 28°35'29.27" E
Contact:

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de andy »


Scrie răspuns