Delivery Cannes - Caraibe

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sss
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 141
Membru din: Mie Apr 20, 2011 6:01 pm

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de sss »

Munca pentru imigrantul roman, sau n-au baietii idei de-astea preconcepute si a fost doar ghinionul de a trage paiul scurt?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de skipper »

sss scrie:Munca pentru imigrantul roman, sau n-au baietii idei de-astea preconcepute si a fost doar ghinionul de a trage paiul scurt?
Ghinion de nesansa!
Dar iata o intrebare de 10 puncte: cu ce se ocupa de zor romanii aflatori pe aici? Unde am dat de ei, unde e plin de ei si din ce mananca si gura lor?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

daca-i cineva curios, e aici o analiza meteo pentru sezonul curent de transatlantic. cica ca a fost un pic aiurea pina acuma, insa se pare ca se intra in normal (alizee adica) in urmatoarele 7-10 zile.
http://www.sailfeed.com/2013/12/unpredi ... arc-fleet/" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de skipper »

Jurnalul lui Nikki Henderson de la Girlsforsail care tocmai a trecut cu ARCul.

http://www.girlsforsail.com/news.aspx?aid=88" onclick="window.open(this.href);return false;
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de Florio »

Pe unde o mai fi fratele nostru alb la orele astea ? Banuiala mea e ca ar trebui sa ajunga in Canare, daca au plecat pe 13 dec (ultimul lui post e din 12 dec ) .
Cred ca 250 nm la 24 de ore, e un parcurs ok pentru namila Firefly . La 3 zile, iaca cele 700 nm pana-n Gran Canaria :) .
Stiu ca socoteala de acasa nu-i nici la fel de lunga nici la fel de groasa ca socoteala din targ, dar tin aproape, ca nu poate intarzia mult o veste de la Romeo-maneca scurta :) .

A comunicat bazaconii, Florio-fulgarin .

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de home made »

salve florine & co.
se pare ca piratul fugit de acasa cu banii de piine,nu a "agatat" nici un wi-fi,la astia cu comunicatiile nu le-a venit ideia sa faca si celule plutitoare.
nu cred ca fac 250 mile in 24 ore,ar trebui conditii ideale pentru asta,cind sint conditii ideale pe ocean?citeodata.cred ca pe romeo il maninca degetele,si pe noi curiozitatea,asteptem......

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

la vreme v-ati uitat careva? eu abia acuma am aruncat un ochi, e vant slab spre inexistent in toata zona intre gibraltar si canare. nu stiu cum o fi fost in ultimele 3-4 zile.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de Florio »

Din cate spunea Romeo, nu stau la mila vantului, ca au un delivery de facut. Iar motoarele sunt mai mult decat ii trebuie catamaranului sa zburde cu 10-12 nd. La 60' nu se mai impotmoleste in fiece val, ci le cam calareste.
Important e sa nu fie mare rea, ca in rest de lipsa vantului au diesel de leac :) .

Oricum, azi-maine nu se poate sa nu ajunga.


P.S.
Ma mananca si pe mine limba a vorba, ca ma vanzolesc zi si noapte la birou... la ce sa ma gandesc ? La ale mele? No ! La Romeo doara ! :)

Exact ca in bancul cu cei doi care isi ciocnesc intr-un supermarket carucioarele.
-Scuze, zice unul din ei, n-am fost atent imi cautam sotia.
-Pai si eu o cautam pe a mea. Hai sa le cautam impreuna !
-OK, cum arata a ta ?
-Inalta, subtire, sani mari, picioare lungi, par lung, fund obraznic... dar a ta ?
- ...lasa.... hai s-o cautam pe a ta !

:)

Eu la ce sa ma gandesc, la ale biroului ? Lasa, mai bine vorbesc despre Romeo.

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

au ajuns in canare unde se pare ca e cald si bine, 25 de grade.

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Delivery Cannes - Caraibe

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

Florio scrie:Din cate spunea Romeo, nu stau la mila vantului, ca au un delivery de facut. Iar motoarele sunt mai mult decat ii trebuie catamaranului sa...
mdea, am retinut ca e delivery, ma intreb insa daca ard ei atita motorina ca sa scoata 10 noduri la motor. probabil nu.

Scrie răspuns