O.P. din nuiele cu panza

Daca nu se incadreaza niciunde mai sus, legati-o aici! Da, si camerele de raba!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

O.P. din nuiele cu panza

Mesaj necitit de skipper »

Asa ceva n-am putut incadra nicaieri desi obiectul e utilizat drept barca. Mi se pare totusi ca am mai vazut asa constructie la mesopotamienii antici!

Intre pozele anului de la Boston Globe publicate astazi exista si poza de mai jos cu urmatoarea explicatie:

A fisherman arranges a net as his wife paddles their boat in the waters of the Periyar river on the outskirts of Kochi, India on January 5, 2011. (Sivaram V/Reuters

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
kyo
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iul 19, 2011 9:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O.P. din nuiele cu panza

Mesaj necitit de kyo »

Am mai vazut genul asta de ambarcatiune la un concurs (Amazing Race parca ?), concurentii trebuiau sa vasleasca in farfuria asta. Si vaslitul in asa ceva nu e usor deloc, pentru ca dracovenia se invarte pe loc oricum ai da tu din lopeti!

Ma intreb cum e cu flotabilitatea, o fi avand un strat de "nu stiu ce" pe deasupra?

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: O.P. din nuiele cu panza

Mesaj necitit de impaiatu »

In "Epopeea navelor" este redata asemenea luntre, "alcatuita din piei de bivol intinse pe o rama de lemn".Au fost folosite in America de Nord, Asia si Europa nordica.
Tot in cartea asta se spune ca au fost premergatoarele caiacelor si uimacelor eschimosilor.
In Mesopotamia se etanseizau cu rasini si se numeau guffa.

Avatar utilizator
kyo
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iul 19, 2011 9:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O.P. din nuiele cu panza

Mesaj necitit de kyo »

Da, din ce am mai citit si eu pare ca e o barca primordiala. In prezent cea mai populara denumire a lor este coracle

Vad ca lumea inca se distreaza la cosnitza: http://www.youtube.com/watch?v=2F6HXtLE ... re=related
Ba chiar confectii, prezentare-desfacere & know how: http://www.coracle-fishing.net/coracle- ... -sales.htm

In India si Vietnam e barcuta oamenilor saraci, si aflai ca le imbraca in PE ...

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O.P. din nuiele cu panza

Mesaj necitit de skipper »

Inca doua, de data asta intr-o revista din Brazilia:

Asta pare din India/Bangladesh
Imagine


Si asta Vietnam
Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns