Yrvind

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Yrvind

Mesaj necitit de skipper »

Pe 11 august a lasat tarmul Irlandei cu cap de Madeira suedezul Sven Yrvind intr-un velier de numai 15 picioare = 4.6m. Sven are 72 de ani!
Nu e la prima isprava, a fost aproape dea trece Capul Horn cu un velier de 20" si asta in timpul iernii! 4 ani a bantuit Atlanticul in barca aia!
Mai multe date pe situl propriu unde este si harta cu pozitia lui actuala (deocamdata vad ca nu merge).

"O barca mai mare nu te face fericit"

Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Yrvind

Mesaj necitit de Solitaire »

Mda, Sven este cel mai excentric sailor de care stiu eu. Nu l-am intalnit dar atunci cand locuiam in Suedia facea sensatii pe TV si in presa.
La 65 de ani alerga 10 km in fiecare zi! Odata a petrecut 3 luni la ecuator citind carti :) Uraste tabacul si alcolul dar iubeste femeile. E convins ca toti designerii de yachturi sunt nebuni sa aplice o chila de tone de fier sau plumb la baza unei ambarcatiuni. Nu intelege nimic din ceea ce este considerat "conventional." A construit un laborator de cercetare in garajul sau unde a "inventat" un material usor composit de zeci de ori mai rezistent decat orice metal. Si asa mai departe. Lumea se minuna cu Sven, zambeste dar din pacate mai nimeni nu-l ia in serios.
Sven e un om deosebit. Eu unul sunt recunoscator ca exista asemenea caractere unice pe lumea asta.
Mersi de postare, skipper, am amintiri foarte nostalgice din vremea cand citeam cartile lui Sven si eram inspirat de spiritul sau de aventura.

By the way, Yrvind inseamna Vant Buimac in suedeza.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Yrvind

Mesaj necitit de skipper »

Mare om, mare caracter. Vad ca face mare valva si acum prin Suedia, o tine dintr-o conferinte intr-o conferinta si da consultatii cu 600 coroane ora!

Prima barca Blis si-a facut-o dupa dimensiunile usii din subsolul casei mamei sale: nu trebuia sa aiba la cuplu maestru mai mult de 180cm pt ca n-ar fi putut s-o scoata pe usa. Barca acum e la un muzeu din USA!
Barca cu care a plecat acum la 250MM de Irlanda are numai 10 ore de incercare prin Arhipelagul Stockholm. Nu are nici motor, nici pilot automat nici wind-vane si el a spus ca va sta 10 ore pe zi la carma, in rest in deriva! Asa a reusit sa faca 30 MM pe zi pana acum!

In afara de minichilele alea laterale cea mai tare inventie a lui mi se pare barca autotractabila:

Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns