Mono vs multi

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de Florio »

impaiatu scrie:bine punctat, Florine.:)
acum, daca Soimu' i-l depaseste pe ala micu', e corect din punct de vedere moral ? sau chiar si regulamentar, asta n-o stiu.
Nu stiu daca ala micu' are voie sa-l depaseasca pe barosanu' ! Sa nu si-o fure :) . Mai bine sta in banca lui, pe valul lui.
Vela ce se pleaca, ghiul nu indoaie ! ( Cum a zis Creanga. Sau poetul ala...Brancusi :) )

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de skipper »

Carcotasilor, luati si filmarile!





Si luati si clasamentul cursei!

OPEN Sail# Yacht Skipper Finish Day/Time Elapsed Time
1 USA 399BC Phaedo Paul Hand 12/Jul/11 - 10:07:58 12:15:42:58
2 MF Maltese Falcon Chris Gartner 13/Jul/11 - 01:05:52 13:06:40:52

Au plecat in acelasi timp si Gunboatul a ajuns cu o zi mai devreme! Ai, ce dureros pt Madam Nutzi!

Gunboatul este Phaedo, cel pe care l-am vazut la Fastnet cu 22 nd!


LE Si cireasa pe tort: un F-9 depasind un Open 60. Cum zice si Alex Thompson: Quite depressing! (Ai, ce dureros!)

Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de Florio »

Doamne, maiestuoase barci ! :)
Elegante si rapide, zici ca fac surfing pe valuri.
Iar Maltezul e o aparitie din alte vremuri, inca netraite.

Imi place mult, cum apare in clasamentul acela, la ultima rubrica: LOA : 40' ; 40' ; 289' (Maltezul); 60' ; etc.... :)
Bietul Maltez o incaseaza rau la volte, sistemul lui fiind de departe mult mai putin rapid decat manutele dibace ale echipajelor de curse. Dar viteza de deplasare are si el, cu prisosinta; se vede pe siajul ala frumos !
Desigur, nu se compara cu un catamaran performant, de unde si diferenta aceea mare de care aminteste hilar, Romeo :) .

Totusi, vad in film asa cum ma asteptam: catamaranul nu il depaseste pe Maltez pe sub vant. Incruciseaza directiile pe sub vant, apoi depaseste prin vant , in timp ce Maltezul in inertia mare a voltei, pierde viteza ;) . Oricum ar fi, ma uit la barcile astea si ma incearca o senzatie erotica, fi-le-ar asieta a naibii ! :D

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de skipper »

Bine, bine: nu l-a depasit! Nici n-a fost nevoie, tot timpul a fost in fata!


Si tot de acolo:





Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de skipper »

Raspunsul de bun simt al unuia care vinde catamarane de vreo 30-40 de ani la intrebarea: Catamaranele se pot rasturna?

http://youtu.be/U4oD4yghwqc
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de x_petrolist »

skipper scrie:Raspunsul de bun simt al unuia care vinde catamarane de vreo 30-40 de ani la intrebarea: Catamaranele se pot rasturna?

http://youtu.be/U4oD4yghwqc
corect, omul le spune asa cum sint ... si despre rasturnare si despre situatia ipotetica dupa ....
n-as lua o barca de salvare decit daca ma duc in Pacificul sau Atlanticul de Sud ... in Caraibe (n-a avut ... deci acum are) prefer (sa beau tequila ... pentru ca am acces la provizii) si sa astept pe catamaranul rasturnat si nescufundabil sa vina "cavaleria" ...
eu vad clipul ca o reclama deghizata cu mici concesii facute catamaranelor de cursa .... ca nebunii de-aia se rastoarna, ca au suprafata velica prea mare ...
sint in dubiu daca sa-ti recomand sa-i dai sanctiune sau nu ; - )

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de skipper »

x_petrolist scrie:..corect, omul le spune asa cum sint ... si despre rasturnare si despre situatia ipotetica dupa ....
n-as lua o barca de salvare decit daca ma duc in Pacificul sau Atlanticul de Sud ... in Caraibe (n-a avut ... deci acum are) prefer (sa beau tequila ... pentru ca am acces la provizii) si sa astept pe catamaranul rasturnat si nescufundabil sa vina "cavaleria" ...
eu vad clipul ca o reclama deghizata cu mici concesii facute catamaranelor de cursa .... ca nebunii de-aia se rastoarna, ca au suprafata velica prea mare ...
sint in dubiu daca sa-ti recomand sa-i dai sanctiune sau nu ; - )
A zis ca nu s-ar urca in barca de salvare decat in caz de incendiu de nestapanit.

E drept ca tot tiganul isi lauda calul dar unde vezi tu ca asta nu are dreptate?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de x_petrolist »

skipper scrie:
A zis ca nu s-ar urca in barca de salvare decat in caz de incendiu de nestapanit.
Si apoi spune (min 3) despre Oceanele din Sud .... fine print ....
Clar, omul le spune pe bune, dar in mod cert isi vinde marfa la tribul "multi". Si cum nu sint echidistant fata de acest subiect, imi spun parerea.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de skipper »

Ceva proaspat in spiritul topicului: skipperii de la VOR invitati pe trimaranul Groupama 3.

Imagine


Au retour aux pontons en fin de matinée, tout le monde était étonné par la facilité de Groupama 3 à atteindre des hautes vitesses et ce, en toute sécurité !
Chris Nicholson : « C'était génial de pourvoir atteindre de vitesses de 30 noeuds, si facilement ... Avec un monocoque c'est beaucoup plus complexe, alors qu'avec un trimaran, cela arrive quasiment tous les jours ! ».
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de skipper »

Uitati-va aici de la min 2.18 cum trece invingatorul la toate clasele ACTUAL, un trimaran de 50 ft, de super-maxi ICAP LEOPARD de 100ft!
Iar secventele de la 1.54 sant de vis, n-am mai vazut asa ceva de la clipul lui Geant!

Round the Island race 2012


http://youtu.be/eqFC1iLDjeg
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns