Sasanka 660

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
Scrie răspuns
Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Sasanka 660

Mesaj necitit de Pelicanul »

Desi cred ca multa lume de pe aici stie deja, scriu abia acum pentru ca am vrut mai intii sa o vad pe apa si sa ma dau cu ea. E vorba de noua mea poloneza, Sasanka 660, botezata White Russian (inspiratie fiu -meu, de la "The Dude" Lebowski). Iola 470 am vindut -o, dar asta -i alta poveste.
Prin ianuarie - februarie anu' asta, adica acum 3 - 4 luni, incingeam netu' cautind o barca cu vele, cabinata, pina in 7 m,, cu derivor rabatabil si pe care sa o pot tracta cu masina mea (adica maxim 1200 kg cu tot cu peridoc cu sistem de frinare). Barci erau destule, dar alea care se potriveau la greutate mi se pareau mici iar alea destul de mari erau prea scumpe/ prea grele. Si desteapta, si frumoasa, si devreme acasa ... cam greu! :)
Pina la urma, m -am hotarit oarecum pentru modelul Neptun 22 si am si gasit citeva exemplare prin Germania. Asteptam sa dea caldura si sa incep discutiile cu nemtii, ca sa ma duc dupa barca. Intre timp, i -am dat un telefon colegului barcaholic cezarct2000 (Marian) care are o hala unde repara barci si motoare de barci si unde o "ascunde" pe "Maria", barca lui, model Neptun 22. De la Marian am aflat ca de fapt Neptun 22 e ceva mai greu decit scriau nemtii, pentru ca are si lest care, in unele cazuri, nu e socotit la greutatea barcii. Deci, cauta alta barca sau alta masina :?:
Intre timp, a aparut pe un forum pe aici o adresa de facebook cu o oferta de vinzare Sasanka 660 din 2006, cu peridoc, la Tulcea, cu vreo 1500 - 2000 de euro mai scumpa decit Neptunul din Germania fabricat in 1976. Hai la Tulcea sa o vedem! Una peste alta, m -am hotarit si am luat -o pe poloneza. Cu ce mai cheltuiam pina in Germania, cu riscul sa depasesc greutatea remorcabila si sa iau amenda si cu 30 de ani diferenta de virsta eu zic ca se justifica diferenta de pret. Chiar daca am ramas incurcat cu hirtiile de la peridoc, ca sa fie treaba romaneasca. :mrgreen:
Am mai bagat vreo 200 de euro si vreo doua luni de munca (2 - 4 ore pe zi) in ea, ca fusese cam neglijata de vreo doi ani si a trebuit sa -i dau jos derivorul (tabla de 1 cm grosime, aprox. 80 - 100 kg). Toata treaba s -a facut in hala la Marian, caruia vreau sa - i multumesc inca o data. Nu stiu ce m -as fi facut fara el. M -a ajutat foarte mult, cu sfaturi, cu scule, cu adrese de diferiti meseriasi (strungarie inox/bronz, turnatorie zinc, sablare etc) si chiar efectiv cu munca, atunci cind aveam nevoie de "o mina in plus". Dat jos derivorul, sablat, montat zincuri, grunduit, antivegetativa. Slefuit antivegetativa veche pe toata opera vie, dat cu grund, vopsit. Revizie completa la motor.
Barca e acum la Eforie, am iesit deja pe mare cu ea si de acum ii fac "concurenta" lui Lindor: cine vrea plimbare e poftit la bord. Dati un telefon cu o zi inainte, ca n -am orar fix! Apropos, am nevoie de un coechipier pentru Barca Week, fiu -meu are examene in perioada aia, iar varul care trebuia sa vina a fost deturnat de nevasta -sa spre alt concediu, mai terestru!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sasanka 660

Mesaj necitit de skipper »

Frumoasa doamna asta, ca mai toate polonezele! Sa-ti traiasca si sa te bucure multe mile!
Botezul s-a facut in mod corespunzator?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Re: Sasanka 660

Mesaj necitit de Pelicanul »

skipper scrie:Frumoasa doamna asta, ca mai toate polonezele! Sa-ti traiasca si sa te bucure multe mile!
Botezul s-a facut in mod corespunzator?
Pentru botez va astept la mare vara asta! :)

Avatar utilizator
shark
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 122
Membru din: Mie Apr 20, 2011 5:17 pm

Re: Sasanka 660

Mesaj necitit de shark »

Sa-ti traiasca ....si sa ai parte de vant bun ...

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sasanka 660

Mesaj necitit de Litovoi »

Bravo Nic, sa-i ti burta uda tot timpul.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sasanka 660

Mesaj necitit de Florio »

Eu de felicitat te-am felicitat de anul trecut, dar daca deja ai pus-o pe apa se cere o sampanie in prova . Nu sparta, ci bauta :) .
Iar la Barca Week stiu ca mai sunt cativa care ar dori un loc pe o barca . De pilda Don Basilio a postat peste tot rugamintea asta catre detinatorii de ambarcatiuni participante . El se intoarce astazi de la RAID .
DIscutati si vedeti compatibilitatea, tu esti cel ce decide pe cine ia in echipaj ;) .

In alta ordine de idei sunt incantat ca vii cu barca proprie. Chiar iti spuneam imediat dupa ce ai cumparat-o, ca in locul tau nici nu m-as gandi sa particip pe o alta barca decat cea proprie !

Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Re: Sasanka 660

Mesaj necitit de Pelicanul »

Florio scrie:Eu de felicitat te-am felicitat de anul trecut, dar daca deja ai pus-o pe apa se cere o sampanie in prova . Nu sparta, ci bauta :) .
Iar la Barca Week stiu ca mai sunt cativa care ar dori un loc pe o barca . De pilda Don Basilio a postat peste tot rugamintea asta catre detinatorii de ambarcatiuni participante . El se intoarce astazi de la RAID .
DIscutati si vedeti compatibilitatea, tu esti cel ce decide pe cine ia in echipaj ;) .

In alta ordine de idei sunt incantat ca vii cu barca proprie. Chiar iti spuneam imediat dupa ce ai cumparat-o, ca in locul tau nici nu m-as gandi sa particip pe o alta barca decat cea proprie !
Nu e chiar de anul trecut, abia in februarie anul asta m -am hotarit! :) E adevarat insa ca discutiile cu tine au fost factorul determinant in luarea hotaririi.
Cu barca week, mai vedem. Se pare ca, daca vin, voi fi singura barca din Constanta. Din cite stiu, Lindor si Rocky nu vor mai veni. Eu ma voi hotari saptamina asta, deocamdata sint inca in probe cu barcuta, am iesit abia de doua ori pe mare, nu e totul chiar pus la punct.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sasanka 660

Mesaj necitit de Florio »

Asa greu a trecut extrasezonul ! Mie mi s-a parut ca de anul trecut am vorbit :) !
Din Constanta voia sa vina si Gabi cu barca lui, Gabitzu . N-am apucat sa vorbesc cu Marian stiu ca el achiesa la orice iesiri pe apa.
De Lindor nu am aflat ca s-ar fi razgandit .
Un lucru e sigur: eu voi fi acolo si voi savura tot ce imi ofera fluviul :) . De la paduri, salbaticie, plaje, pana la peste, icre si viata de copil al naturii .

Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Re: Sasanka 660

Mesaj necitit de Pelicanul »

Gabitzu e vecin cu poloneza mea la Belona, cu Gabi "ne cunoastem din vedere". :) O sa -l abordez daca ne mai intilnim si vedem noi ce punem la cale.

Scrie răspuns