.... din mijlocul Bulgariei

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
parshulea
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 61
Membru din: Mie Apr 20, 2011 11:35 pm

.... din mijlocul Bulgariei

Mesaj necitit de parshulea »

Am fost weekendul trecut intr-o tura prin tara vecina si prietena Bulgaria. Undeva la 50km sud de Veliko Tarnovo, in oraselul Tryadna, am cunoscut un stimabil domn pe numele lui - Rial (sau Ryal).
Acest personaj, face parte din categoria celora care au invatat sa se dea cu barcile din carti iar apoi s-au pus pe mare si Dumnezeu cu Mila. In tot cazul ori Mila a fost mare ori el a fost suficient de iscusit, astfel ca a izbutit sa vina pe un 7m din Anglia pana in Bulgaria.
Odata ajuns acasa (e un fel de casa pentru el Bulgaria, dat fiind ca nevasta-sa e bulgaroiaca) l-au apucat visele de circumterra. Asa ca a stat vreo trei ani pe ganduri (si schite, pe care le-a sintetizat in cateva caiete studentesti) si s-a apucat sa-si construiasca "the best boat in the world" - dupa cum afirma cu mandrie si entuziasm. Lucrarile de constructie se desfasoara in "santierul naval din Tryadna" .
O sa va las sa ghiciti din poze ce ambarcatiune isi construieste flacaul acesta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: .... din mijlocul Bulgariei

Mesaj necitit de skipper »

1. As zice ca e un trimaran Piver de vreo 40-45 de picioare. Vorba bancului: doamna profesoara, indiferent ce-mi aratati dvs. eu tot la ... ma gandesc!
2. Dar ce atelier are mesterul! Avea loc de-un Open 60!
3. Bulgarii nu contenesc sa ma uimeasca! De unde naiba atata cultura nautica la ei si la noi nu???
4. Vorba nemuritorului: ce cauta neamtu in Bulgaria?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: .... din mijlocul Bulgariei

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

wharram 32?

Avatar utilizator
parshulea
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 61
Membru din: Mie Apr 20, 2011 11:35 pm

Re: .... din mijlocul Bulgariei

Mesaj necitit de parshulea »

Rial, sau ryal cum l-o chema este originar din Africa de Sud, dar eu zic ca-i evreu parerea mea
Atelierul nu este a lui, niste localnici fac tamplarie acolo, iar el face o barca, totul la mica intelegere. btw, ceea ce nu v-am zis este ce buget are pentru materiale... 1000Euro. :shock:
Ceea ce isi face este de fapt o PROA de tip Pacific de 7m. De tip pacific - adica, chestia aia mica care seamana cu o canoe (ama), este permanent in vant (vs atlantic unde treaba aia este un flotor care sta sub vant). Nu i-am zis flotor pentru ca, zice el, in timpul navigatiei nu o sa stea in apa, ci eventual doar o sa atinga apa din cand in cand. In plus va fi si umpluta partial cu apa.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: .... din mijlocul Bulgariei

Mesaj necitit de skipper »

Imi doresc tare mult sa vad trebusoara asta gata si daca se poate si plutind. Atata cat o pluti ea, Doamne ajuta!

Si apropo de intentia lui de a trage barca pe plaja: http://www.noonsite.com/Countries/Italy ... strictions" onclick="window.open(this.href);return false; . Poate in atol!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns