Beneteau First 20 sau Tatto 26

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de Florio »

MBG scrie:Ok,am inteles care este ideea cu depozitarea barcii in curte pe timpul iernii.
Am intrebat despre costurile de explatare deoarece am vazut ca ai barca de ceva vreme si ca atare se poate face o medie a cheltuielilor.
Casco la barca nu ai?
Sau nu renteaza sa faci asigurare barcii?
Am incercat sa gasesc un site sau o adresa de show room a celor care aduc mac/tattoo insa fara succes,am dat peste o scoala de yachting si atata tot.
Optiunea second hand este categoric de luat in seama insa presupune si f multe riscuri.
Evident ca trebuie sa capat ceva experineta si trebuie sa ma documentez serios inainte de a lua o decizie.
Tocmai de aceea am si cerut pareri pe forum in speranta ca imi voi deschide noi oportnitati.
Despre costuri de exploatare vorbeam si eu. Doar ca ele difera daca vorbim de pilda despre cheiaj, de la marina la marina .
In functie de marina hai sa luam o cifra generala de pana acum : 800-900 lei lunar. Asta pe litoral. Daca o vei tine pe Dunare, pe vreun lac sau altundeva, vor fi cu totul alte cifre.
Costurile cu mentenanta sunt aproape inexistente. Adica acel antifouling implica o cutie de vopsea pe care o tot dai un numar de ani pana se termina. Juton-ul meu ma tine de 7 ani si inca mai am pentru 3. O cutie de vopsea la 10 ani nu o pot considera un cost de mentenanta. Nici aplicarea nu implica un cost suplimentar pentru macara si cavaleti, ca la alte barci, pentru ca se poate face atunci cand barca e pe peridoc.
N-am ce sa mai pun in costurile de mentenanta, spalarea barcii n-o pot considera un cost. Desi eu am luat un Kercher pentru asta :) . Fiecare cu nebunia lui.
Am vorbit despre costurile de cheiaj pentru extrasezon, fiindca in cazurile altor barci, acestea sunt o povara suparatoare: platesti ca in sezon, dar nu te bucuri de barca. In cazul acesui tip de barca, n-am costuri, asa cum am spus mai sus.
Asigurare am vrut intotdeauna sa fac, insa dintr-un motiv sau altul, n-am facut-o. Nici nu am considerat asigurarea o conditie sine qua non, pentru genul MacGregor 26. Cu noi merge in zone linistite, cu pescajul nu am probleme in nici un fel de ape, iar fara noi sta iarasi in locuri bine protejate. Nu prea are ce sa i se intample. Sa o esuez pe o plaja? So what? Pentru asta e gandita. Intr-o faleza e greu de crezut ca am sa o infig :) . Nu face obiectul plimbarilor noastre nici zona minuscula din litoral cu faleze, nici vremea rea. Iar daca se intampla accidental sa nu mearga motorul (nu a tusit nici macar o data in 7 ani acest motor), avem doua ancore.
Ca sa ma intorc la discutia despre costuri in exploatare, in afara celor mentionate, ele nu exista. In schimb vei avea costuri pentru confortul tau. Vei dori mereu cate ceva de pus pe barca, pentru a te simti cat mai bine. Acest "mai bine" care e dusmanul "binelui".

Despre reprezentanta de la care sa cumperi un Mac sau un Tattoo, nu pot sa cred ca n-ai gasit :) . Am tastat chiar acum "reprezentanta MacGregor" , iar Google m-a dus catre o adresa in care ai si e-mail si numar de telefon. E singura reprezentanta din Romania.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de skipper »

MBG: cat timp ai pe an sa te dai cu barca?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

MBG
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Lun Mai 05, 2014 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de MBG »

Ok,Florio,
Am inteles cum sta treaba cu costurile de intretinere ale barcii.
Normal ca nu ma refeream la costuri suplimentare generate de diverse achizitii care tin de confort sau dotari suplimentare.
Acestea sunt lucruri care tin de gustul si optiunea fiecaruia.
Multumesc mult inca o data pt raspunsuri.
Life is to short to stay on the dock!

MBG
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Lun Mai 05, 2014 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de MBG »

skipper scrie:MBG: cat timp ai pe an sa te dai cu barca?
Salut Skipper,
Asa cum am mai mentionat sunt la inceput de drum in ceea ce priveste nvavigatia si tot ceea ce tine de ea.
Cel mai probabil pe apa ma voi da in weekend-uri si parte din vacante.
La cele de mai sus se adauga "evadari" din cand in cand.Adica 2-3 zile legate.
Am spus din capul locului ca acum vreau sa strang cat mai multa informatie si sa am in vedere macar o parte din ceea ce ma asteapta pana (si in) momentul in care voi avea barca mea.
Evident ca experienta vine cu timpul si din lucruri practice insa am zis ca un sfat nu strica.
Nimeni nu poate acoperii toate aspectele legate de cautarea,gasirea,achizitionarea si detinerea unei barci.Categoric ca mereu apare ceva nou si neasteptat.
Apreciez f mult informatiile si sugestiile pe care le primesc aici pe site si de aceea am si indrznit sa intreb anumite lucruri.
Life is to short to stay on the dock!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de skipper »

Am intrebat cat timp ai ca sa te dai cu ea pt ce e factor esential in alegerea nu a barcii ci a scenariului de lucru: cumperi una ca sa ai lucrul tau sau folosesti lucrul altuia: inchiriezi, chartere, te lipesti la echipaje, etc.
E un calcul ce trebuie facut musai la rece si cu maxima obiectivitate, altfel te trezesti ca e mai mare daraua ca ocaua!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

MBG
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Lun Mai 05, 2014 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de MBG »

skipper scrie:Am intrebat cat timp ai ca sa te dai cu ea pt ce e factor esential in alegerea nu a barcii ci a scenariului de lucru: cumperi una ca sa ai lucrul tau sau folosesti lucrul altuia: inchiriezi, chartere, te lipesti la echipaje, etc.
E un calcul ce trebuie facut musai la rece si cu maxima obiectivitate, altfel te trezesti ca e mai mare daraua ca ocaua!
Evident ca cel mai bine este cand ai lucurul tau si poti sa dispui de el cand vrei tu.
Marea problema este ca viata si activitatea mea in marea majoritate a timpului se desfasaora in Bucuresti.
Timpul liber este si el destul de limitat(ca si in cazul multor altor colegi de forum) si evident ca incerc sa "imi impac" toate pasiunile: pescuitul de placere,concursurile de pescuit si mai de curand si partea legata de navigatie...
Dupa cum se poate vedea toate activitati care presupun un mare consum de timp.
Timp de care din pacate momentan nu dispun in cantitatea in care as dori.
Pana la urma,am judecat la rece(lasand deoparte judecata sentimentala) si cred ca cea mai buna varinata ramane cea a inchirierii.
Consider ca daca nu esti cel putin 3 luni pe an(adunat) pe apa nu merita invetitia si tot ceea ce decurge de aici(cu bune si parti mai putin placute) in cumpararea unei barci.
Pentru moment ma voi conentra pe a iesi cat mai mult si mai des pe apa.
Poate reusesc sa ma "lipesc" de cineva care sa fie dispus sa invete un novice ca mine.
In acelasi timp ma pregatesc si pentru examenul categoria "B",consider ca este mai bine sa fac lucrurile pe indelete.
Apropo de examenul pt categoria "B",orice ajutor cu grile sau alte materiale necesare este bine venit!

Scuze daca postarea a fost un pic off topic,insa este stiut ca si intrebarile ca si oricare alt lucru in viata se dezovta si se ramifica sau rafineaza,dupa caz.

Multumesc inca o data,Skipper!
Sa auzim numai de bine!
Life is to short to stay on the dock!

Scrie răspuns