Dufour 28

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Dufour 28

Mesaj necitit de Florio »

In portul Tomis, la pontonul din fata restaurantului "On plonge", am avut placerea sa discut cu un domn foarte prietenos, mustacios ca o morsa si deosebit de simpatic, proprietarul unui Dufour28 . Totodata am admirat si barca.
O barca ce mie mi-a placut mult. Aproximativ 8,5m lungime, 2,9m latime, un pescaj minim de 50-55 cm, derivor mobil, foarte bine dotata ca aparatura de bord, cu o aparenta vizibil foarte solida. O arborada zdravana, catargul nu foarte inalt insa foarte solid. SI la fel de vizibil, o ambarcatiune mai venerabila, adica deloc noua :) .
Am cautat Dufour28 pe net si am gasit destule oferte. Nu ma intrebati de ce am cautat...nici eu nu stiu. Nebunia noastra a iubitorilor de barci :).
Ofertele au adus in fata la pretul de 25000euro, o barca relativ noua (1999-2000) dar mai noi decat anul de fabricatie fiind aspectul (interior-exterior)si dotarile.
Nu spun ca ar fi un chilipir, altel as fi deschis topicul la "chilip chilip" :). Dar e o oferta de luat in seama, avand in vedere starea barcii si mai ales dotarile .

Am postat aceasta prezentare, sa discutam daca sunteti interesati, despre Dufour, ca si conceptie, realizare si performante .

Scrie răspuns