Vele la un kaiac

Daca n-are nici vele si nici motor, va rog sa parcati! In ordine, tovarasi, nu toti odata!
x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de x_petrolist »

skipper scrie:
x_petrolist scrie:... Neajunsul aranjamentului este ca necesita mai multi scripeti. Daca se renunta si la foc (care oricum este greu de manuit in caiac) ramin doar doua manevre mobile.
Recunosc: as vrea mai mult sa vad varianta cu 5 scripeti decat varianta cu 7 sfori! Spectacol garantat!
Se gasesc scripeti miniaturali care cu o cordelina de 4mm ar merge garantat la o vela de ~1mp (cred ca Lipan mai are ceva material de parasuta). Orice caiac cu vele ofera "spectacol garantat". Imi-Sorin a postat de curind pe capcompas al 3-lea greement de la caiacul lui. Ar putea fi o sursa buna de informatii pentru Litovoi.

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Litovoi »

scripeti miniaturali caut eu, am luat din ungaria de vreo 3 milioane manevre, astept sa imi soseasca comanda sa vad cum arata buleala
de aici am luat
http://www.vizvonal.hu/topics.php?topic=szerelveny
pentru pret inmultiti costul in forinti cu 0.0159 si aveti pretul in lei.

LE:
acum a aparut pe site urmatoarele doua modele de scripeti,
http://www.vizvonal.hu/product.php?id=00119 circa 13 lei
si
http://www.vizvonal.hu/product.php?id=00118 circa 15.5 lei

daca mai e cineva care vrea poate ne combinam la comanda, ca aia nu livreaza in Romania, si nu prea vorbesc altceva in afara de maghiara.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Florio »

Litovoi scrie:scripeti miniaturali caut eu, am luat din ungaria de vreo 3 milioane manevre, astept sa imi soseasca comanda sa vad cum arata buleala
de aici am luat
http://www.vizvonal.hu/topics.php?topic=szerelveny
pentru pret inmultiti costul in forinti cu 0.0159 si aveti pretul in lei.

LE:
acum a aparut pe site urmatoarele doua modele de scripeti,
http://www.vizvonal.hu/product.php?id=00119 circa 13 lei
si
http://www.vizvonal.hu/product.php?id=00118 circa 15.5 lei

daca mai e cineva care vrea poate ne combinam la comanda, ca aia nu livreaza in Romania, si nu prea vorbesc altceva in afara de maghiara.

EU pot fi combinatorul de rezerva, imi trebuiesc niste raiuri de punte. :) Dar n-am nici o unguroaica acum pe aproape, sa ne mijloceasca targuiala.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de skipper »

Daca n-ai luat inca din HU: am fo azi la Mr. Bricolage si aveau un panou intreg cu scripeti, scripisoare, scripilute, scripilici, you name it! Am vazut chiar si palane duble pe la vreo 15 mm diametru. Dar erau cam scumpe, ajungeau si la 10 roni!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Litovoi »

doamnelor si domnilor,
ce jena mi-e ca tare-s mandru, mi-am pus velele la kaiac si e barca "gata", numa' ca nu e testata(il las pe Murphy&Romeo sa ma pandeasca).
Tot ce vreau sa zic inainte de poze e ca am fost foarte ajutat la treaba asta in special de Lipan si de Liviu de la giurgiu, dar in esenta tot ce am auzit pe la intalnirile noastre mai largi s-au restranse in scopul asta ascultam. Sa vad la Dunare daca am inteles ceva.

Imagine

Imagine

Imagine
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de skipper »

Litovoi scrie:doamnelor si domnilor,
ce jena mi-e ca tare-s mandru, mi-am pus velele la kaiac si e barca "gata", numa' ca nu e testata(il las pe Murphy&Romeo sa ma pandeasca).
Tot ce vreau sa zic inainte de poze e ca am fost foarte ajutat la treaba asta in special de Lipan si de Liviu de la giurgiu, dar in esenta tot ce am auzit pe la intalnirile noastre mai largi s-au restranse in scopul asta ascultam. Sa vad la Dunare daca am inteles ceva.
Bravos, arata foarte bine, chiar mai bine si mai decent decat m-as fi asteptat dupa toate ideile alea nastrusnice enuntate mai inainte.
Astept cu mare interes relatarile de pe apa si cum se comporta la vant! Cand te duci la Dunare, mergi la TID?

PS Nu e foarte medical sa se dea nume de rau augur obiectelor plutitoare! Sigur vrei s-o botezi asa?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Litovoi »

marti dupa examenul final de gradul II am zburat la Harsova, cu o masina de ajutor(a lui Hoinar) ca a mea s-a dus putin dreaq joi, inaintea examenului initial ca n-am fost atent.

si eu sunt curios, as fi incercat-o azi cu asistenta celor de la yachting CNU, dar a cazut vantul pana am mesterit-o eu.
Multumesc.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de skipper »

Litovoi scrie:marti dupa examenul final de gradul II am zburat la Harsova, cu o masina de ajutor(a lui Hoinar) ca a mea s-a dus putin dreaq joi, inaintea examenului initial ca n-am fost atent.

si eu sunt curios, as fi incercat-o azi cu asistenta celor de la yachting CNU, dar a cazut vantul pana am mesterit-o eu.
Multumesc.
Bafta maxima la ambele examene! Si nu uita sa iei o vesta pe tine ca ne mai trebuiesti: vine toamna si incep serbarile recoltei!

PS Sant tare curios cum ai rezolvat cu manevrele: tot asa cu scripeti?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Florio »

Litovoi scrie:marti dupa examenul final de gradul II am zburat la Harsova, cu o masina de ajutor(a lui Hoinar) ca a mea s-a dus putin dreaq joi, inaintea examenului initial ca n-am fost atent.

si eu sunt curios, as fi incercat-o azi cu asistenta celor de la yachting CNU, dar a cazut vantul pana am mesterit-o eu.
Multumesc.
Esti nebuna, fata mea ?!? :) Ai facut si tu ca Imi , la TID-ul trecut ?
Adica ai mesterit velatura si nu i-ai facut nici o proba ? Hahahah... abia astept sa te intalnesc pe Dunare, sa vad cum se potriveste socoteala de acasa cu cea de pe balta ! :D :D :D

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de skipper »

Cand am vazut poza imediat m-am gandit ca asta ar putea fi urmatorea etapa de dezvoltare a greementului tau.

Imagine

Mai multe detalii pe situl descoperit de Carasu.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns