Vele la un kaiac

Daca n-are nici vele si nici motor, va rog sa parcati! In ordine, tovarasi, nu toti odata!
Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Litovoi »

Deci baieti, tre sa pun catarg cu vele la kaiac. Azi am vazut la legendarul un grement de camera de raba si mi-am luat si eu repede 3 lemne rotunde si lungi de 2m, de grosimi diferite pentru catarg, ghiu si pic.

CUM SE POATE CONFIGURA VELATURA SI DERIVOR/CARMA ca sa merg cat de cat bine(referitor la ardenta/moale, si altele de oameni destepti).
Va rog sa nu prapadim literele cu echilibru etc, ca oricum o fac.
Numai dupa considerente de ergonomicitate mie mi-a iesit asa:
Imagine
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de skipper »

Da' de ce te complici asa ca e doar un caiac si nu e Soimul Maltez? Lasa-l c-o o singura vela pe care o ridici pe un bat de cort din ala de fibra de sticla articulat. Randa cu pic doar daca vrei sa-l folosesti ca demonstrator tehnologic dar mai bine abtine-te ca a mai incercat cineva asa ceva la TID si nu prea i-a iesit.
Ultima oară modificat Lun Iun 20, 2011 7:33 pm de către skipper, modificat 1 dată în total.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Litovoi »

pentru ca una e sa te tii de cotorul umbrelei, alta e sa fixezi intr-un opritor scota ghiului si sa poti ..................(anything). Eu consider ca lui Imi i-a iesit cu brio, iar diferenta este ca eu in kaiac stau ca in sufragerie. Anul asta ma voi limita la o vela cu ghiu si pic, fara derivor dar de la anul o sa merg si upwind cu Amaranta mea.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de skipper »

Litovoi scrie:pentru ca una e sa te tii de cotorul umbrelei, alta e sa fixezi intr-un opritor scota ghiului si sa poti ..................(anything). Eu consider ca lui Imi i-a iesit cu brio, iar diferenta este ca eu in kaiac stau ca in sufragerie. Anul asta ma voi limita la o vela cu ghiu si pic, fara derivor dar de la anul o sa merg si upwind cu Amaranta mea.
Iti dai seama cate funii o sa ai de manevrat?
Si daca imi aduc eu aminte instalatia de la TID a capotat rapid. Cu cat e mai simpla cu atat e mai buna. Crezi ca neamtul ala de l-am vazut acum 3 ani la TID era prost?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Litovoi »

bine ai revenit Romeo,
eu in intelepciunea mea m-am gandit sa am o singura funie de manevrat, celelalte le seteaza pilotul automat inainte sa dau barca la apa :D
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de skipper »

Litovoi scrie:bine ai revenit Romeo,
eu in intelepciunea mea m-am gandit sa am o singura funie de manevrat, celelalte le seteaza pilotul automat inainte sa dau barca la apa :D
Bine v-am regasit, minitehnicusilor!

Eu cred ca tu vrei o singura sfoara dar la configuratia aia iti trebuie mult mai multe:
- funga pt ridicat focul (nu poti merge cu el prins rigid la varful catargului, tr sa mai reduci uneori din vele)
- funga pt ridicat picul la capatul dinspre catarg
- funga(?) pt reglat picul la mijloc
- 2 scote la foc - cu astea manevrezi vela in lateral
- 2 scote la randa
Total 7 sfori! Cum ar arata un caiac cu asa ceva sant si eu tare curios.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Florio »

Ar arata ca o papusa de la teatrul Tandarica :) .
E fain ca Litovoi mestereste la greement, iar asta arata cat il mananca palmele sa treaca in liga velistilor :)) .
Parerea mea ar fi sa incerce lucruri deja rodate, cum ar fi velele de Klepper sau chiar Pouch. Daca vrei model la scara 1:1 vorbim cu prietenii nostri Gabi Hetruc sau Catalin "Barci in bagaje".
Ambii ti-ar da detalii despre greement si velatura la caiac.

Dar daca vrei tu, Litovoaie sa inovezi, prietenul tau iti tine pumnii :) . Si ti-i da la prima "imprietenire" .

Seneslau fiul.

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de x_petrolist »

skipper scrie: Eu cred ca tu vrei o singura sfoara dar la configuratia aia iti trebuie mult mai multe:
- funga pt ridicat focul (nu poti merge cu el prins rigid la varful catargului, tr sa mai reduci uneori din vele)
- funga pt ridicat picul la capatul dinspre catarg
- funga(?) pt reglat picul la mijloc
- 2 scote la foc - cu astea manevrezi vela in lateral
- 2 scote la randa
Total 7 sfori! Cum ar arata un caiac cu asa ceva sant si eu tare curios.
Atasat este diagrama manevrarii randei cu pic cu o singura funga, recomandata la suprafete velice mai mici, cum ar fi cazul de fata.
Deasemenea, acest tip de greement necesita doar o scota a randei (main sheet) ori cu sina (traveller) sau prinsa in pupa babord-tribord cu nod intr-un bord si scripete in bordul opus si doi scripeti pe ghiu. Pentru caiac pare a fi varianta optima deoarece muta centrul de efort mai jos. Neajunsul aranjamentului este ca necesita mai multi scripeti. Daca se renunta si la foc (care oricum este greu de manuit in caiac) ramin doar doua manevre mobile.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de Litovoi »

e vreun smardoi la noi pe forum care stie sailcut sau ceva de desenat o randa si un foc, ca sa stiu ce vorbesc dupa aia cu Lipan. Ofer un pahar de bitter suedez din slovacia.

Pana la urma la dimensiunea randei mele nu cred ca am nevoie de pic, o balena mai lunga cred ca lateste suficient varful de sus al velei. Daca nu, mergem cu vela triunghiulara sa mai reducem din bandare.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vele la un kaiac

Mesaj necitit de skipper »

x_petrolist scrie:... Neajunsul aranjamentului este ca necesita mai multi scripeti. Daca se renunta si la foc (care oricum este greu de manuit in caiac) ramin doar doua manevre mobile.
Recunosc: as vrea mai mult sa vad varianta cu 5 scripeti decat varianta cu 7 sfori! Spectacol garantat!

Litovoi scrie:e vreun smardoi la noi pe forum care stie sailcut sau ceva de desenat o randa si un foc, ca sa stiu ce vorbesc dupa aia cu Lipan. Ofer un pahar de bitter suedez din slovacia.

Pana la urma la dimensiunea randei mele nu cred ca am nevoie de pic, o balena mai lunga cred ca lateste suficient varful de sus al velei. Daca nu, mergem cu vela triunghiulara sa mai reducem din bandare.
Vestea buna e ca Sailcut e gratis, ia-l de aici! . Vestea si mai buna e nu-ti trebuie asa ceva acum. Sailcut is a software for designing boat sails and developing then into flat panels. Gasesti aici tot manualul.
Ai nevoie de Sailcut daca faci ditamai veloiul ca sa desenezi corect curbura si apoi sa tai precis la ploter fertele, altfel iti trebuie doar dimensiunile exacte si ti le croieste Lipan plane iar curburile de la margini le ia din cartea englezesca de anul trecut. Le poate taia direct dintr-o vela mai veche, parasuta aia de-a primit-o asta-primavara sau o prelata si te-ai scos in cateva ore cu vela noua. Vezi cum functioneaza Versiunea 1 si apoi treci la Versiunea 2, mai aproape de adevar.

Si vezi ca a aparut pe-aici cineva care a facut Dunarea cu un caiac cu vele, poate te inspiri! Macar pt un balansier!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns