Piratii moderni

Experientele traitului pe barca.
Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de Solitaire »

Cheers, skipper :)

Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de Pelicanul »

Nu neg ca, probabil, toata lumea a facut ce -a vrut in apele teritoriale somaleze in ultimii 20 de ani. Pentru ca, de vreo 20 si ceva de ani tara aia a fost in permanent razboi civil si nimeni nu s -a mai ocupat de situatia pescuitului in zona. Dar de aici si pina la atacarea oricarei nave comerciale care trece pe acolo, e cale lunga. Au mai fost certuri si razboaie legate de zonele de pescuit, dar nimeni nu a organizat rapiri si deturnari de vapoare pentru rascumparare din cauza ca cineva a venit si i -a luat pestele de sub nas! Ai o problema cu pescuitul sau cu deseurile, controleaza toate navele, sint de acord, dar pune -i sa plateasca (rascumparare :)) doar pe aia care pescuiesc ilegal sau care polueaza in zona ta economica exclusiva. Ce treaba ai cu o nava port container sau un petrolier care trece prin zona spre canalul Suez la 300 de mile de coasta Somaliei? Credeti ca aia de pe navele port container au si instalatii de pescuit industrial la bord? :) Si vii in control cu doua barci si cu 5 - 6 drogati in slapi si tricouri la mina a doua? Zau? :?: :?: :?:
Normal ca baietii, dupa ce au facut citeva milioane de dolari si au ajuns vedete, au nevoie si de ceva PR si de citiva reprezentanti in Londra ca sa le apere interesele in fata "rechinilor capitalisti"!
Si credeti ca pescarii aia, care chipurile mureau de foame din cauza ca le luau altii pestele, acum o duc mai bine? :mrgreen: Mai ginditi-va! E ca in orice sistem de crima organizata: 100 isi pun pielea la bataie si 1 sau 2 se aleg cu vile, Mercedesuri si telefon satelit (ca sa tina legatura cu agentul din Londra).
Ultima oară modificat Lun Apr 22, 2013 9:53 pm de către Pelicanul, modificat 1 dată în total.

Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de Solitaire »

Sunt 100% de acord cu tot ce spui, pelicanule. Eu am dat doar un fundal istoric la toata situatia de acolo. Nu le-am luat apararea cu nimic iar actiunile lor sunt clar criminale.
Dar, cum am spus nu e totul negru pe alb, uneori e alb pe negru ;)

lindor
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 26
Membru din: Vin Noi 23, 2012 3:35 pm
Localitate: Cumpana

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de lindor »

am cateva filme si poze cu atacuri ale piratilor asupra navelor comerciale,
acum ca masuri de protectie eficiente pt nave sunt- garzi inarmate la bord si "citadela" un spatiu blindat dotat cu mijloace de comunicatie independente in care echipajul se adaposteste in caz de atac si fortele militare pot interveni si lichida tot ce misca in afara citadelei
sanatate si bani la toata lumea

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de skipper »

lindor scrie:am cateva filme si poze cu atacuri ale piratilor asupra navelor comerciale,
acum ca masuri de protectie eficiente pt nave sunt- garzi inarmate la bord si "citadela" un spatiu blindat dotat cu mijloace de comunicatie independente in care echipajul se adaposteste in caz de atac si fortele militare pot interveni si lichida tot ce misca in afara citadelei
Da, tocmai au arestat indienii o nava plina cu garzi inarmate in apele lor. Asta dupa ce arestasera doi militari italieni care trasesera asupara unei barci de pescari pe care au confundat-o cu barca de pirati! In ce lume traim, sa nu poti tu sa ai tunul tau pe barca!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

lindor
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 26
Membru din: Vin Noi 23, 2012 3:35 pm
Localitate: Cumpana

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de lindor »

acum va incarc pe dropbox 2,7 G de poze si filme reale cu pirati eu am incercat sa atasez un film , dar nu am reusit , va trimit tot si selectati , o sa aveti ce face o luna de zile
sanatate si bani la toata lumea

lindor
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 26
Membru din: Vin Noi 23, 2012 3:35 pm
Localitate: Cumpana

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de lindor »

aveti aici prima parte pt partea a doua trebuie sa o sterg pe aceasta
https://www.dropbox.com/sh/7mcj3nx7jymrwjl/xEYf7tx42m" onclick="window.open(this.href);return false;
sanatate si bani la toata lumea

lindor
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 26
Membru din: Vin Noi 23, 2012 3:35 pm
Localitate: Cumpana

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de lindor »

maine vine partea a doua , prima parte o sa fie stearsa,
sanatate si bani la toata lumea

lindor
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 26
Membru din: Vin Noi 23, 2012 3:35 pm
Localitate: Cumpana

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de lindor »

a doua parte cu pirati, toate filmele si pozele sunt reale
https://www.dropbox.com/sh/a6xudxo4p8uwnda/zXPvGbf2WQ" onclick="window.open(this.href);return false;
sanatate si bani la toata lumea

bluewave
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 26, 2012 12:02 am

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de bluewave »

interesanta ingradirea cu sarma ghimpata a navei ...

Scrie răspuns