Piratii moderni

Experientele traitului pe barca.
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de Florio »

Carasu' scrie:Pagubele au fost : 17 guvizi , 2 balene , 5 delfini , piratii si 3 chefali ; datorita acuratetei
Se pare ca marile natiuni judeca in sistemul "think big" , de unde si acuratetea mai slaba.

La fel si americanii au plecat sa nimiceasca cativa teroristi din Afganistan si au calcat inca o tara pe langa :) . Cand ai puscoacea mare, nu poti lovi un purice fara sa cotonogesti haita intreaga de maidanezi :) .
Fie-mi iertata figura de stil ( nu compar Irakul cu o haita ) .

Thor
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mai 03, 2011 10:12 pm

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de Thor »

Colaterale, nu se pun.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de skipper »

Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de skipper »

Pe situl fundatiei Oceans Beyond Piracy se gasesc doua rapoarte interesante despre piratii din Somalia: Costul uman si Costul financiar. 4185 de marinari atacati si pierderi de 7 miliarde USD!!!!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de skipper »

Nici pirateria in Somalia nu mai e ce era odata; ataci ditamai nava civila si nici nu stii peste cine dai!

http://www.liveleak.com/view?i=5e2_1333668975
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de skipper »

Pirati in apele italiene??

Pirati dei Caraibi? No, de noantri. Fino ad oggi non si erano mai sentite storie simili, anche se, nelle acque al largo di Anzio (e tra il Circeo e la costa pontina) in passato alcune imbarcazioni d'élite erano svanite nel nulla, talvolta anche con l'armatore a bordo: questa volta la Capitaneria di porto e la procura di Latina indagano sull'abbordaggio, da parte di un gommone di rapinatori, del 20 metri a vela Blu III.

È successo dieci giorni fa nel tratto di mare tra Anzio e Latina: a bordo della barca c'erano una coppia di imprenditori residenti a Nettuno. All'improvviso, hanno raccontato le vittime agli investigatori, due uomini muniti di pistola sono saliti a bordo dopo avere accostato il battello all'imbarcazione: come moderni pirati, i criminali hanno minacciato marito e moglie costringendoli a consegnare tutto ciò che avevano di valore e appropriandosi di denaro e gioielli per un valore di alcune migliaia di euro.

CI PRENDIAMO ANCHE LA BARCA!
Ma la storia insegna che i pirati non si accontentavano soltanto delle ricchezze di bordo: i due banditi hanno deciso di tenersi il Blu III. Hanno calato in acqua il piccolo tender dell'imbarcazione, hanno sbarcato i coniugi e uno di loro ha preso il comando (probabilmente assieme ad altri complici scesi dal gommone) della barca, mentre l'altro si allontanava in gommone.

PIRATI...MALDESTRI
La notizia dell'arrembaggio è venuta fuori solo martedì, quando il Blu III è stato ritrovato spiaggiato ad Anzio (dimostrando quanto meno la scarsa marineria dei sequestratori!). Gli investigatori stanno cercando di capire ai pirati nostrani siano imputabili altre rapine simili avvenute nelle acque del Tirreno.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de skipper »

Ceva frumos: un documentar despre piratii din vechime!


http://youtu.be/JOUghfO85GE" onclick="window.open(this.href);return false;
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de Pelicanul »

O carte interesanta, o poveste adevarata: "A Captain's Duty" de Richard Phillips. Am gasit -o in format electronic (ebook), dar a aparut si in romana (http://www.all.ro/colectia_carti-adevar ... pitan.html" onclick="window.open(this.href);return false;). Despre M/V Maersk Alabama, atacata de piratii somalezi in 2009. Comandantul Phillips incearca sa-si protejeze echipajul, ajunge singur in miinile piratilor si pina la urma este salvat de Navy Seals. S -a facut si un film (cu Tom Hanks in rolul principal), va aparea in octombrie anul asta. Sau mai repede, pe torente ;)

Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de Solitaire »

Nu stiu daca v-am spus vreodata de asta, ca imbatranesc si am nevoie de memorie externa in curand, dar povestea asta cu Somalia e mult mai complicata.
In timpul anilor de vacuum politic in Somalia, toate statele democrate si nu numai au curatat fundul Marii Rosii pana nu au lasat nimic. Pescarii saraci somalezi vedeau pescadoare din Norvegia, Rusia, Spania, Japonia la doar o mila de mal, cu plase de kilometri lungime care nu lasau nimic in urma. Uite asa se intorcea acasa pescarul la cei 12 copii cu mana goala, pana intr-o zi cand au pus mana de la mana, au luat un outboard mare si au iesit in larg. Asa au avut un succes baietii ca s-au profilat pe hijacking, kidnappings, vase comerciale, cruisers, orice trece prin Bab el Mandeb.
Acum au o bursa in Mogadishu doar cu firme de piraterie iar oamenii cumpara actiuni in firmele care cred ei ca vor avea cel mai mult succes. Acum au si agenti de shipping in Londra care se ocupa cu negocierile si tranzactiile. Guvernele zic ca nu platesc la teroristi, firmele sunt fortate de guvern sa nege ca platesc, dar in realitate toti dau banul ca altfel nu ar fi ajuns asa o operatiune de profitabila.
Acum fortele internationale patruleaza legal si fac aresturi, dar pe intuneric americanii le iau satele la rand, cu care se nimeresc acolo, femei copii, batrani, pescari, pirati, care or fi in linia de foc a helicopterelor. Au experienta pentru ca au facut acelasi lucru in Indonezia, unde au distrus peste 3000 de sate pe coasta. Acum nu mai e nici o piraterie acolo, pot sa atestez personal, pentru ca am petrecut 3 luni prin multe ancoraje si nu am fost acostati niciodata. Sunt foarte saraci dar foarte cinstiti, poate pentru ca batranii lideri din sate au decis sa interzica pirateria ca mod de viata.
Ce e drept si ce nu e, ce este justitia, care sunt vinovatii, care sunt victimele...ca intotdeauna nimic nu e negru pe alb.
Pozitia mea este sa nu ma aflu in zonele de risc. De asta prefer sa ma intorc spre Est, spre Japonia, Alaska, British Columbia, Patagonia si inapoi in Atlantic pe coasta de est a Americii de Sud.
Africa, Oceanul Indian, Marea Rosie nu ma intereseaza absolut deloc. Nici Caraibele nu ma intereseaza.
Eu raman un credincios al marelui Pacific.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piratii moderni

Mesaj necitit de skipper »

Solitaire scrie:....In timpul anilor de vacuum politic in Somalia, toate statele democrate si nu numai au curatat fundul Marii Rosii pana nu au lasat nimic.
Dupa care au inceput sa mobileze fundul marii cu tot soiul de deseuri care mai de care mai periculoase si mai interzise in tarile "civilizate" de origine!
Solitaire scrie:Nici Caraibele nu ma intereseaza. Eu raman un credincios al marelui Pacific.
Vezi, de aia te iubim noi pe tine si de aia mai sughiti tu din cand in cand!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns