Accidente

Experientele traitului pe barca.
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Accidente

Mesaj necitit de Florio »

ghrt scrie:O să trebuiască aşteptat raportul comisiei de investigaţie, deoarece accidentul pare mai complex. Se anunţase cu puţin înainte o pană de curent şi este posibil ca sistemele de comandă ale navei să fi fost afectate.
Sau pur şi simplu o fi fost o eroare de GPS. Adică, dacă la o maşină te afişează din când în când pe banda de alături, la o navă de croazieră e normal ca din când în când să te afişeze pe partea ailaltă a insulei. :)
Nu pare plauzibil, o asemenea nava nu are doar un sistem simplu de orientare. In plus de asta sistemele tip sonar le-au dat sigur adancimile, nu se pot "debusola" ca nu tin de sateliti :) . Eu cred ca a fost o decizie nefericita acea ruta si colac peste pupaza, cineva a tratat-o si cu lejeritate, de au scrijelit barcuta.

Avatar utilizator
shark
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 122
Membru din: Mie Apr 20, 2011 5:17 pm

Re: Accidente

Mesaj necitit de shark »

Romeo ...nu am trecut si noi pe langa aceasta insula ?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accidente

Mesaj necitit de skipper »

shark scrie:Romeo ...nu am trecut si noi pe langa aceasta insula ?
Ba da, cum sa nu. Dar nu ne-au evacuat cu elicopetrul, noi am scapat bine mersi!

track to Roma.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Mar Ian 17, 2012 6:01 pm de către skipper, modificat 1 dată în total.
Motiv: track
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Accidente

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:
shark scrie:Romeo ...nu am trecut si noi pe langa aceasta insula ?
Ba da, cum sa nu. Dar nu ne-au evacuat cu elicopetrul, noi am scapat bine mersi!
Nu-i corecta comparatia. Cate tentatii aveati voi pe barca, si la cate era supus capitanul navei de croaziera ? :D
Aveati voi cazinouri si dansatoare din buric ?Aveati stipperitze? Sa dea primul cu piatra, cel fara de pacat :D

P.S>
Dar piatra sa nu fie sub nivelul apei ;)

Avatar utilizator
shark
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 122
Membru din: Mie Apr 20, 2011 5:17 pm

Re: Accidente

Mesaj necitit de shark »

Noi imagini -inclusiv 2 fotografii sub apa :
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -ship.html

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accidente

Mesaj necitit de skipper »

Si aici convorbirea capitanului aflat deja pe tarm cu Paza de Coasta care-i cerea sa se intoarca pe vas si sa coordoneze evacuarea. Dureros!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Accidente

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:Si aici convorbirea capitanului aflat deja pe tarm cu Paza de Coasta care-i cerea sa se intoarca pe vas si sa coordoneze evacuarea. Dureros!
Fantastic !!
Un comandant de-a dreptul... cacacios ( zau ca am cautat un cuvant potrivit, si n-am gasit altul mai bun ).
Era clar de ce a fost arestat imediat dupa naufragiu, daca a parasit nava . Dar chiar asa o convorbire nu credeam sa fi avut loc .
Vorba ta : " au, ce dureros "!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accidente

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:....Fantastic !!
Un comandant de-a dreptul... cacacios ( zau ca am cautat un cuvant potrivit, si n-am gasit altul mai bun ).
Era clar de ce a fost arestat imediat dupa naufragiu, daca a parasit nava . Dar chiar asa o convorbire nu credeam sa fi avut loc .
Vorba ta : " au, ce dureros "!

Mi-e mila de omul ala! Se vede pe el ca e distrus pe dinauntru, in filmuletul ala se si aude! Toata lumea l-a si condamnat deja la galere, inclusiv cei care l-au angajat. Si-a dat seama ca viata lui s-a sfarsit!
De facut o traznaie a facut-o si a distrus o nava de 400 milioane dar nu era prima data cand navele companiei razmutau insula pt salut, exista deja postate inregistrari mai vechi cu asemenea razmuturi. Dar omul apoi a avut prezenta de spirit sa intorca mastodontul de 300 m la 180 de grade aproape in loc tragandu-se pe ancora babord si esuand nava la adancime mica asa ca a salvat peste 4000 de vieti. E cea mai mare salvare de vieti de pe un singur vas din istorie.

LE: Poze de la Boston Globe aici.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Accidente

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie: Mi-e mila de omul ala! Se vede pe el ca e distrus pe dinauntru, in filmuletul ala se si aude! Toata lumea l-a si condamnat deja la galere, inclusiv cei care l-au angajat. Si-a dat seama ca viata lui s-a sfarsit!
De facut o traznaie a facut-o si a distrus o nava de 400 milioane dar nu era prima data cand navele companiei razmutau insula pt salut, exista deja postate inregistrari mai vechi cu asemenea razmuturi. Dar omul apoi a avut prezenta de spirit sa intorca mastodontul de 300 m la 180 de grade aproape in loc tragandu-se pe ancora babord si esuand nava la adancime mica asa ca a salvat peste 4000 de vieti. E cea mai mare salvare de vieti de pe un singur vas din istorie.
Poate am judecat eu pripit, tu ai aflat mai multe lucruri din care rezbate altceva decat pare evident la prima ochire ?

Eu stiu ca locul lui era pe vas, facand tot ce ii sta in putinta sa salveze din acea situatie, pasagerii si echipajul . Coordonarea acestor activitati nu era strict sarcina lui ?
Mie mi s-a parut incredibil de pierdut comandantul... nu era pe nava, il lasase pe secund acolo, el nu stia ce sa spuna...
E usor sa dai verdicte din afara, dar cu siguranta trebuie sa te astepti la mai multa barbatie din partea unui comandant.


Ca o paranteza spun: stiti care e de fapt treaba insotitoarelor de bord ( stewardesele, cum sunt numite mai exotic ) . Nu aceea de a servi pasagerii cu sucuri, asta e colaterala. Misiunea lor e sa ajute in cazuri de forta majora, la evacuarea pasagerilor. Fetele sunt instruite ce sa faca, pe unde sa evacueze, cum sa ajute, au un set de masuri prestabilite. Daca personalul se autoevacueaza inaintea pasagerilor, e buba !

Avatar utilizator
shark
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 122
Membru din: Mie Apr 20, 2011 5:17 pm

Re: Accidente

Mesaj necitit de shark »

Aici imagini cu concordia din satelit ..
http://news.discovery.com/space/big-pic ... 20118.html

Scrie răspuns