Faceti ca ei

Experientele traitului pe barca.
Scrie răspuns
Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Nu faceti ca ei

Mesaj necitit de Solitaire »

Cam asa actioneaza un carmaci care stie ce face, care intervine doar minimalistic, chiar si in Oceanul de Sud.
Respect!

http://youtu.be/-lriRLdiAQE" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Faceti ca ei

Mesaj necitit de skipper »

Din ciclul Faceti ca ei:

Un articol in ultimul numar din Yachting World despre tehnicile de furtuna scris de Skip Novak, unul care trece Stramtoarea Drake si Atlanticul de Sud de cel putin doua ori pe an


http://www.pelagic.co.uk/press_articles ... WOct13.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Nu faceti ca ei

Mesaj necitit de Solitaire »

Da, va fi interesant de urmarit ce zice Skip Novak. Chiar foarte interesant.
Sa rezisti 25 de ani in zona aia cu clienti de charter fara sa-ti rupi gatul, sau sa pierzi vreo unu pe acolo, impune respect absolut.
Chiar poate ar trebui sa ai o rubrica, "Faceti ca ei, ...daca puteti"
Thanks for the post, skipper.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu faceti ca ei

Mesaj necitit de skipper »

Solitaire scrie:Da, va fi interesant de urmarit ce zice Skip Novak. Chiar foarte interesant.
Sa rezisti 25 de ani in zona aia cu clienti de charter fara sa-ti rupi gatul, sau sa pierzi vreo unu pe acolo, impune respect absolut.
Mare om, mare caracter, mare yachtsman, mare businessman!
Vorbisem cu el acum vreo 2-3 ani sa ma duc in deliveryul ala anual Uhuaia-Cape dar pretul era peste puterile mele!
Solitaire scrie:Chiar poate ar trebui sa ai o rubrica, "Faceti ca ei, ...daca puteti"
Done!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu faceti ca ei

Mesaj necitit de skipper »

Solitaire scrie:Cam asa actioneaza un carmaci care stie ce face, care intervine doar minimalistic, chiar si in Oceanul de Sud.
Respect!
Cand ma uit la clipul asta imi aduc aminte cum de anul asta au inceput sa-mi placa barcile cu chila lunga! Se si vede de ce!
Pe Cheoy Lee ala din UK luam mana de pe timona pe valuri de 3-4 metri si ea mergea dreapta la motor! Barca de barca!
In Egee o Bavarie 49 la valuri de 1-2 m facea ca musca in cilindru de ne-a doborat pe (aproape) toti 10!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Faceti ca ei

Mesaj necitit de Solitaire »

Absolut, asa e, stabilitate, soliditate si siguranta. Plus, cand te gandesti numai la tsunami debris, la tot ce pluteste peste tot in apa, sau la recifi de corali care nu exista pe harti, e bine sa ai 6 tone de fibra si plumb la burta, just in case. Sau cate incidente au fost anii astia de la pierderi de carma, pentru ca yachturile moderne nu nici un fel de protectie dedesubt.
In cazul lui Figment am fost surprins cat de rapid este, dar cred ca si designerul a fost surprins cand a facut Sydney Hobart in 3 zile si zece ore in anii '60! Nu te astepti la asta de la un classic long keeler.

Scrie răspuns