Chiemsee

Locuri pe unde am fost: sfaturi, recomandari, atentionari, tepari
Scrie răspuns
x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Chiemsee

Mesaj necitit de x_petrolist »

Chiemsee, Bavaria, 18 Sept.
Dupa multa munca in fabrica, a venit timpul sa ne jucam de-a marinarii. Prima incercare de plimbare cu velia in Bavaria a fost o experienta placuta (daca nu pun la socoteala lipsa vintului). Cel mai apropiat loc, Chiemsee, malul Vestic, in vecinatatea orasului Prien. M-am oprit la vederea primei paduri de catarge ca sa intreb unde pot inchiria un velier. Aici nu , noi sintem o marina unde doar proprietarii isi tin barcile. Incercati mai la Nord, dupa spital prima parcare pe dreapta. Si asa am ajuns la Schraml – baie, barci, terasa si lounge.
- Guten Tag. Do you rent sailboats?
- Hello. Yes we do.
- Pot plati cu plastic?
- Nu, ne pare rau, doar cash
- Bun, as dori o barca va rog
- Thomas, du-l pe domnul la ponton si da-i un ???? (n-am iinteles ce)
L-am urmat pe tinar si am inspectat barca. Aproximativ 18 picioare, derivor mobil, randa fully batten fara tertarole, roll foc, cirma retractabila, capacitate 4 persoane, veste, padele, (acora nu). In 5 minute plutam pe apa cu o briza prea slaba pentru gustul meu dar uimit de rapiditatea cu care am fost servit. Nu intrebari de unde sint, ce caut, daca m-am mai dat cu asa ceva sau stiu cum sa manevrez ambarcatiunea. Intrebari despre acte de identitate, garantie sau brevet nici atita. Nici macar suspiciunea ca nu as avea destui bani deoarece am intrebat de plata cu credit cardul nu s-a intrezarit. A urmat o plimbare placuta de citeva ore. Barca s-a miscat bine char si cind vintul abia a adiat. Asezind greutatea be bordul de sub vint ca sa obtin o forma mai buna a velei mi-a oferit si placerea unui mic siaj.

Am repetat experienta si in weekendul urmator impreuna cu maestrul home-made. Din pacate vintul n-a fost generos nici cu el dar parca ceva mai intens pentru scurte perioada. Astfel am ajuns pina la promotoriul Sudic al Herren Island iar la intoarcere am facut si un exercitiu reusit de “bricheta overboard”. Oamenii de pe celelalte barci au fost ospitalieri, intorcind salutul iar unii chiar facind invitatie pentru cafea si prajituri la bordul velierului lor. Ba si-au si cerut scuze ca nu prea este vint: “In July – August we have plenty of wind here”.
Am cautat pe net barca cu care ne-am dat (14 Euro/ora):
Schvertzugvogel:
Sword migratory bird
Length: 5.80 meters
Width: 1.88 meters
Trunk: from GRP
Depth: 0.25 m/1.1m
Weight: 250 kg
Adresa si numarul de telefon le gasiti pe website-ul gazdelor: http://www.schraml-chiemsee.de/
In al 3-lea weekend 2 Oct., temperatura aerului saczuse de la 25C la 12C si vintul batea cu 15-18 noduri. Din pacate sezonul se incheiase si locanta era pustie.

poze: https://picasaweb.google.com/1173991859 ... Yz2ir_03gE#

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiemsee

Mesaj necitit de Litovoi »

salutari Aurelian si Nicu,
foarte frumoasa povestea si inca si mai frumoase pozele. Am avut o dimineata excelenta dupa un gratar crancen in Herastrau cu postul tau. Iar barca din ultimele doua poze mi-a uns la suflet intreaga familie.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiemsee

Mesaj necitit de skipper »

Frumos la nemti! Brava la voi ca nu v-a rabdat sufletul sa nu va dati putin cu barca!

Si oare ce puneti voi la cale ca daca v-ati adunat pe cele meleaguri nu stati voi degeaba?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Chiemsee

Mesaj necitit de x_petrolist »

Litovoi scrie:salutari Aurelian si Nicu,
foarte frumoasa povestea si inca si mai frumoase pozele. Am avut o dimineata excelenta dupa un gratar crancen in Herastrau cu postul tau. Iar barca din ultimele doua poze mi-a uns la suflet intreaga familie.
Mda, si s-o fi vazut pe blonda ce se bronza la pupa. Ne-a facut cu mina si era sa picam amindoi din barca. Voila de vezi.
PS
Sa v-ajute D-zeu la gratare voastre ....

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Chiemsee

Mesaj necitit de x_petrolist »

skipper scrie:Frumos la nemti! Brava la voi ca nu v-a rabdat sufletul sa nu va dati putin cu barca!

Si oare ce puneti voi la cale ca daca v-ati adunat pe cele meleaguri nu stati voi degeaba?
Construim societatea Germana multilateral dezvoltata. Chestii anoste cu masinarii, fiare, motoare si cablaje. Primul sistem de automatizare (de proportii serioase), construit la Siemens-Cluj este instalat acum de o echipa mixta Romano-Americana intr-o fabrica din Bavaria.

Salutari la toata lumea. Imi pare rau dar nu prea am avut timp sa postez in ultima vreme.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chiemsee

Mesaj necitit de Florio »

x_petrolist scrie: Salutari la toata lumea. Imi pare rau dar nu prea am avut timp sa postez in ultima vreme.
Nu-i nimic, bine ca ati prins o yola fasneatza si ceva vant in vele ! :)
Eu va telefonasem amandurora, sa gasim un numitor comun in Herastrau. Daca voi l-ati gasit la Chiemsee, cu atat mai frumos ! :D

Cand mai calcati pamant romanesc, musai sa ne intalnim, ca suntem nevorbiti demult . :P

Scrie răspuns