Sacalin

Locuri pe unde am fost: sfaturi, recomandari, atentionari, tepari
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Sacalin

Mesaj necitit de Florio »

Putin off topic:
Skipper, e fain golful Sacalin, dar protectie cand bate sudul tot nu-i :( .
Nu trece bre valurilii ?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sacalin

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Putin off topic:
Skipper, e fain golful Sacalin, dar protectie cand bate sudul tot nu-i :( .
Nu trece bre valurilii ?
De ce sa nu fie protectie? Golful e deschis spre vest, hai SV. Daca bate de S stai dupa grind ca boierul. Eu am stat o saptamana acolo ca intr-un lighean.
E un loc tare fain atata ziua cat si noaptea, spectacolul platformelor luminand orizontul face toti banii.


Imagine
Mlastina

Imagine
Vedere spre Est de pe epava

Imagine
Apus pe epava

Imagine
Farul de la Sf. Gheorghe

Imagine
Francine la apus

Imagine
Vedere spre N de la capatul grindului

Imagine
Epava remorcherului

Imagine
Noaptea la lumina focurilor de pe platformele petroliere

Imagine
Obosit

Imagine
Rodeo

Imagine
Vedere spre S - platformele

Imagine
Rasaritul

Imagine
Delfini
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sacalin

Mesaj necitit de Florio »

Pai asa se face samanta de vorba, cu o-ntrebare nevinovata :) .
Altfel cum stia lumea ce beizadea te-ai aflat acolo , pe-nserat, in hamacul de sub ghiu, cu palaria pe ochi si licoarea cu malt la indemana ?

Dar eu tot ma fac a nu crede, pana nu mergem anul asta la fata locului :D .

Pana atunci mai scapam o vorba-doua despre adancimi si imprejurimi.
CU adancimile tot dumneavoastra ne serviti felul 1, felul 2 si desertul, ca eu am atins nisip cu elicea, in mare, la peste 2 km est de Sacalin. In golf n-am intrat.
Dar ca imprejurimi, vad o frumusete de canal accesibil chiar din golf, in preajma unei cherhanale. Asta frumos lucru ! :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sacalin

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:...Pana atunci mai scapam o vorba-doua despre adancimi si imprejurimi.
CU adancimile tot dumneavoastra ne serviti felul 1, felul 2 si desertul, ca eu am atins nisip cu elicea, in mare, la peste 2 km est de Sacalin...
Adancimile in attach, in dm ca pe fluviu.
adancimi golf Sacalin 2008.kmz
Acolo sant minim 3 probleme:
- la gura fluviului se formeaza bancuri care se tot misca spre SE
- grindul creste in fiecare an spre SV.
- golful se colmateaza dinspre N

Ar fi buna o ridicare din asta de adancimi la inceputul sezonului ca sa avem date proaspete. Deocamdata caut o solutie tehnica pt a usura misiunea asta.
Florio scrie:...Dar ca imprejurimi, vad o frumusete de canal accesibil chiar din golf, in preajma unei cherhanale. Asta frumos lucru ! :)
Se poate iesi.intra pe doua cai:
- pe la Ciotica, asta e cherhanaua pe care ai vazut-o. In 2008 nu era asemenea canal mare, dar tot se putea trece cu lotca daca stiai exact directia, ca in multe alte locuri in Delta. Mai departe pe Canalul Ciotica se iese la Sf Gheorghe.
- in nordul golfului se poate iesi pe Garla Turceasca pana la SF Gh. Garla asta e destul de mare si adanca, am intrat pe ea mai demult cu Ajax si stiu ca multe veliere trag acolo cand ajung la SF Gh. Tare as fi curios sa caut o iesire in golf pe care sa se poata trece cu velierul, ar fi o premiera si ar scurta ruta pt intrat in Delta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Lun Ian 09, 2012 11:32 pm de către skipper, modificat 1 dată în total.
Motiv: iesiri
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sacalin

Mesaj necitit de Florio »

Garla Turceasca e un canal suficient de lat si adanc cat sa fie navigabil pentru velierele de pana la 9-10 m (depinde de derivor ;) ) .Dupa varsarea in golf ar mai fi o problema, fiindca acolo se fac depunerile. Intre Garla si Ciotica.

Folosirea garlei pentru intrarea in delta nu stiu daca e chiar o scurtare cand ai ruta Constanta- Sf. Gheorghe. Mai nimerit este ceea ce ai facut tu :) . Lasi velierul in golf si faci plimbari scurte, cu un dinghi saltaret, intrand pe la Ciotica. Plimbari suficient de scurte cat sa nu dispara ceva de pe barca :) .

Dar o "tabara de creatie" in golf, cu 5-6 veliere si desigur prietenii canotori, cum ar suna ? :D

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sacalin

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Garla Turceasca e un canal suficient de lat si adanc cat sa fie navigabil pentru velierele de pana la 9-10 m (depinde de derivor ;) ) .Dupa varsarea in golf ar mai fi o problema, fiindca acolo se fac depunerile. Intre Garla si Ciotica.

Folosirea garlei pentru intrarea in delta nu stiu daca e chiar o scurtare cand ai ruta Constanta- Sf. Gheorghe. Mai nimerit este ceea ce ai facut tu :) . Lasi velierul in golf si faci plimbari scurte, cu un dinghi saltaret, intrand pe la Ciotica. Plimbari suficient de scurte cat sa nu dispara ceva de pe barca :) .

Dar o "tabara de creatie" in golf, cu 5-6 veliere si desigur prietenii canotori, cum ar suna ? :D

Ar fi o intrare buna pe garla ca nu mai trebuie sa mergi prin fata insulei. O data am stat 2 zile acolo la adapost ca nu puteam trece prin fata de valuri.

O etapa de Barcaweek acolo ar fi minunata. Alte idei de popasuri?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sacalin

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:
Florio scrie:Garla Turceasca e un canal suficient de lat si adanc cat sa fie navigabil pentru velierele de pana la 9-10 m (depinde de derivor ;) ) .Dupa varsarea in golf ar mai fi o problema, fiindca acolo se fac depunerile. Intre Garla si Ciotica.

Folosirea garlei pentru intrarea in delta nu stiu daca e chiar o scurtare cand ai ruta Constanta- Sf. Gheorghe. Mai nimerit este ceea ce ai facut tu :) . Lasi velierul in golf si faci plimbari scurte, cu un dinghi saltaret, intrand pe la Ciotica. Plimbari suficient de scurte cat sa nu dispara ceva de pe barca :) .

Dar o "tabara de creatie" in golf, cu 5-6 veliere si desigur prietenii canotori, cum ar suna ? :D

Ar fi o intrare buna pe garla ca nu mai trebuie sa mergi prin fata insulei. O data am stat 2 zile acolo la adapost ca nu puteam trece prin fata de valuri.

O etapa de Barcaweek acolo ar fi minunata. Alte idei de popasuri?
Golful Musura cred ca n-ar trebui sa lipseasca .

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sacalin

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:...Golful Musura cred ca n-ar trebui sa lipseasca .
E cam colmatat, nu stiu unde gasim 2 m de apa acolo. Plus ca e exact pe granita intr-o zona de dispute cu Ukraina si organele abia ne-asteapta sa ne jupoaie. Dar insula aia noua ar merita vazuta.

La Sulina am putea sta in bazinul fostului Santier naval care e destul de mare si retras. Numai sa nu se trezeasca vreunul ca e privatizat si e al lui din mosi stramosi!

Imagine

Imagine

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sacalin

Mesaj necitit de Florio »

DIn cate stiu partea alipita digului e a noastra si acolo e singura zona navigabila, pastrata de curenti ( pentru ca dragari n-a mai facut nimeni) .
Oricum, golful e o protectie naturala si de acolo se pot face plimbari cu dinghi.
Pana la urma care e problema unui velier cu toate actele in regula, daca intra in apele teritoriale ale Ukrainei ? Ii arboram steagul in tribord :) . Cred ca s-ar simti gadilati la vanitate :). Ca n-o sa ma duc cu Letopisetul tarii Moldovei, sa le arat ce pamant romanesc e ala :D .

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sacalin

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:DIn cate stiu partea alipita digului e a noastra si acolo e singura zona navigabila, pastrata de curenti ( pentru ca dragari n-a mai facut nimeni) .
Oricum, golful e o protectie naturala si de acolo se pot face plimbari cu dinghi.
Daca ne uitam pe GE s-ar putea ajunge pana la Insula aia noua (Insula Pasarilor???). O sa intreb pe cineva de-al locului cam care e treaba pe acolo, daca se poate ajunge, cum si daca nu ne impusca muscalii.
Florio scrie:Pana la urma care e problema unui velier cu toate actele in regula, daca intra in apele teritoriale ale Ukrainei ? Ii arboram steagul in tribord :) . Cred ca s-ar simti gadilati la vanitate :). Ca n-o sa ma duc cu Letopisetul tarii Moldovei, sa le arat ce pamant romanesc e ala :D .
Problema nu e ca intri in apele Ucrainene ci ca n-ai iesit legal din cele romanesti.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns