Lorient

Locuri pe unde am fost: sfaturi, recomandari, atentionari, tepari
Scrie răspuns
ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

Lorient

Mesaj necitit de ghyoc »

imediat dupa revolutie, prin '92 cred, am mers cu scoala intr-o excursie in marea britanie. printre altele am mers si la muzeul tehnic din manchester,
acolo aveau o aripa cu experimente interactive de fizica, tot felul de montaje si jocuri cu care puteai interactiona si care iti exemplificau diverse principii fizice. pentru mine, obisnuit cu ideea de muzeu sever cu diorame si diagrame, a fost un soc. am stat toata dupa-amiaza acolo de nu ma mai puteau dezlipi profesorii de la experimentele alea. luni de zile dupa aia, povesteam tuturor ce chestii tari am vazut/facut eu acolo.
Imagine
ceva similar se intimpla dupa ce mergi la muzeul eric tabarly din lorient, cite de la voile eric tabarly pe numele lui intreg, care este situat in portul lorient linga vechea baza de submarine germane.
Imagine
Muzeul descrie atit viata lui tabarly continind tot felul de obiecte de pe barcile lui (de exemplu o sectiune prin pen duick II) dar si are o droaie de experimente interactive pentru copii (si pt adulti mai "copilarosi").
Imagine
Poti sa te iei la intrecere cu trimmerul de pe gitana prin intermediul unui vinci vertical legat la un dinamometru, poti sa pilotezi un navomodel radiocomandat intr-o piscina cu ventilatoare, poti sa te joci cu un greement de laser, poti sa faci multe chestii :-)
Imagine

Dupa ce te-ai jucat destul iesi afara sa admiri barcile.
Imagine
Gitana XV
Imagine
pen duick V
Imagine

Dar oare ce se vede un pic mai sus pe cheu ?
Imagine

BP V se odihneste dupa record
Imagine
Groupama III
Imagine
poza cu io-la
Imagine



Daca aveti drum prin Bretania sfatul meu e sa va faceti drum prin Lorient. La 5km in sud este Port Louis cu a sa citadela care supravegheaza intrarea in rada portului Lorient.
Imagine

Ai voie sa te sui pe zidurile citadelei si sa te uiti la barcila care trec la citeva zeci de metri de ziduri.

Imagine

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lorient

Mesaj necitit de skipper »

Bravos, acum beneficiezi de toata invidia mea sincera!

Ce ti-a placut cel mai mult si cel mai mult?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

Re: Lorient

Mesaj necitit de ghyoc »

cel mai mult mi-a placut cum stateau aceste barci legendare pe cheu, fara paza fara access interzis fara bilete de intrare. un pic incredibil ca te puteai plimba pe sub bp V complet liber. iti dadea impresia ca esti in alta lume, orasul velelor :-)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lorient

Mesaj necitit de skipper »

Ai fost cumva si pe santierele din apropiere: Lagoon, Beneteau, Fountaine-Pajot?
Bretagne.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

Re: Lorient

Mesaj necitit de ghyoc »

noi am fost citeva zile in saint-malo si am dat o fuga o zi pina la carnac la megaliti si la lorient/port louis. ce era mai la sud era deja prea departe

Scrie răspuns