Marina Galati

Locuri pe unde am fost: sfaturi, recomandari, atentionari, tepari
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Marina Galati

Mesaj necitit de skipper »

Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marina Galati

Mesaj necitit de Florio »

Problema nu e numai asigurarea marinei, cum se spune in jurnale.
Eu am acostat acolo in calatoria din vara anului trecut.
M-a mirat ca pontoanele sa fie facute in plin curent al Dunarii, fara o protectie fata de apa din aval. Cand am acostat am facut un rondou rapid, cat sa pun barca cu prova in curent, si asa, mai mult pe firul curentului decat pe directia pontoanelor, am dus-o catre mal. Acolo am facut iarasi o manevra rapida, sa nu fiu luat de curent cat incerc sa intru intr-o deschidere de ponton si nici sa nu lovesc barca mea sau pe cea alaturata.
Complicat.

Daca faceau o protectie , cativa stabilopozi, scapa si investitia, se intra si normal in marina.

Avatar utilizator
Vali
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 47
Membru din: Mie Apr 20, 2011 9:30 pm
Localitate: Galati
Contact:

Re: Marina Galati

Mesaj necitit de Vali »

Nu prea ai cum sa pui stabilopozi Florio, nivelul apei variaza cativa metri buni pe an, nu e ca la mare. In 2010 au fost cele mai mari cote din istorie, pericol maxim de inundatii in oras, iar anul trecut si anul asta cele mai mici cote, din cauza secetei.

Greseala a fost ca s-a preferat amplasarea portului intr-o zona "de figuri", ca sa poata fi vazuti proprietarii de barci. Exista locuri mult mai bune pentru un port de barci, printre care golful de la Romportmet, din gura Siretului, care ar fi fost mana cereasca pentru barcagiii de agrement, dar acolo se aduc cadavre plutitoare la dezmembrat - barje sau chiar vapoare.

Pana la urma lumea cu barci mici se descurca simplu: le lasa la apa in weekend si le scot dupa ce si-au facut mini-vacanta de weekend. Asa facem si noi, cei cu barci motorizate. Ma gandesc totusi ce as face cand voi avea un velier serios la apa, ca nu voi mai putea sa fac ca acum...
Small boat - big smile, Big boat - no smile

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marina Galati

Mesaj necitit de Florio »

Pai rezolv eu, mic capitalist, problema.
Am in echipa si ingineri specializati in proiectare de terasamente, drumuri, poduri, amenajari hidrotehnice. Acum ne ocupam de lucrarile din portul Constanta, lucrari cu probleme adevarate.

Gasim o solutie care sa imbine simplitatea cu eficienta si costurile minime, pentru a avea o protectie pe tarmul Dunarii, ca n-o fi greu :) .
Mai mult de atat, o pot face la jumatate din pretul minim de proiectare si o consider sponsorizare :) .
Numai sa se realizeze .

Avatar utilizator
sss
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 141
Membru din: Mie Apr 20, 2011 6:01 pm

Re: Marina Galati

Mesaj necitit de sss »

Domnu', daca faci proiectarea la juma' de pret, nu se injumatateste si partea noastra, nu? ;)

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Marina Galati

Mesaj necitit de home made »

nu! sticla de vin rosu tot intreaga o da + chefalu' .

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marina Galati

Mesaj necitit de Florio »

Corect !
M-am specializat in chefal de tarm salbatic si in vin rosu de santina cu surprize (Skipper stie ! :) ). Dau eu vinul si chefalul, dar nu la vreun restaurant ci la buza apei :) .

Despre marina de Galatz am vorbit serios, daca o fi cineva vreodata interesat, o proiectez la jumatate din preturile minime existente sau licitate, o fac in pierdere, numai sa se realizeze :) . Si garantez un proiect serios, durabil, nu "adaptari" gen marina Tomis, ce se dezintegreaza iarna si se reface vara .
Doar stim din zicale faimoase ca iarna nu-i ca vara :D

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marina Galati

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:... Si garantez un proiect serios, durabil, nu "adaptari" gen marina Tomis, ce se dezintegreaza iarna si se reface vara .
Doar stim din zicale faimoase ca iarna nu-i ca vara :D
Amin! Proba foto luata sambata asta: digul construit acum numai cativa ani pe milioane bune are deja o portiune prabusita!
Iar pontonul ala mare paralel cu cheul nu l-au mai refacut deloc!
digul din Tomis prabusit.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Marina Galati

Mesaj necitit de home made »

care marina galati ?

Avatar utilizator
andy
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 154
Membru din: Mar Oct 25, 2011 8:04 pm
Localitate: 43°50'15.41" N 28°35'29.27" E
Contact:

Re: Marina Galati

Mesaj necitit de andy »

Florio, tu crezi ca autoritatile locale (oricare ar fi ele GL, TL, CT etc etc) sunt interesate in lucrari de durata ?? Pai altfel cum sa le iasa si lor "de o savarina" daca vine unul ca tine si construieste o chestie care dureaza 20 de ani ?? Auzi ... si la jumatate de pret ... :mrgreen:

Ca idee, iaca atasat pe ce se vor cheltui 1.300.000 Euro la mine in cartier (pentru cei interesati numarul anuntului de licitatie este 333256) :lol: :lol: :lol:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns