Croaziere pe Dunare : Viitura :)

Locuri pe unde am fost: sfaturi, recomandari, atentionari, tepari
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Croaziere pe Dunare : Viitura :)

Mesaj necitit de Florio »

Va salut de pe viitura ! :)
Cu bucurie in suflet si oboseala in muschi, in prima seara de anul acesta in postura de marinar. Marinar de apa dulce in aceste momente, pret de 450 km pana vom ajunge la apa sarata.
A fost teribil de amuzanta reactia celor din jur cand au auzit ca plecam acum, cand Europa vuieste de teribilele viituri ale Dunarii, de parca diferenta catorva metri de apa de sub coca ar insemna ceva :) . Cert e ca am lansat barca in momentele in care viitura asta a sosit la noi.
Daca ma intrebati clasic, “ce faci de viitura ?”, in genul “ce faci de Craciun” (sau in 2012- Ce faci de Sfarsitul Lumii ? ), raspunsul este : fac o cura de natura si va scriu asta stand la ancora intre doua insule, inconjurat in linistea noptii de clipocitul apei sub barca si ciripitul pasarilor de seara, in ecoul indepartat al padurii de langa.
Echipajul doarme doborat de oboseala zilei, eu insa va raportez ca sunt de cart, fiindca nu pot sa dorm apasat de amprenta acestei fericiri simple . Dar ma intelege toata lumea, caci toti suferim de aceeasi pasiune.
N-am nervul sa va povestesc ce a insemnat pregatirea, cu tot sentimentul acela ca plec de acasa uitand ceva :). Pana la urma am plecat si asta e tot ce conteaza. Ajunsi pe malul Dunarii am inceput sahul asamblarii arboradei, in ochii localnicilor care nu intelegeau de ce prind atitia scripeti, atatea parame, intind sfori si sforicele, tensionez cabluri lucioase de inox…am fost pentru ei un fel de “profesorul Baltazar” daca isi mai aminteste cineva de personajul ala ticnit din desene animate.
Dar toata oboseala a disparut subit cand am simtit barca plutind. Am ales un loc de popas flancat de doua insule, foarte aproape de malul celei bulgaresti, cu gandul la balaceala reconfortanta dupa atata munca si arsita.
Ancora a fixat barca la 20-25m de padurea insulei (fara plaja, plaja e sub ape, nu v-am zis bre de viitura? :) ) . In schimb privind curentul ce trecea pe langa barca, i-am zis lui Cosmin sa lege doua saule de tachetii din borduri pupa. De ce? Pai ca sa te mai si intorci in barca, omuletule, nimeni nu poate inota asa repede cum curge apa asta .
Si am sarit amandoi tinandu-ne de cate o saula lunga, cu bucla la capat. Oooo, ce idee buna ! Cand saula s-a intins, paream tras de o salupa sau mai bine zis aveam senzatia ca sunt in masina de spalat. Asa ma flutura apa, clipocind in juru-mi. Am stat peste o jumatate de ora tragandu-ma in maini pe saula (de parca faceam alpinism) si lasandu-ma apoi in voia curentului . Cand am iesit din apa, eram proaspeti ca doi bujori de munte si flamanzi ca niste refugiati .
Asta a fost episodul 1 : Viitura.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Croaziere pe Dunare : Viitura :)

Mesaj necitit de Florio »

Urmeaza episodul 2: Viata la bord.
Asa cum bine se stie, nimeni nu poate scapa de postulatul nr.1 : buda se defecteaza :) . Tania spune suav: e apa in baie. Comunicatul acesta vine dupa lasarea intunericului, in pacea cabinei izolata de tantarii tigrati, altoiti, prin plasele din voal de mireasa marca inregistrata-Florio .
Spun teatral: vestea cazu ca un traznet. Nuuu..nu buda !
Ba da, la fiecare pompita, un jet mic dar indraznet se arunca inspre perete si formeaza o acumulare pe podea. Ma duc in “sala motoarelor” (capatul patului pupa) cupland toate diferentialele (adica pe coate si genunchi) si ma intorc cu un brat de surubelnite, chei, suruburi, surubele. Desfac si constat ca un holzsurub si-a rupt soclul si o parte din interiorul carcasei, in care acesta se prinde. De aia nu mai etanseaza. Explic fratilor de suferinta, ca treaba e groasa si surprinzator, reactia nu e deloc de disperare, ci chiar privesc lejer plaga ce s-a abatut asupra vietii la bord :) .
Dar ce nu face spaima din om, ii da aripi. Cum spunea Skipper odata despre pompele de santina: o sa fiti surprinsi ce face un om disperat, cu un ghiordel in mana :) .
Ei, maxima mea despre buda barcii: sa vedeti ce face un om disperat, cu doua surubelnite si un pumn de suruburi.
Una am folosit-o ca bormasina, una ca orice vreti voi, am gaurit, am surubarit, scurtez povestea si declam in 15 minute: buda e functionala :) !

Postulatul nr. 2 pe barca : nu verificati lista, nu are rost (daca ati facut vreuna). Poate ati luat totul, pana la scobitori, poate ati luat ca noi, totul pentru a gati, mirodenii, legume, uleiuri normale si aromate, tot felul de materii prime pentru viitoarele mancaruri delicioase. Aveti aragaz, aveti si combustibil cacalau. Sunteti si cu gandul la cafeaua aromata de dimineata sau masa fierbintica de seara.
Nu conteaza, postulatul numarul 2 spune ca ati uitat bricheta. :)

P.S.
Expresia “shit happens” n-o fi nascocita de Forrest Gump dar ea exista si lucreaza. In orice moment :) . Tot asa si legile lui Murphy.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Croaziere pe Dunare : Viitura :)

Mesaj necitit de skipper »

Si pozili? Si continuarea? Si buda?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Croaziere pe Dunare : Viitura :)

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:Si pozili? Si continuarea? Si buda?
Vine vineee....
Acum avem net, avem viteza de date, timp nu prea mai e :)

Scrie răspuns