Locuri in Grecia

Locuri pe unde am fost: sfaturi, recomandari, atentionari, tepari
n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Locuri in Grecia

Mesaj necitit de n.adrian »

Khalkis e o mare tzeapa, sa nu opriti pe acolo, inafara subiectului cu podul glisant care il gliseaza aia cand vor muschii lor, mai e si totul hiper scump pe la carciumi :))

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuri in Grecia

Mesaj necitit de skipper »

Eu am stat acolo moca in nordul podului mic, la cheul cu cafenele si terase si in sudul podului la un cheu amenajat foarte aproape de calea ferata. Am stat si la ancora in golf dar era apa adanca, peste 10m.
Pentru cuvenita aprovizionare am fost la un Metro din apropiere unde am gasit cea mai ieftina bere cat am stat in Grecia.
Podul e retras in functie de ora la care curentul in stramtoare e zero ca sa se poata trece din ambele sensuri. In general asta se intampla pe la 10-11-12 noaptea si trebuie sa mergi la Garda de Coasta/capitanarie (?) ca sa platesti taxa inainte. De aia e bine de ajuns acolo dupa-amiaza ca sa fie timp pt toate; eu am ratat deschiderea podului intr-o noapte si a trebuit sa mai stau o zi dar a meritat.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Locuri in Grecia

Mesaj necitit de n.adrian »

Clar, statul e moka, dar daca vrei sa mai mananci la cafenelele sau restaurantele de la nord de pod....mie mi s-a parut scum. Noi am oprit la sud de pod, unde nici apa nici curent nu aveam, pe malul insulei. Noroc ca eu am lasat statia deschisa pe 16 cat m-am dus sa caut apa si curent, in timp ce ma uitam dupa electroni, a inceput statzia sa explice ca ne caram:) si chiar am facut-o pana fix dupa pod la cafenele si restaurante :)) Frumoasa zona :)

Red21
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 11, 2012 1:17 pm

Re: Locuri in Grecia

Mesaj necitit de Red21 »

Salutare, am avut parte de multe experiente neplacute in timpul vacantelor , pana la urma am reusit sa gasesc o agentie buna .. http...travel.ro Voi ce parere aveti de ei ?

Admin: Avem o parere proasta mai ales despre cei care vin doar sa-si faca reclama. Ti-am editat postul si semnatura pt reclama: daca santeti o agentie serioasa atunci stiti si cum se face o promovare corecta.
Primul post al noilor membri trebuie sa fie in Topicul Cine sant membrii dupa cum vi s-a spus la inregistrare si dupa cum scrie clar in Regulamentul forumului!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri in Grecia

Mesaj necitit de Florio »

Votul meu de rating de mai sus se refera la interventia Admin-ului .

Avatar utilizator
Pilgrim
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 2:38 pm
Localitate: Arad
Contact:

Grecia Ionica

Mesaj necitit de Pilgrim »

In perioada 15-22 iunie voi placa din Lefkada cu un Oceanis 37 cu intentia de a bantui prin golfuri spre sud , va rog sfaturi din experientele proprii prin aceasta zona ,locuri de ancorare, plaje cu nisip recomandate , taverne "old style" ....
Voi asculta pe canalul 77 in fiecare zi intre orele: 16:30 - 17:00 UTC
Daca cineva de aici va fi in zona in aceasta perioada...mi-ar place sa impartim o sticla de vin bun...:)
Go sailing... keep it simple!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Grecia Ionica

Mesaj necitit de skipper »

Pilgrim scrie:In perioada 15-22 iunie voi placa din Lefkada cu un Oceanis 37 cu intentia de a bantui prin golfuri spre sud , va rog sfaturi din experientele proprii prin aceasta zona ,locuri de ancorare, plaje cu nisip recomandate , taverne "old style" ....
Am intrat eu o data in Golf la Nidri cu intentia sa stau o noapte si am plecat peste o saptamana! Groaznic loc! Plin de terase si terasute si magazinase si toate cele! Si un peisaj coplesitor!
Pilgrim scrie:Voi asculta pe canalul 77 in fiecare zi intre orele: 16:30 - 17:00 UTC
Daca cineva de aici va fi in zona in aceasta perioada...mi-ar place sa impartim o sticla de vin bun...:)
Striga si tu "Ai nostri, ai nostri" pe 16 si ai sanse mai mari sa te auda careva! O data langa Corint mi-a raspuns ditamai nava mare!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
Pilgrim
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 2:38 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: Grecia Ionica

Mesaj necitit de Pilgrim »

skipper scrie:Am intrat eu o data in Golf la Nidri cu intentia sa stau o noapte si am plecat peste o saptamana! Groaznic loc! Plin de terase si terasute si magazinase si toate cele! Si un peisaj coplesitor!
Nidri e trecut in "passage plan" pentru prima seara , desi din ceea ce am citit aici, parca stau cu pantalonii plini :shock: , eu ma gandeam sa trag la "tranquil bay" peste drum...( poate stiu localnici de ce l-or botezat "tranquil"... ) , da daca simt ca nu e cuser o iau din loc .
skipper scrie: Striga si tu "Ai nostri, ai nostri" pe 16 si ai sanse mai mari sa te auda careva! O data langa Corint mi-a raspuns ditamai nava mare!
Aha deci ducă-se-pe pustii manualul cu ale sale invataminte , strig cit ma tin bojocii in duclele grai romanesc..., incepe sa-mi placa plutitul asta impins de vant... :)

Am vazut ca vrei sa legi Anglia de Grecia si m-am gindit sa maresc rezerva de vin, da facand un calcul exaustiv or iesit cam 3.000 nm , m-am linistit , chiar daca pleci acum , eu voi fi cu gandul la urmatoarea iesire cind tu vei ajunge in Grecia. Disponibilitatea ramane cu atit mai mult cu cit acum pot dedica mai mult timp barcilor , ca de munca mi s-a cam acrit...si i-mi cam lipsesc mile , basca experienta de acumulat .
Daca mai gasesti cite ceva in desaga in legatura cu zona mai sus mentionata , astept cu drag...
Vant bun.
Go sailing... keep it simple!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Grecia Ionica

Mesaj necitit de skipper »

Pilgrim scrie:Nidri e trecut in "passage plan" pentru prima seara , desi din ceea ce am citit aici, parca stau cu pantalonii plini :shock: , eu ma gandeam sa trag la "tranquil bay" peste drum...( poate stiu localnici de ce l-or botezat "tranquil"... ) , da daca simt ca nu e cuser o iau din loc .
Da, de Tranquil Bay e vorba, acolo iti si arata Wikimapia. Stai la ancora bine mersi ca la cheu la Nidri nu ai loc neam. Si ajungi la Nidri cu tenderul din dotare.
Dezastrul ala s-a intamplat in caldarea din SW unde apa are adancime mica si suprafata mare.
Pilgrim scrie:Aha deci ducă-se-pe pustii manualul cu ale sale invataminte , strig cit ma tin bojocii in duclele grai romanesc..., incepe sa-mi placa plutitul asta impins de vant... :)
Manualul e bun: faci apelul general in 16 si apoi treci pe un canal ship-to-ship.
Pilgrim scrie:Am vazut ca vrei sa legi Anglia de Grecia si m-am gindit sa maresc rezerva de vin, da facand un calcul exaustiv or iesit cam 3.000 nm , m-am linistit , chiar daca pleci acum , eu voi fi cu gandul la urmatoarea iesire cind tu vei ajunge in Grecia. Disponibilitatea ramane cu atit mai mult cu cit acum pot dedica mai mult timp barcilor , ca de munca mi s-a cam acrit...si i-mi cam lipsesc mile , basca experienta de acumulat .
Daca mai gasesti cite ceva in desaga in legatura cu zona mai sus mentionata , astept cu drag...Vant bun.
Mersi si tinem legatura! O sa pun pe unde ajung ca nici eu nu prea m-as intoarce repede acasa!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuri in Grecia

Mesaj necitit de skipper »

Podul de la Patras:
- la 5 mile de pod chemati pe VHF 14 "RION traffic" pt aprobare de trecut pe sub pod. O sava intrebe lungime si inaltimea maxima a barcii si o sa va indrume exact pe sub care arc sa treceti si tr sa mai raportati cand santeti la 1 mila de pod si apoi pana ce-l depasiti la 5 mile tr sa ramaneti in ascultare pe 14.

Canalul Corint
- se cere aprobare pe VHF 11 si se asteapta pana la calendele grecesti; In ciuda a ceea ce scrie in ghiduri, iahturile pot trece si noaptea fara suprataxa, numai navele mari platesc in plus 25%. La o barca de 41 ft am platiti 168 euro. Scump, doamna, scump!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns