Locuri in Italia

Locuri pe unde am fost: sfaturi, recomandari, atentionari, tepari
Scrie răspuns
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Locuri in Italia

Mesaj necitit de skipper »

Genoa - Marina Aeroporto

In Genoa pe raza portului sant vreo 5 marina asa ca este de unde alege. Noi am ajuns in Marina Aeroporto pentru ca sa ne-au recomandat doua personaje diferite, pt ca pe harta parea cea mai mare si pt ca ruta pana la ea ducea prin cea mai putin aglomerata parte a portului (just in case ca ne lasa barca).
Tarif 50 eur/noapte la 32 picioare.
Conditii: apa si curent la contor, toalete, dusuri (cele mai stramte dusuri pe care le-am vazut vreodata),wireless (6 eur/zi cu o viteza super-proasta: mi-a luat 15 min sa descarc un fisier grib), curatenie perfecta, restaurante pe mal (4eur berea la halba, 9 eur pizza)
Trebuie chemati pe VHF 71 si vine un gomone pt indrumare si asistenta la parcare.
Apropierea se face pe la capatul de V al pistei aeroportului printr-un senal bine semnalizat cu trei seturi de balize. De vazut sa nu cumva sa fie in miscare vreun monstru de nava de la santierele navale din rada pt ca atunci asta impreuna cu cele trei remorchere de acompaniament ocupa tot senalul.
Impresia generala: depozit de barci ale localnicilor si fitze cu superiahturi.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuri in Italia

Mesaj necitit de skipper »

Roma - Marina Porto Turistico di Roma

Prima, cea mai veche si cea mai mare marina a Romei e usor de gasit: langa bratul de sud prin care raul Tibru se varsa in mare si al carui far vechi de la gura fluviului se vede foarte bine atat din N cat si din S.

Obligatoriu trebuie contactat Turnul de control pe VHF 74 si ceruta aprobarea pt orice miscare in apropierea sau interiorul marinei. Nu e un moft, au o mie de iahturi printre care si cateva super-iahturi de marimi considerabile ale caror miscari sant foarte stanjenite de stramtimea cailor de acces. De preferat e sa-i contactati in italiana, noua nu ne-au raspuns in engleze desi mai tarziu i-am auzit ca stiau si limba asta.

Alta atentionare: apropierea de intrare e bine de facut perpendicular pe mal pentru ca am vazut plase si carmace intinse foarte aproape de senal si noaptea exista un risc mare de a lua asa ceva la elice. Pusesera plase si exact langa gura de varsare a bratului de Nord, venind oblic noaptea acrosarea era garantata.

Marina foarte civilizata, mai degraba depozit pentru barcile romanilor care o impanzesc in weekend pentru a sta la plaja pe punte. Dumineca seara se termina plaja si linistea se lasa peste marina, asta in cazul in care nu se organizeaza ceva salsa pe strada ce trece prin marina.

Putine iahturi in tranzit, cred ca am vazut 2 sau 3, in rest de-ai locului. De aici si preturile mai omenesti decat altundeva in IT. La 32 de picioare am platit 45 de eur, cea mai ieftina marina in care am stat pe coasta de vest.

Magazine f multe de toate felurile, toalete si dusuri ok la care accesul se face cu jeton, la fel ca si la pontoane. Restaurante la fel de diverse si un magazin tip chandlery la care serveste un roman care ne-a oferit discounturi generoase. Langa chandlery se afla un loc mitic al iahtingului mondial: sediul Club Nautico di Roma de unde echipa Mascalzone Latino a participat la Cupa Americii.

Wireless: 9 euro pe zi. La o cafenea exista free si poti sta ore intrgi cu o cafea de 80 de centi. Sau daca ai un amplificator o prinzi de pe barca: retea: Maremosso cafe, parola: mare5.

Din marina se poate ajunge in centrul Romei cu o combinatie de autobuz si metrou in 40 minute! Tentant pentru cineva care nu vrea sa incerce sa urce pe Tibru la multele darsene de pe fluviu pentru a fi mai aproape de cetatea eterna.

Aprovizionarea se poate face de la multele si bogatele supermarketuri din oras unde la fel se gasesc si ateliere mecanice pentru reparatii la barci. Pt reparatii mai complicate trebuie trecut fluviul si mers in Fiumicino.

Ceva interesant de vazut: intr-o cladire de langa marina este un magazin-atelier unde un nene face lansete de traina: pescuit din barca la peste mare. Merita admirate niste lansete groase cat mana si super decorate de vanzare la modicul pret de 300 eur.

In concluzie: o marina de neocolit, demna de o capitala europeana!

Imagine
Ultima oară modificat Vin Iun 24, 2011 12:11 am de către skipper, modificat 1 dată în total.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuri in Italia

Mesaj necitit de skipper »

Napoli - Torre del Greco

Desi zona Golfului Napoli e impanzita de marine atat in S cat si in N, atat pe tarm cat si in insule, noi am intrat in TdG pentru ratiuni personale. N-a fost cea mai desteapta alegere.
Nu exista o marina propriuzisa ci numai cateva pontoane intr-un port de pescari. Pontoanele sant gestionate individual asa ca de fapt sant vreo 10 marine nu una, fiecare cu ghereta ei ca atat dotare au. Pe pontoane exista apa si curent si mai si functioneaza daca esti norocos. Daca nu, nu. Toalete sau dusuri nici vorba, te servesti de cele de pe barca.

Pret 60 eur pt 32 picioare , 80 pt 45(?) la niste polonezi de langa noi.

Fiind legati in exteriorul pontoanelor (interiorul e pentru localnici) simti toate valurile pe care le fac la toate orele vasele si barcile pescarilor care fosgaie fara intrerupere.

Intrarea e bine de facut ziua pentru ca la intrare sant doua ferme mari de peste si balizele lor sant greu de vazut. Hartile noi (am avut una din mai din 2011) le semnalizeaza dar nu in pozitia actuala. Exista un mic culoar intre ele pe care se poate trece cu atentie.

Combustibil se gaseste la un ponton inghesuit aici si e bine de plecat repede de acolo ca noua ne-au cerut 200 eur sa stam o noapte! Pana la urma s-au multumit cu 30 eur pentru doua ore.

Aprovizionare nu am indraznit sa facem desi am inteles ca exista un supermarket la 500 m de port. In schimb am mancat f bine si la preturi rezonabile la un restaurant exact langa port.

Reparatii se pot face la micile santiere navale din port dar trebuie mare atentie la pret: noua ne-au cerut 400 eur pe un alternator nou si 200-300 ca sa-i schimba un rulment celui vechi.

Atmosfera generala e de smecherie, mizerie si tzepari. Pentru exemplificare puteti citi si ultimele stiri din zona: pustii de 16 ani incaseaza taxa de protectie si opt persoane anchetate pentru aruncarea desurilor in mare.

Impresia generala: fugiti la o marina adevarata, eventual cea din Capri sau Ischia!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns