Velier 6.95 m

Experientele legate de creat obiecte plutitoare.
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

La inceputul saptamanii, ma suna Bogdan si ma intreaba : Mergi sambata la Tulcea ?
Eu: da !
Asta a fost . Nici nu m-a interesat de ce
Asa se planuiesc lucrurile, fara explicatii multe, fara intrebari...important e de unde vine propunerea.
Cine a fost la chefurile noastre de la Herastrau, isi poate inchipui ce atmosfera am avut tot drumul, in masina. Din compasiune pentru Radu, care conducea printr-o ninsoare de cod galben, n-am luat berile pregatite de cu seara . Astea mai lipseau .
La Slobozia, cand s-a marit trupa cu Nicu Home-made, s-a dat verde si la bancuri ( nu ca s-ar fi discutat doar Kafka pana atunci) . Nicu are o emisfera cerebrala ocupata numai cu bancuri. Sau o fi avand o conexiune WiFi, ca prea le stie .
In Tulcea, Vali abia astepta sa puna gramezii varf, asa ca s-a cocotat in brate la Bogdan. Era o serparie in spate, de nu va inchipuiti ! I s-a si atras atentia ca daca simte schimbatorul de viteze, asta-i socoteala ! A ramas expresia , ca laitmotiv al zilei de ieri : asta-i "socoteala"
Si asa am parcurs drumul catre atelierul de ambarcatiuni al d-lui Paul Vasiliu .

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

Atelierul e intr-o incinta mare si se extinde cu inca o constructie solida, ceea ce ma face sa ma bucur intrezarind o crestere a fenomenului nautic de agrement .
Dl. Paul ne-a primit cu caldura si la figurat dar si la propriu . In atelierul unde se lucrau cele doua ambarcatiuni ( velierul si ..probabil o lotca cu pupa retezata de o oglinda) era o temperatura de vara .
Velierul este lucrat maiastru, finisajele perfect facute, interferentele de mahon dau un design interesant si imbogatesc estetic liniile foarte placute de velier clasic . La asta ajuta si hublourile rotunde dar si forma cabinei cu rotunjimi ale lemnului structural de la colturi .
Vali a fost foarte atent la imbinarile acestora si o sa-l rog sa le explice aici, ca sunt un lucru aparte
Prova e foarte inalta iar puntea prova este usor curbata inspre borduri dar are si o panta arcuita , catre pupa. Arata excelent si vizibil, se si comporta excelent cu toate aceste caracteristici.
Cabina este finisata asa cum vedeti in poze, cuvintele nu isi mai au rostul. Doua cusete in patul prova, doua in borduri .Intre ele cate un spatiu de depozitare tip dulapior, inalt, cu partea de sus ca o masuta protejata de margini inaltate .
Ce vreau neaparat sa punctez, este marimea neobisnuita a cockpit-ului : nu e generos ci e urias pentru o barca de 6.95 m ! Stateam lejer 7 oameni ! Banchetele- deosebit de late, spatiul dintre ele fiind si mai mare !
Dupa aceste banchete lungi cat un pat , barca se inalta la pupa cu un volum in chipul velierelor clasice cu cockpit central. Numai ca acel volum adapostea sub un capac central un put al motorului ( un outboard in regim de inboard) iar in laterale doua spatii mari de depozitare.
Nu mai lungesc vorba, o sa pun niste poze, ca fac mai mult decat amestecul meu de cuvinte .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

Coca arata impecabil, zvelta si frumoasa, cu lemnul vizibil, fiind lucrata in strip-plank .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Dum Ian 20, 2013 11:37 pm de către Florio, modificat 1 dată în total.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

Avem si ceata de mateloti-calare , in cockpit :
aici se vede foarte bine cat de incapator este acel cockpit !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

Vali si Nicu in discutie cu Paul Vasiliu, in miezul produsului finit . La "soarta productiei", cum se spunea pe vremuri
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

Doi soareci de santina, lafaindu-se pe banchete : Bogdan si cu mine
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

Cercetatori de toate felurile si pe la toate colturile (barcii) :
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

Pupa barcii, cu compartimentele de care spuneam la inceput. Stanga-dreapta compartimente de depozitare, pe mijloc un put pentru motor. Un motor outboard care astfel poate functiona ca unul inboard .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

Dupa discutii prelungite, ramificate in toate directiile , de la constructia de barci , la navigatia propriu zisa, amintiri, povestiri ..... am concluzionat ca deja e tarziu si e musai sa plecam.
Ei bine, de atunci cred ca am mai stat o ora !
Am coborat din barca, am deschis alte subiecte; apoi a urmat din nou ritualul gen "acum chiar trebuie sa plecam" . Si ne-am dus catre prova barcii, unde s-au deschis alte subiecte .
Deja vu : acum chiar plecam . Si am iesit din atelierul in care se lucra barca, in atelierul mare , unde....s-au deschis alte subiecte.
Treaba a mai trecut prin doua cicluri de acest gen si intr-un final, cu parere de rau , ne-am urcat in masina ca sardelele si am plecat.
Vali tot in brate la Bogdan. Nu stiu daca a simtit schimbatorul .

De Paul Vasiliu ne-am despartit cu greu fiindca e un om deosebit de fain.
Dar de Vali a fost si mai greu. A trebuit sa mergem la un restaurant ! Nu inainte de a trece cu totii pe la o patiserie unde "stia " Bogdan o feminina la ghiseu, asa cum stia Don Quijotte o Dulcinee. Si trebuia sa pacatuiasca vizual.
Am trecut, am vazut si am plecat.
La restaurant am ajuns inghetati, cheiul Dunarii era batut de un vant rece si iute . Pe chei, cu spatele la fluviu am imortalizat patru flacai zambareti, pe care vi-i si prezint :
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Velier 6.95 m

Mesaj necitit de Florio »

De ce patru baieti ? Asta-i necazul celui cu aparat foto. El nu apare in poze niciodata.

La restaurant a fost ceva mai grav, s-a schimbat atmosfera de cand am intrat noi. In linistea localului, ne auzeam de parca dadeam spectacol . Eu si Bogdan ne-am stricat ciorbele , "dregandu-le" cu otet si mujdei, pana la limita de necomestibil . Dar le-am stins cu bere si s-a rezolvat treaba.
Am necajit nitel ospatarita cu nehotararile noastre; nu apuca saraca sa finalizeze comanda, ca ii comandam in plus .
Ospatarita e tipa aia pe la subtioara careia ma vad eu in urmatoarea poza. Adica dupa ce ca nu apar in poze, cand imi face si mie cineva o fotografie, ma depoziteaza pe la cate o subtioara .
Am mancat, am mai vorbit ca babele scapate de la inchisoare si ne-am continuat drumul, lasandu-l pe Vali la Tulcea.
Acum eram si mai guresi, ca luasem "intaritoare " .
Ajunsi la Slobozia , Nicu ne invita la o cafea, noi ne lasam, si uite-asa imediat ce intram, apare Mioara, sotia lui, cu niste platouri cu de toate.
-Serviti, baieti !
-Multumim, nu e cazul, abia am mancat la Tulcea.
"Long story short" cum spune Bogdan, am ajuns sa fixam cafelele in stomac, cu "antreurile" de pe platouri si ca sa aiba lest am pus peste ele o oala de sarmale. Ca doar abia mancasem . (Spun asta ca aviz de navigatie, pentru cine ne pofteste la masa. Noi raspundem la provocari ! )

Incheiem apoteotic periplul la Slobozia, iau chitara lui Orafaz lasata de cu vara la Nicu si plecam cantand chefliu in masina :
"Foaie verde salcioara
La tigan sa nu-i spui "cioara"
La tigan sa nu-i spui "cioara"
Ca se supara si zboara ! "

Nu e doct, nu e nici "politically correct", dar se potrivea la sarmale ! Iar rrom nu rima cu nimic si nici nu se potrivea la metrica. Folclorul e folclor, "asta-i socoteala" !
De aici s-a produs o fractura din cotidian spre eteric, si am inceput in noapte discutii despre univers, umanitate, fericire absoluta si tendinta asimptotica a omului la Dumnezeire . Ma scuzati, am facut de ras masculinitatea, sarind etapa barbatesc-obligatorie de discutii despre vulve.

Astfel purificati prin idee, am atins " Bucurescii " , ne-am dus fiecare pe la casele noastre si am incheiat o zi nebuna, fericiti.
Nu stiu daca fericirea era absoluta, dar parea imuabila

Si-am incalecat pe o sa ....
DSCF2942.JPG
DSCF2944.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns