Terasa ca o barca

Experientele legate de creat obiecte plutitoare.
menestras
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:58 pm

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de menestras »

Ma scuzati ca ma introduc si eu in aceasta discutie dar zic si eu asa ca sa nu tac urmatoarele:

Membrana bituminoasa poate prinde pe lemn daca se da in prealabil cu o amorsa sau chiar cu o membrana lichida. Cu bidineaua. Daca se poate cu una de firma.
Si odata pusa membrana, in doua straturi, una mai subtire in primul strat(2-3 mm) si una mai groasa in al doilea(4-5mm) care sa aiba protctie de ardezie.
O alta solutie ar putea fi panouri temoizolante care se aseaza peste caroiajul de lemn. Dar ca sa avansez mai mult cu idea asta cred ca trebuie sa vad la fata locului.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de Florio »

Cocoane, sa fie intr-un ceas bun !
Daca te-ai hotarat la PVC, a ramas problema prinderii ei punctual in mai multe locuri din suprafata terasei dar si protejarea ei fata de "tocul cui" care face piciorul frumos :) .
Pentru prinderea ei fara sa o gauresti am oarece idee dar o vorbim la telefon sa nu mai aglomeram topicul.
Pentru protectie ai ramas cu gandul la mocheta de exterior ?
Ultima oară modificat Mie Iul 13, 2011 3:01 pm de către Florio, modificat de 2 ori în total.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de Florio »

menestras scrie:Membrana bituminoasa poate prinde pe lemn daca se da in prealabil cu o amorsa
E corect .
Dar sa-l lasam pe Romeo pana la anul, cand va incepe inchiderea terasei ca sa-si faca spatiu de giumbuslucuri :) . Inca nu s-a obisnuit cu ideea, dar lasa-i putin timp :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Cocoane, sa fie intr-un ceas bun !
Daca te-ai hotarat la PVC, a ramas problema prinderii ei punctual in mai multe locuri din suprafata terasei dar si protejarea ei fata de "tocul cui" care face piciorul frumos :) .
O s-o prind in cuie cu floarea mare (cum sant alea de tapiterie) nu de suprafata terasei ci de laterale unde are un fel de pazie, in asa fel incat suprafata orizontala sa ramana virgina. De tocul cui ne apara mocheta si alte anumite tehnici.
Florio scrie:Pentru prinderea ei fara sa o gauresti am oarece idee dar o vorbim la telefon sa nu mai aglomeram topicul.
Pentru protectie ai ramas cu gandul la mocheta de exterior ?
Da, s-ar putea sa rezolv si mocheta pana plec.
Caz tipic de nesansa: am intrat in starea de vacanta si nu mai pot sa lucrez nimic. Karma grea!

Raspunsul aluia cu rulourile de gazon:

- Se poate monta pe o terasa peste o membrana de pvc? Stratul de pamant din rulou este suficient?

- Se poate!Nu este suficient, mai trebuie adaugat pamant, si facut un sisitem de drenaj.


Asta mai imi trebuia pe terasa: sistem de drenaj!
Ultima oară modificat Mie Iul 13, 2011 8:18 pm de către skipper, modificat 1 dată în total.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:
menestras scrie:Membrana bituminoasa poate prinde pe lemn daca se da in prealabil cu o amorsa
E corect .
Dar sa-l lasam pe Romeo pana la anul, cand va incepe inchiderea terasei ca sa-si faca spatiu de giumbuslucuri :) . Inca nu s-a obisnuit cu ideea, dar lasa-i putin timp :)
Nu prea imi vine s-o inchid sau s-o acopar, nu sufar de prea putin spatiu, arat eu a Videanu??? Prefer sa vad soarele, luna, cerul decat betoane betoane betoane. Giumbuslucuri stiu eu unde sa fac si am si loc, dupa ce termin casa ma apuc si de amenajat locul de giubuslucuri! Am zis!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie: O s-o prind in cuie cu floarea mare (cum sant alea de tapiterie) nu de suprafata terasei ci de laterale unde are un fel de pazie, in asa fel incat suprafata orizontala sa ramana virgina. De tocul cui ne apara mocheta si alte anumite tehnici.
Frumos si trainic ar fi sa prinzi folia pe laterale cu stinghie de lemn. Stinghia va apasa uniform pe toata latura foliei si vei evita punctele de strapungere simpla, cu cuie. Oricat ar fi floarea cuiului de mare, prinderea simpla e de evitat : se sfasie in timp sau se largeste orificiul si scapa folia.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:Caz tipic de nesansa: am intrat in starea de vacanta si nu mai pot sa lucrez nimic. Karma grea!
Ca sa zic pe sleau, in aceste momente caut febril metoda prin care maine sa fiu in Constanta. Desi am enorm de lucru . Cum? ENOORM (zicea Stefan Banica) :)
Deci Karma mea si Karma ta sunt doua curvistine varatice, pe aceeasi terasa, lenevind.

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de Litovoi »

skipper scrie:Caz tipic de nesansa: am intrat in starea de vacanta si nu mai pot sa lucrez nimic. Karma grea!
depun marturie ca Skipper la 13Iulie e in holiday mode(sau mood), parca ar fi profesor de kaiac pe 800 de lei si ar avea tot timpul. O fi facut el ceva de are karma asta.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Scrie răspuns