Terasa ca o barca

Experientele legate de creat obiecte plutitoare.
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Terasa ca o barca

Mesaj necitit de skipper »

Ia sa vedem cine are raspuns la urmatoarea problema (nu e o barca dar e tot din lemn atacat de apa):
- am construit o terasa: tesatura de cusaci acoperita cu scanduri. Scandurile s-au uscat si acum au rosturi de pana la 8 mm. Din cauza asta apa trece printre scanduri si aluia de sub mine ii ploua putin in casa (a avut si el niste mesteri de mare isparava care i-au facut acoperisul)
Cum fac sa nu-i mai ploua aluia in casa, sa arate terasa ok si nici sa nu imi vand un rinichi pt asta?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de n.adrian »

hidroizolatie :)))

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de skipper »

n.adrian scrie:hidroizolatie :)))
M-am gandit si la asta: toate sant pe baza de bitum care nu prea face frumos la soare. Si cum au fost azi 40 de grade la umbra nici gand sa poti calca pe asa ceva! Imi trebuie ceva pe care sa pot calca dupa aia, indiferent de starea vremii!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
parshulea
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 61
Membru din: Mie Apr 20, 2011 11:35 pm

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de parshulea »

Fa-ma sa inteleg. A fost un acoperis, ala care e cu tabla zincata cutata, care are o panta (ce panta?, ar trebui un minim 8-10%). Tu ai vrut sa folosesti spatiul ala, si ai facut un caroiaj de lemn, pe care ai batut scandura. Evident, ca prin scandura trece apa in jos (orice i-ai face, ca doar nu e barca). Deci problema care se pune este sa izolezi cumva tabla aia, si dupa aia sa-ti refaci terasa, nu? As mai avea o intrebare, cusacii aia pe care i-ai pus acolo se reazama pe tabla zincata?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de skipper »

Fa-ma sa inteleg. A fost un acoperis, ala care e cu tabla zincata cutata, care are o panta (ce panta?, ar trebui un minim 8-10%).
Negativ, panta e f mica, undeva intre 5 si 10 cm la 5,5 m lungime.

Tu ai vrut sa folosesti spatiul ala, si ai facut un caroiaj de lemn, pe care ai batut scandura. Evident, ca prin scandura trece apa in jos (orice i-ai face, ca doar nu e barca).
Nu chiar orice i-as face, ca nici la barca nu trece apa printre scanduri. Numai ca nu vreau sa ma apuc de calafatuit acuma.

Deci problema care se pune este sa izolezi cumva tabla aia, si dupa aia sa-ti refaci terasa, nu?
Tabla ramane asa, ca sa ajung la ea ar trebui sa dau cusacii jos. In doua cuvinte: es clus. I-am spus de la inceput ca tabla n-o sa faca treaba pt ca n-are panta suficienta dar n-a vrut s-asculte.

As mai avea o intrebare, cusacii aia pe care i-ai pus acolo se reazama pe tabla zincata?
Negativ: se reazema pe 6 stalpi verticali in lateral si ating tabla doar in cateva puncte.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de x_petrolist »

Romeo,

Vecinului tau ii curgea apa prin tabla zincata inainte sa construiesti tu terasa?
Da- Problema lui
Nu- Problema ta
Poti reface structura de rezistenta in asa fel incit sa nu atinga acoperisul in NICI un punct?
Da - Problema lui
Nu - Problema ta
Deoarece ambele terase par a fi adaugate spatiului locativ ulterior, are unul dintre voi autorizatie de constructie sau planuri arhitecturale?
Doar El - Problema ta
Doar Tu - Problema lui
Amindoi - Problema arhitectilor
Nici unul - Problema VOASTRA (mica intelegere)

Putem elabora de aici.

Intrebarea cheie: Doamna ce-a zis? I-a placut?

rexsailor
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 21, 2011 9:23 pm

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de rexsailor »

zic eu ca tabla cutata de dedesubt sau nu are panta suficienta, sau colile nu sunt suprapuse suficient,daca trece apa...la panta mica , gradul de suprapunere trebuie marit...au facut asa niste destepti pe care-i stiu si solutia partiala a fost cu silicoane intre table...
oricum la ala de jos ploua independent de lucrarea lui romeo, hidroizolatia direct peste tabla este o solutie, care hidroizolatie dupa ce se face terasa nu mai vedee ultravioletele, si o sa tina mai mult decat la expunerea directa...
insa din cate vad tesatura de cusaci nu se mai poate desface, deci nici la table nu se mai poate umbla, asa ca ar merge coala de osb peste cusaci,iar intre osb si scandura trebe facut ceva ca la barci, cel mai ieftin cred ca este poliesterica peste osb, care sigileaza osb-ul si pe care se lipesc scandurile...
decizia e oricum la skipper!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de Florio »

Imi dau cu parerea fiindca am fost la fata locului. :)
Romeo, stii povestea, eu spusesem sa fie scandurile cu straif gen lamba-uluc , pentru ca se vor trage odata cu uscarea . Initial a fost acel garaj sau magazie a vecinului de la nivelul curtii. Sfatul meu fu ca daca Romeo se apuca a construi (in intelegere cu vecinul doar. Nu exista proiect sau autorizatie fiindca nu poti construi peste un teren care nu-i proprietatea ta), sa construiasca neaparat pe o structura de sine statatoare, fara sprijin pe magazia vecinului, oricat ar fi el de intelegator in prima faza. Si asa s-a si construit din cate stiu, cu sprijin pe stalpi de lemn. ( Cum crezi ca ar fi fost acum, daca era sprijinul direct pe acoperisul rumanului ?:) Circul de stat din Stefan cel Mare :) )
Acum, stiind ce e la fata locului, nu vad care e supararea. Magazia era oricum in exterior, cu acoperisul ei. Tu ai facut o terasa din lemn deasupra, la cativa cm, care ii este de fapt protectie. Apa curge simplu prin terasa ta...macar il protejeaza de vant, grindina si alte dracii meteo.
Singura problema este ca intervalul mic dintre terasa ta si acoperisul lui nu ii va permite sa isi repare invelitoarea.
EU vad ca simpla solutie, urmatoarea: O izolatie simpla, bituminoasa, deasupra terasei, izolatie care va duce apele la margine, iar omul scapa de orice picatura de H2O de pe tabla lui. In plus castiga protectie si un plus de izolatie termica.
Dar n-ai terminat: izolatiei tale bituminoase ( si ma refer la o membrana bituminoasa, nu la carton asfaltat ) ii mai trebuie o protectie, sa nu calci direct pe ea.
SI aici n-am sa ma hazardez acum, la 5 dimineata sa iti dau un sfat fiindca materiale sunt multe si trebuie vazuta solutia cea mai eficienta si aspectuoasa, in costurile cele mai mici.
Ne mai auzim si la telefon :)

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de Florio »

Sau fa-i ca la ambarcatiuni: Fibra, epoxy si un strat de scandura pe deasupra, sa calci direct pe ea :) :)
Glumesc, iti dai seama, apropo de calafatuit.
Nu te poti baza pe izolarea spatiilor dintre scanduri, fiindca nu va iesi perfect niciodata si nici nu va rezista in timp. Solutia terasei de scandura simpla e buna doar in cazul in care acoperisul vecinului e la randul lui bun.
Dovedindu-se contrariul, acum trebuie sa izolezi complet scandura initiala si sa pui un alt strat de uzura deasupra.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terasa ca o barca

Mesaj necitit de skipper »

x_petrolist scrie:Romeo,
Vecinului tau ii curgea apa prin tabla zincata inainte sa construiesti tu terasa?
Da- Problema lui
Nu- Problema ta
Si daca vrea sa-si repare acoperisul acum ar insemna sa dau toata cosmelia jos ca sa poata ajunge el la tabla, iar asta e deja problema mea. Si nu e mica!

rexsailor scrie:...insa din cate vad tesatura de cusaci nu se mai poate desface, deci nici la table nu se mai poate umbla, asa ca ar merge coala de osb peste cusaci,iar intre osb si scandura trebe facut ceva ca la barci, cel mai ieftin cred ca este poliesterica peste osb, care sigileaza osb-ul si pe care se lipesc scandurile...
M-am gandit si la asta: un strat de rasina peste scandurile chituite. Am mari dubii ca fara un strat de fibra o sa tina rasina direct pe scanduri, rasina fiind casanta iar scandurile flexibile.
Florio scrie:...EU vad ca simpla solutie, urmatoarea: O izolatie simpla, bituminoasa, deasupra terasei, izolatie care va duce apele la margine, iar omul scapa de orice picatura de H2O de pe tabla lui. In plus castiga protectie si un plus de izolatie termica.
Dar n-ai terminat: izolatiei tale bituminoase ( si ma refer la o membrana bituminoasa, nu la carton asfaltat ) ii mai trebuie o protectie, sa nu calci direct pe ea. ...
SI la asta m-am gandit dar ce pun peste bitumul ala sa pot calca peste el? O solutie ar fi mocheta de exterior, alta rulouri de gazon. Am intrebat la un producator de gazon daca merge pus doar cu stratul de pamant cu care vine in rulou.
Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns