Vopsea Antivegetativa

Pentru cei nevoiti sau impatimiti de mesterit. Minitehnicus locuieste aici.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vopsea Antivegetativa

Mesaj necitit de skipper »

Un calculator online pt cata vopsea antivegetativa trebuie la o barca!
Calculeaza si pt un strat si pt doua, rezultand un tabel cu varii cantitati in functie de tipul barcii si puterea de acoperire a vopselii. Jolie!


http://www.hisse-et-oh.com/antifouling" onclick="window.open(this.href);return false;
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
cristizz
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mai 28, 2013 7:35 pm

Re: Vopsea Antivegetativa

Mesaj necitit de cristizz »

Ieri am curatat antivegetativa veche care era pe Mac, pas important pentru aplicarea uneia noi.
Am constatat ca vopseaua veche nu fusese aplicata cu un strat intermediar de primer si pe alocuri se cojea usor, ramanand stratul de gelcoat lucios - probabil nici nu se slefuise deloc suprafata la prima aplicare. In alte locuri vopseaua statea destul de bine, dar m-am temut ca odata cu aplicarea celei noi ar putea aparea incompatibilitati intre cele doua si ar fi munca in zadar.
Am facut aceasta operatiune in Bucuresti, la o firma care se ocupa de multi ani cu sablarea diferitelor obiecte (http://www.gko.ro" onclick="window.open(this.href);return false;)
Initial am dorit sablarea cu gheata carbonica dar pretul ar fi fost prea mare, asa ca operatiunea s-a facut cu sticla reciclata (cea mai fina dimensiune).
Suprafata a iesit foarte bine si zilele astea o sa-i aplic primerul si antivegetativa.
Operatiunea nu ar fi trebuit sa dureze mai mult de 1 si 1/2 h dar, pentru ca sablarea s-a facut pe peridoc si pozitiile erau incomode timpul s-a dublat.
Sablarea este de tip umed, consumandu-se pentru o barca cum e a mea aprox. 50 kg de sticla si cam 150 L de apa (evident ca si altele: motorina, curent electric ...).





Si dupa terminarea operatiunii:

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsea Antivegetativa

Mesaj necitit de skipper »

Fain!
Cat a costat toata daravela?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
cristizz
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mai 28, 2013 7:35 pm

Re: Vopsea Antivegetativa

Mesaj necitit de cristizz »

Oamenii au hotarat sa faca aceasta operatiune promotional, ca sa verifice reglaje, consumuri si timpi.
Ei cautau de ceva vreme pe cineva cu nevoile mele pentru a-si testa masinile.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsea Antivegetativa

Mesaj necitit de skipper »

baftosule! si daca ar fi fost sa platesti, cat ar costa? sau cat or sa ceara de acum incolo, s-au horatat?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
cristizz
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mai 28, 2013 7:35 pm

Re: Vopsea Antivegetativa

Mesaj necitit de cristizz »

Cred ca o componenta majora a pretului va fi data de accesul la suprafata de sablat. Eu cum ziceam am facut-o pe peridoc si pe langa pozitia chinuita, s-a sablat foarte mult la un unghi foarte ascutit, asa incat eficienta era scazuta.
Daca barca ar fi fost suspendata la 1,5 m, ar fi putut sabla perpendicular pe suprafata avand eficienta maxima si s-ar fi miscat cursiv. Estimez ca timpul de lucru ar fi scazut undeva sub 1 ora pentru o barca ca a mea.
De asemenea conteaza grosimea stratului de curatat. La o barca veche cu multe straturi sigur se va munci mai mult.
Pentru pret cred ca cel mai bine este sa se discute direct.

Scrie răspuns