Gennaker cu roller

Minitehnicus 2: instaleaza scule noi pe barca veche (sau noua)!
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Gennaker cu roller

Mesaj necitit de Florio »

Am vazut anul trecut un sistem de roller pentru gennaker, care intr-o demonstratie comerciala arata foarte bine :



Baietii numesc asta roller pentru spinnaker, insa vela nu e un spinaker clasic si nici nu vad cum s-ar putea rolui un spin. Dar pentru un asimetric arata a functiona foarte bine.
Credeti ca e un sistem mai bun decat clasicul "ciorap" ?


Singurul avantaj il vad in manevrarea dechiderii si inchiderii velei, din cockpit (ceea ce nu e putin lucru ) . Ciorapul imi place si ca un plus de protectie al unei vele mai fragile decat cele clasice.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gennaker cu roller

Mesaj necitit de Florio »

Un video care arata mai clar punctele cheie ale sistemului de roller :



Dar si un video care arata ca nu totul merge " ca pe roate" :


Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gennaker cu roller

Mesaj necitit de skipper »

Mai are avantajul ca poate ramane invergat mult timp si nu ai nevoie mereu sa "scoate sacul, baga sacul" plus ca la ridicare nu ai nevoie de doi oameni ci numai de unul.

Nenea ala de-o desface pe vant de spate si-o merita si a scapat usor, putea s-o si sfasie putin. Plus ca mai are obiceiul, daca nu e infasurata corect sa se faca in forma de 8, am vazut la CA un astfel de incident.

In general e o treabusoar f utila, venita la cruisere de la curse si daca as putea mi-as lua si eu una.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gennaker cu roller

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:Mai are avantajul ca poate ramane invergat mult timp si nu ai nevoie mereu sa "scoate sacul, baga sacul" plus ca la ridicare nu ai nevoie de doi oameni ci numai de unul.

Nenea ala de-o desface pe vant de spate si-o merita si a scapat usor, putea s-o si sfasie putin. Plus ca mai are obiceiul, daca nu e infasurata corect sa se faca in forma de 8, am vazut la CA un astfel de incident.

In general e o treabusoar f utila, venita la cruisere de la curse si daca as putea mi-as lua si eu una.
Sa cumparam sau sa bricolam. Pare destul de facil de confectionat :
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gennaker cu roller

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:...Sa cumparam sau sa bricolam. Pare destul de facil de confectionat :
De cumparat ma strange la portofel. De bricolat: cum ii faci tamburul ala de jos?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gennaker cu roller

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:
Florio scrie:...Sa cumparam sau sa bricolam. Pare destul de facil de confectionat :
De cumparat ma strange la portofel. De bricolat: cum ii faci tamburul ala de jos?
E un simplu tambur cu un ax . Important e ca saula sa aiba o buna frictiune pe intriorul tamburului, poate tamburul sa aiba o banda zimtata, sa nu patineze cand vrei sa rulezi vela. Sistemul e similar cu un roller normal, numai ca saula ce ruleaza este continua, nu prinsa de tambur ; si straiul este tot o saula mai groasa. Am mai vazut ca in zona intermediara, mai sus de mijlocul straiului, vela mai este prinsa intr-un punct .

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Gennaker cu roller

Mesaj necitit de home made »

se gaseste baieti,se gaseste.ieftin pe aici(unde vreau sa dau o fuga atunci cind tov.Soare e de servici)http://www.admiral.com.tr/index.php/eng ... lers/gf,la fel in catalogul harken pe la cod:3100,3101,la englezii aia increzuti,etc....

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gennaker cu roller

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:E un simplu tambur cu un ax . Important e ca saula sa aiba o buna frictiune pe intriorul tamburului, poate tamburul sa aiba o banda zimtata, sa nu patineze cand vrei sa rulezi vela. Sistemul e similar cu un roller normal, numai ca saula ce ruleaza este continua, nu prinsa de tambur ; si straiul este tot o saula mai groasa. Am mai vazut ca in zona intermediara, mai sus de mijlocul straiului, vela mai este prinsa intr-un punct .
Cum functioneaza, stiu f bine, am vazut destule. Cum faci unul cara sa aiba suficienta frictiune cat sa invarta vela dar sa nu roada sau sa agate comanda, asta nu stiu.

Se mai gaseau din cand in cand pe ebay de vanzare parti separate, asta ar fi cea mai eficienta solutie.
home made scrie:se gaseste baieti,se gaseste.ieftin pe aici(unde vreau sa dau o fuga atunci cind tov.Soare e de servici) http://www.admiral.com.tr/index.php/eng ... furlers/gf ,la fel in catalogul harken pe la cod:3100,3101,la englezii aia increzuti,etc....
Si niste preturi???
EU am gasit la 1096 eur, 1700 eur in USA, 590 eur in NZ. La sub 1000 numai cele pt dinghi.
Nici pe ebay nu sant ieftine: 1050, 825 usd. Dar cu rabdare se gasesc si chilipiruri.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns