Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Pentru cine are nevoie de echipaj sau pentru echipaj care cauta o barca
rishikin30
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mai 14, 2011 10:02 am

Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de rishikin30 »

Nota: acelasi post este si pe barcaholic

Dragi prieteni, am considerat sa fac un post nou pentru ca postul cu traversada din Caraibe in Azore nu mai e de actualitate. Am disparut de pe aici cam o luna din motive personale, job, deplasari, aranjamente. In luna asta s-au intamplat asa:
Ajunsesem in Mai si echipajul nu era definitivat. Aveam un Skipper de baza dar era destul de gri treaba cu restul echipajului. Efortul meu de a strange bani a insemnat o ecomomie de 2000 Euro (cam 25% din necesar). Se intrevedeau nori negri rau. Aveam o cotatie de transport, cea mai buna pe care am gasit-o cu 6500 Euro din St. Thomas pana la Genoa). Atunci, norocul meu, ownerul firmei unde muncesc, mi-a zis ca decat sa plec, plateste el 6500 pt transportul pe cargo. S-a hotarat insa cam tarziu, asa ca, a trebuit sa mai dau si eu ceva peste.
In cele din urma, am incarcat barca din St. Thomas si acum haladuieste frumusel pe puntea unei goleme de cargo inspre Genoa unde v-a ajunge pe 7 Iunie.
A fost scump, dar mai sigur si mai fara batai de cap. Mai cu seama ca am primit ajutor de la boss. DIn Genoa pana in Constanta putem sa mergem relaxati.
Acum caut echipaj pentru etapele acestei calatorii.
In prima faza am nevoie de pe 7 Iunie pana pe 9-10 Iunie de un skipper sau membru brevetat (platesc eu cheltuielile) care sa ma ajute sa luam barca din Genoa pana intr-o marina mai in sud (Livorno probabil). Asta pentru ca in Livorno vreau sa fac o revizie inainte de mars, vreau sa schimb uleiurile la motor si saildrive, filtrele, si sa mai strang 2-3 suruburi pe unde o mai fi nevoie. Dupa aia, am nevoie de echipaj pentru restul etapelor : 3 opriri pana in Mesina, Messina - Zakinthos, Zakinthos -corinth- Canakale, Canakale - Constanta.
Ideea e ca oricine poate fi de folos e binevenit in oricare din etape, iar etapele sunt asa de multe pt ca vara e abia la inceput si zic ca merita atat coasta vestica a Italiei cat si restul traseului, un pic de vagabondaj.
Eu suport toate cheltuielile barcii.
Tinand cont ca nu e la fel de periculos ca o traversada, rog pe aceia dintre voi care nu au vara full sa ma contacteze aici sau la 0741155007.

Andrei

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de skipper »

Asta e o oportunitate rara (ce barci romanesti mai stiti pe acolo?) pentru cine vrea sa-si faca mana, cine a facut scoala si are nevoie de experienta, cine are de gand sa-si cumpere barca, cine are de gand sa se apuce de iahting, cine vrea training, cine are nevoie de mile-building. Sant multe mile de facut prin multe mari si multe tari. Si costurile sant minime.

Andrei: poti pune o ruta impartita in etape cu date provizorii in asa fel incat oamenii sa stie cam pe unde si cand ti s-ar putea alatura?
Cat plateste fiecare din echipaj si ce cheltuieli acoperi tu; e bine de stiut in amanunt ca oamenii sa-si poate face o alocare bugetara!
Niste poze cu barca ar ajuta si ele.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de n.adrian »

Frumoasa ruta, am facut-o si eu acum 3 ani :)) doar ca am venit din Franta. Sa va opriti un pic si in Capri, merita cu prisosinta. La Messina vedeti ca nu gasiti motorina, trebuie sa mergeti mai la sud si pe continent, cred ca in Reggio di Calabria, 38° 7'37.98"N ; 15°39'8.65"E.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de skipper »

n.adrian scrie:Frumoasa ruta, am facut-o si eu acum 3 ani :)) doar ca am venit din Franta. Sa va opriti un pic si in Capri, merita cu prisosinta. La Messina vedeti ca nu gasiti motorina, trebuie sa mergeti mai la sud si pe continent, cred ca in Reggio di Calabria, 38° 7'37.98"N ; 15°39'8.65"E.
Nu cumva e o marina chiar in stramtoare, eu asa-mi aduc aminte?

Iacata-o: Marina del Nettuno dar nu vad intre servicii si Carburante!

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
parshulea
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 61
Membru din: Mie Apr 20, 2011 11:35 pm

Re: Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de parshulea »

Sunt interesat.
Situatia sta in felul urmator: Eu si prietena mea (userul Ioana aci pe forum) , avem ceva competente si m-ar interesa sa ajutam (nu este obligatoriu amandoi, dar ar fi de preferat) o bucata de drum. Noi avem programate 2 saptamani in Ciclade (evident, ne dam cu barca) incepand cu 18 iunie. Pana atunci nu prea este vreme (in sensul ca e prea din scurt si mai am niste probleme de rezolvat pe aici), dar incepand cu 3 iulie putem gasi variante. Astept detalii referitoare la o ruta pe care ti-o imaginezi.

rishikin30
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mai 14, 2011 10:02 am

Re: Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de rishikin30 »

Dragi preteni,

Desi forumul asta e muult mai tanar decat, vad insa ca am primit mai multe raspunsuri aici. Asta inseamna ca resursa Skipper aduna mai multi oameni in jur.
Parshulea, da-mi un numar de telefon si te sun de pe unde oi fi daca vrei sa te alaturi si daca esti liber. Intai sa ma vad cu barca data jos de pe cargo si la adapost. Prietena e binevenita.
Adrian, multumesc de comenturi si sfat. Poate te si hotarasti sa participi. :)
Skippere, astept inca raspunsul dumitale. acuma sa raspund si eu..... "Cat plateste fiecare din echipaj si ce cheltuieli acoperi tu; e bine de stiut in amanunt ca oamenii sa-si poate face o alocare bugetara!"
Fiecare plateste doar pentru el, ce papa, ce bea si ce parleshte eventual. Si isi mai platesc si transportul in dreptul lui. Pentru cheltuielile barcii, platesc eu. (diesel, marine, curent, etc)
o sa pun si niste poze cu barca.
Acuma...ce as vrea eu. 1- daca are careva din cei ce ar veni vre-un gps de mana in plus.
2- un drapel britanic
3- or mai fi multe da-s pe goana.

Este foarte posibil ca sa ramanem cu barca intr-un satuc care se cheama Bagnara Calabra la un amic. De acolo putem veni repede acasa cu wizz-ul din Catania.

rishikin30
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mai 14, 2011 10:02 am

Re: Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de rishikin30 »

O sa incerc sa atasez niste poze.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de skipper »

rishikin30 scrie:Dragi preteni,

Desi forumul asta e muult mai tanar decat, vad insa ca am primit mai multe raspunsuri aici. Asta inseamna ca resursa Skipper aduna mai multi oameni in jur.
Parshulea, da-mi un numar de telefon si te sun de pe unde oi fi daca vrei sa te alaturi si daca esti liber. Intai sa ma vad cu barca data jos de pe cargo si la adapost. Prietena e binevenita.
Adrian, multumesc de comenturi si sfat. Poate te si hotarasti sa participi. :)
Skippere, astept inca raspunsul dumitale. acuma sa raspund si eu..... "Cat plateste fiecare din echipaj si ce cheltuieli acoperi tu; e bine de stiut in amanunt ca oamenii sa-si poate face o alocare bugetara!"
Fiecare plateste doar pentru el, ce papa, ce bea si ce parleshte eventual. Si isi mai platesc si transportul in dreptul lui. Pentru cheltuielile barcii, platesc eu. (diesel, marine, curent, etc)
o sa pun si niste poze cu barca.
Acuma...ce as vrea eu. 1- daca are careva din cei ce ar veni vre-un gps de mana in plus.
2- un drapel britanic
3- or mai fi multe da-s pe goana.
Este foarte posibil ca sa ramanem cu barca intr-un satuc care se cheama Bagnara Calabra la un amic. De acolo putem veni repede acasa cu wizz-ul din Catania.
S-a facut, m-a convins!
Deci:
- ruta: Genova - Bagnara Calabria, in linie dreapta 477 mm
- mergem la coasta, 5 mile, de data asta regim lejer, la maxim 2 ore de aposturi (marine, porturi)
- gps, ais, navtex aduc eu
- nu drapel trebuie ci red ensign. drapelul Union Jack nu are voie decat regina! o sa facem pe prostii si punem un drapel luat de acolo la baston, cel mai bine ar fi de cusut un ensign aici din drapel pe o panza rosie altfel o sa fim tinta mistourilor in toate marinele!
Imagine

Imagine
- piese de schimb pt motor, daca nu ai la barca tr luate de aici din timp sa nu stam pe acolo sa cautam
- restul pe parcurs cand imi fac lista.

Doritorii sa faca parte din echipaj sa se anunte asap.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

Doritor as fi, din pacate imi este imposibil. Singura varianta in care as putea veni ar fi demisia... atit de pe plantatie cit si de acasa ;)E o ocazie rara, costuri aproape zero, zona foarte frumoasa si usor accesibila (avion low cost la aproximativ 150km de barca - Torino sau Pisa).

Va doresc vreme buna si galeata curata si asteptam cu interes jurnalele de bord!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Echipaj pt. croaziera Genoa - Constanta

Mesaj necitit de skipper »

dan_matiesanu scrie:Doritor as fi, din pacate imi este imposibil. Singura varianta in care as putea veni ar fi demisia... atit de pe plantatie cit si de acasa ;)...
De-abia atunci ai fi un negru liber! Should we call you Kunta?

Si asta este vaporul cu care vine barca:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns