Ziua marinei 2011

Unde, cand, cum, cine cu cine, in ce scopuri, poze compromitatoare
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

Si ceva imagini de pe mare, cu vantul de rigoare .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

admin
Site Admin
Mesaje: 46
Membru din: Lun Noi 22, 2010 6:46 pm

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de admin »

n.adrian scrie:skipper, am postat si eu ceva aici, a cam disparut :(
Cand si ce? Poate ai sters din greseala, ai dat refresh sau ai modificat postul.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

101_0686m.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

Ultimele imagini de pe mare: tocmai cand vantul devenea mai generos, regata s-a terminat :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

Si dupa festivitati, o adunare intre prieteni ! :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de skipper »

Da, acum te cred.
Si chiar voiam sa vad faimoasa diploma de marinareasa a micutei Maria! Frumos cadou de ziua ei!
Dar ceva impreteniri de seara la bordul calului nu s-au executat?

PS Trebuie sa caut sa pun butoane din alea de Like si la topicuri, acum tare era cazul!
Ultima oară modificat Mie Aug 17, 2011 10:52 pm de către skipper, modificat 1 dată în total.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de n.adrian »

Ok reiau :)
Nu am protestat nimic deoarece nu avea sens, era numai Ann si Magic Time la racer fara mine nici macar nu umpleau podium-ul
Ca sa nu mai zic despre faptul ca la ISAF scrie clar despre numarul minim de barci care formeaza o clasa, adik 5. Nu era cazul :)) desi poate daca il bagau si pe Motivation si pe Harmony... :))
Ceea ce ma bucura este faptul ca e a 2-a oara cand ghidonez barca...upsie "racer-ul" :)) si ca l-am batut pe X35, care chiar se apropie de racere tare de tot. Nu mai zic de Cristi care se da cu barca aia de 3 ani.
Ambele starturi le-am luat prost, nu sunt inca acomodat cu inertia barcii si cu lentoarea echipajului :))
Cert este ca pe traseul start baliza 1 l-am facut pe X35 la prima tura, apoi pe 1-2 m-a luat, pe 2-finish am gresit enorm ca am vrut sa urc mult mai mult decat putea sa o faca barca, am incercat sa utilizez inertia, dar ce sa zic am supt-o prima tura.
La a 2-a tura desi iar am luat un start mai putin bun, iar am dublat baliza 1 inaintea lui X, pe 1-2 am fost mai atent, l-am momit pe Cristi sa se urce in vant sa imi puna capac, dupa care am urcat si eu si el a intrat intr-o zona nasoala strategic fata de baliza, am dublat 2 iar inaintea lui si pe traseul 2-finish, m-a talonat catre mal, eu calc 2.8 el era in vant si ma presa sa fac volta, am faut volta si i-am dat tribord, dupa care am urcat un pic mai mult in ideea ca o sa vina la control sa il urc mult mai mult decat trebuie fata de poarta , dupa care sa ma las din 60. El nu a mai venit la control, a facut o volta cat mai repede si sa urce pe baliza intr-un strans de 30 de grade, eu m-am lasat cam la 70 , deci viteza mare si l-am luat cu 20 de secunde sau 30. Cum daca 2 barci au punctaj egal, castiga cea care a castigat ultima cursa...iata-ne pe locul 2 :)
Oricum daca luam startul bine castigam 10 secunde, si cu un uechipaj mai antrenat, mai scurtam din cele 40 de secunde cu cat a dublat inaintea mea Copos :)

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de n.adrian »

M-am imprietenit eu cu Florin duminica seara, cu o sampanie castigata la nu stiu ce cursa :))0

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de skipper »

n.adrian scrie:Ambele starturi le-am luat prost, nu sunt inca acomodat cu inertia barcii si cu lentoarea echipajului :))
Cert este ca pe traseul start baliza 1 l-am facut pe X35 la prima tura, apoi pe 1-2 m-a luat, pe 2-finish am gresit enorm ca am vrut sa urc mult mai mult decat putea sa o faca barca, am incercat sa utilizez inertia, dar ce sa zic am supt-o prima tura...
Poti pune o schita cu traseul? E acelasi de fiecare data?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de n.adrian »

sunt standard, adica triunghi. Balizele au fost cam la 1.5 nM. Sa zic despre faptul ca am avut noroc ca s-a intarziat startul si baliza 1 nu a fost in vant, a fost o lungime asa de viteza, dar a fost traseul 2 finish in vant, s-a compensat oarecum. traseele olimpice pot fi de cateva tipuri, triunghi, banana, triunghi cu banana, si inca ceva combinatii. dar acum a fost triunghi clasic, 1,2 finish/start.

Scrie răspuns