Ziua marinei 2011

Unde, cand, cum, cine cu cine, in ce scopuri, poze compromitatoare
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

In weekend-ul acesta, imprieteniri voioase pot avea loc la malul marii cu diverse ocazii dintre care enumar doua regate si ziua marinei http://itourblog.wordpress.com/2011/08/ ... ei-2011-2/ . Parade, demonstratii, ziua portilor deschise la Muzeul Marinei Romane ...etc...
EU ma aflu pe pozitie, in Constanta.
Cine mai calca litoralul, sa dea de stire, ca motive de sarbatorit avem, important e sa ne intalnim. :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de skipper »

Sa faceti multe poze daca mergeti la defilarea barcilor sa vedem si noi privelistea de la nivelul apei!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Ioana
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Mai 14, 2011 8:20 am

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Ioana »

Bravo, Florio! Nu precupeti nici un efort pentru a-i face pe cei care raman in Bucuresti plini de invidie!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

Weekend-ul acesta a fost o nebunie ! Atitia prieteni iubitori de barci,peste tot, ca ma simteam ca la "salonul nautic" de la Baneasa. S-a iesit pe mare, s-au facut demonstratii ale armiei navale, s-a defilat , s-a facut regata.... a fost un program foarte plin !:)
Chiar daca n-am timp in momentul asta sa povestesc tot, pot sa va spun ca luni dimineata, dupa un weekend fain de navigat (imediat ce s-a sfarsit furtuna din zilele anterioare) , parea ca toata suflarea Constantei s-a strans pe faleza, de la Tomis pana la Cazinou. N-aveai loc sa arunci un ac !
Mie oricum nu-mi ardea de aruncat ace, fiindca la ora 8 s-a anuntat o adunare pentru stabilirea regulilor regatei organizate de YCRR. Regata "Cupa Bricul Mircea" .
Fiind in chiar Ziua Marinei, a fost o mica bulibaseala in sensul ca a trebuit sa iesim repede din port , ca incepeau aplicatiile demonstrative militare si nu mai dadeau voie navelor civile. Stiti ca eu am mai fost o data prins in asemenea aplicatii :) :) .
Siluetele impunatoare, au fost pe valuri Bricul Mircea si nava Adornate .
La regata au fost doua clase: "racer" si "cruiser". M-am bucurat sa vad ca prietenul nostru Adrian N. a luat locul doi la "racer", el fiind skipper pe un cruiser Hanse 54 :) . Dar daca asa a fost incadrata barca, asa a jucat . SI a jucat bine. Nu e cazul sa ma mai intreb ce loc ar fi luat daca ar fi avut sub el un racer adevarat.
A fost festivitate, a fost premiere, a fost restaurant si au fost multi, multi prieteni.
S-a stat pe mare efectiv toata ziulica, pana seara la festivitatea de premiere. Imi crestea inima cand vedeam atatea vele in jurul meu si in zare.
Am ceva poze, si mai astept imbogatirea colectiei cu cele facute de Danuta si Nico, sotia lui Adi.
Ca noi astia care tragem de scote, tinem mai rar aparatul foto. :)

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

Ioana scrie:Bravo, Florio! Nu precupeti nici un efort pentru a-i face pe cei care raman in Bucuresti plini de invidie!
Am observat ca ai fost o mare absenta, Ioana, cand in larg, m-a strigat de la timona Elyseei, Ionut. S-a straduit el sa iti tina locul, si pe barca si la terasa :) .
Am observat ca sunt rare momentele de iesit pe apa, fara voi :) .

Pe seara a sosit si Constantin, exact la timp pentru festivitate, poze, pupaturi si imprietenirea cu paharele, de dupa .
Lumea patrunsa de bucurii extreme, a parasit totusi Constanta, la ceast tarziu. Eu am ramas pana azi sa scap turma :) .

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Weekend-ul acesta a fost o nebunie ! Atitia prieteni iubitori de barci,peste tot, ca ma simteam ca la "salonul nautic" de la Baneasa. S-a iesit pe mare, s-au facut demonstratii ale armiei navale, s-a defilat , s-a facut regata.... a fost un program foarte plin !:)
Chiar daca n-am timp in momentul asta sa povestesc tot, pot sa va spun ca luni dimineata, dupa un weekend fain de navigat (imediat ce s-a sfarsit furtuna din zilele anterioare) , parea ca toata suflarea Constantei s-a strans pe faleza, de la Tomis pana la Cazinou. N-aveai loc sa arunci un ac !
Nu te credem fara probe!

PS. Cin' sa fie, cin'sa fie la 1'20"?

Florio scrie:La regata au fost doua clase: "racer" si "cruiser". M-am bucurat sa vad ca prietenul nostru Adrian N. a luat locul doi la "racer", el fiind skipper pe un cruiser Hanse 54 :) . Dar daca asa a fost incadrata barca, asa a jucat . SI a jucat bine. Nu e cazul sa ma mai intreb ce loc ar fi luat daca ar fi avut sub el un racer adevarat.
Si n-a protestat el deloc?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

Aaaa... deci la minutul 1.20 ne-am strecurat printre colosi, noi astia mici, echipajul de pe Nemo :) !
Curios e ca in stirile astea sportive nu s-a amintit nimic de Adi care a dus un cruiser de 24 de tone, pe locul 2 intre racere :) . Nu, n-a protestat oficial cu privire la incadrare. Comisia a luat in considerare numai hull factor, lasand la o parte aspectul si dotarile barcii: rezerva de apa de 1000 l, 4 aparate aer conditionat de cate 12000 BTU, mese, paturi, dulapuri ca pentru orice cruiser, generatorul de cel putin 400 kg...etc... trei cabine si un salon de 6X5 m . Toate cu baile lor :) .
Pana si usile de la baie au grosimea usilor normale din apartamente :) . Dar daca e racer, racer sa-i ramana numele :) .

P.S.
Am vazut cum arata un racer. Spartan. Inauntru ai loc pentru depozitat velele, paturile sunt de tip "tzambal" :) se lasa de pe perete si se ridica la loc. Am vazut ca nici la toaleta nu au usa :), sa reduca la minim greutatea . Ala-i racer ! :) Un pipi scurt, si pe punte !!!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

Poze pun si eu deavalma, cu comentariile de rigoare .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Mie Aug 17, 2011 10:48 pm de către Florio, modificat de 2 ori în total.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de Florio »

SI cateva din defilarea de dinainte .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Mie Aug 17, 2011 10:48 pm de către Florio, modificat 1 dată în total.

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Ziua marinei 2011

Mesaj necitit de n.adrian »

skipper, am postat si eu ceva aici, a cam disparut :(

Scrie răspuns