Brancusi - traditie

Unde, cand, cum, cine cu cine, in ce scopuri, poze compromitatoare
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Brancusi - traditie

Mesaj necitit de Florio »

Mi-a placut un citat dintr-o scrisoare a lui Constantin Brancusi, din Paris, catre nea Vasile si nea Petrica din tara :

„V’am zis că aici stau într-o casă cu 6 etaje, am mulţi amici dă tate naţiile. Io stau jos şi uşa mea dă la atelier dă chiar în bătătură şi cum până acu nu dădu neaua p’aici şi nici frig nu e aseară scosei chirostriili în curte şi pusei de’o mămăligă cu 3 pui fripţi pă jar cu usturoi, dă câte ori fac mămăligă mi'aduc aminte de nopţile pe care le petrecurăm în Mai la Măgura şi mă învăţă tanti Manda să las mămăliga să se lichească de fundu ceaunului. Aşa făcui io aseară dă’i băgai pă toţi în draci, ieşiră pe la ferestre dă ziceai că’s lupi flămînzi. Le strigai să coboare da fie ce să aducă şi vreo două sticle de vin. S’apăi să fi văzut ce se bătea turcii la gura americanului ş’a italienilor de ziceai că nu mîncară de cînd îi fătară muică sa şi să’ncinse un chef pă cinste.
Mămăliga o făcui într’un tuci de o vadră să'i satur şi să dusă fumu în tătă mahalaua Montparnassului. "

:)
Cred ca daca eram in Montparnasse, m-aducea si pe mine mirosul de traditie si mamaliga lichita de fundu' ceaunului :)

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Brancusi - traditie

Mesaj necitit de home made »

pai daca la paris fu asa,cum o fi la bucale next sunday ?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Brancusi - traditie

Mesaj necitit de skipper »

home made scrie:pai daca la paris fu asa,cum o fi la bucale next sunday ?

Eu aduc muraturile!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Brancusi - traditie

Mesaj necitit de home made »

......eu celebrii mici din City de Slobozville!

Scrie răspuns