Pescareasca

Aici ne radem si ne simtem bine
ghrt
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 132
Membru din: Vin Mai 13, 2011 11:46 pm

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de ghrt »

Cea mică a fost obţinută prin micşorarea celei mare (firul din dreptul ei este micşorat la scară, pe când ursul din spate are aceleaşi dimensiuni). Mai mult, zonele lipsă prin micşorarea ştiucii par produse prin funcţia aia de fill şmecher din PS.

Băi frate, asemenea montură pentru ştiucă nu am mai văzut!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de Florio »

ghrt scrie: Mai mult, zonele lipsă prin micşorarea ştiucii par produse prin funcţia aia de fill şmecher din PS.
Nem ! :)
Fill-ul ala smecher da grave erori la asa ceva; imprumuta textura, lumina si culoare din zonele limitrofe, iar alaturarea devine urat vizibila . Partile lipsa se construiesc din mici esantioane copiate, la care se schimba gradatia de culoare, lumina, gradul de umbrire.

Cel mai usor e sa faci un obiect mic sa apara mare. La micsorare ai mari probleme sa completezi "tabloul" cu lucruri inexistente. Dar cu putina pricepere si un ochi antrenat, se rezolva si pixelii albastri :P .

ghrt
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 132
Membru din: Vin Mai 13, 2011 11:46 pm

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de ghrt »

bp

Avatar utilizator
sss
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 141
Membru din: Mie Apr 20, 2011 6:01 pm

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de sss »

Va dau eu solutia: nu este o montura, sunt agrafele pentru pastrarea rapitorilor vii, din poza atasata. Asa va prindeti si care este fotografia manarita: agrafa din botul stiucii nu a fost micsorata odata cu pestele! Florio, smechere! ;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de impaiatu »

deci nu a fost micsorata odata cu pestele?! :))

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de Florio »

sss scrie:Va dau eu solutia: nu este o montura, sunt agrafele pentru pastrarea rapitorilor vii, din poza atasata. Asa va prindeti si care este fotografia manarita: agrafa din botul stiucii nu a fost micsorata odata cu pestele! Florio, smechere! ;)
Habar n-aveam ce e aia :) :) :) !
Am glumat si eu putin... daca tot spusese Skipper ca e Photoshop . :

Avatar utilizator
sss
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 141
Membru din: Mie Apr 20, 2011 6:01 pm

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de sss »

Las' ca asa iti fotoshopez si eu sticla de vin, iti aduc o eprubeta sa te invat minte! :lol:

Ciby
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 22, 2011 9:44 am

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de Ciby »

Daca analizam mai in amanunt mana cu care tine monstrul, pare decupata de pe sticla cu intaritor, asa ca ambele poze sunt trucate.
Probabil ca Florin a incercat sa ne abata gandurile pe o cale mai in ton cu cele spuse nevestei la plecarea de acasa si nu cu activitatile curente specifice iesirilor pe balta.
Nu tin neaparat sa se creada despre colegul SSS ca ar fi un mare consumator, dar din experienta stiu ca toti pescarii tin sa se pupe cu "Aurica" (dupa cum ii spune un prieten sticlei cu intaritor) :lol: .

Avatar utilizator
sss
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 141
Membru din: Mie Apr 20, 2011 6:01 pm

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de sss »

Oameni seriosi sunteti! V-a aruncat Florin o momeala stralucitoare si ati sarit ca stiuca din poza! Nu este manarita decat poza mica, daca era s-o fac eu, umflam stiuca de la 3,5 kg la 9-10 kg, nu-i asa o mare captura, mai importante erau conditile: apa scazuta, plina de vegetatie, stiuci mofturoase, practic a fost singura captura de masura a zilei. Florin a "imprumutat" ( profita ca porcaria de ACTA nu-i in vigoare :oops: ) fotografia de aici http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... 429&type=1

ghrt
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 132
Membru din: Vin Mai 13, 2011 11:46 pm

Re: Pescareasca

Mesaj necitit de ghrt »

Era tare de tot să facă ştiuca foarte mare, cu pălărie şi lansetă, şi tu să fii ăla mic pus pe laţ... :D

Scrie răspuns