CCAP

Aici ne radem si ne simtem bine
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: CCAP

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:Hai ca ne-am gasit si sfantul ocrotitor! Ne-am scos, de-acum ne putem apuca de treaba!
Sf Pafnutie.jpg

Daca ti s-a facut dor, ma alatur in initiativa.
S-au adunat multe de povestit, iar vinul nou e gata sa iasa. Putem sa punem de o mustarie sub deviza clasica "Arde Veteranul !!!" :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CCAP

Mesaj necitit de skipper »

Nici alti cercetatori nu doarme. Ei munceste, cerceteaza si descopera nemilos!
O singura nelamurire am eu: cu privire la "doza moderata" dar poate au alta metodologie de cercetare.

Un consum moderat de bere nu influențează indicele de masă corporală, circumferința abdominală sau raportul talie/șold, aceștia fiind unii dintre cei mai relevanți indicatori somatici pentru statusul ponderal

"Deși la nivel european cercetătorii s-au implicat în repetate rânduri în studierea legăturii dintre consumul moderat de bere și greutatea corporală, în țara noastră nu au existat până în acest moment studii în această direcție. Cu doar 43 kcal/100 ml, berea a fost acuzată pe nedrept că ar fi cauza apariției burții de bere. Rezultatele cercetării noastre realizate la nivelul populației României demonstrează însă că un consum moderat de bere nu influențează parametrii somatici luați în discuție în unele cazuri, având chiar un rol vizibil în scăderea anumitor valori", a declarat într-o conferință de presă medicul nutriționist Corina Zugravu, președintele Centrului de Studii despre Bere, Sănătate, Nutriție, conform Agerpres.

Un consum moderat de bere înseamnă 330 ml bere pentru femei pe zi iar pentru bărbați 660 ml.

Studiul a cuprins 1.508 femei și bărbați, cu vârste de peste 18 ani, din mediul rural și urban. Aceștia au fost supuși unor măsurători de circumferință abdominală și circumferință la nivelul șoldurilor și au răspuns unui chestionar standard.


Propun s-o facem membru onorific pe aceasta D-na Zugravu si eventual s-o invitam la un schimb de metodologii!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CCAP

Mesaj necitit de skipper »

Un alt candidat de mare calibru!

primar.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns