Black Sea Sailing 2012 curse

Despre cursele de barci, regate, raliuri, transaturi, et caetera
Avatar utilizator
andy
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 154
Membru din: Mar Oct 25, 2011 8:04 pm
Localitate: 43°50'15.41" N 28°35'29.27" E
Contact:

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de andy »


n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

Multzam boierie, dar vreau ceva mai deosebit, cat de cat unic sau rar.
Si acum va spun ca a aparut o idee ca lumea din zona noastra sa poata sa mearga la regate.
Pare ca exista 2 veliere ce ar putea sa participe la regate daca exista un echipaj care sa le inchirieze.
O bavaria 39 si una 50. Habar nu am despre preturi, ca nu eu le inchiriez, dar daca va strangeti doritori....let me know si va ung comunicarea :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de skipper »

n.adrian scrie:Multzam boierie, dar vreau ceva mai deosebit, cat de cat unic sau rar.
Si acum va spun ca a aparut o idee ca lumea din zona noastra sa poata sa mearga la regate.
Pare ca exista 2 veliere ce ar putea sa participe la regate daca exista un echipaj care sa le inchirieze.
O bavaria 39 si una 50. Habar nu am despre preturi, ca nu eu le inchiriez, dar daca va strangeti doritori....let me know si va ung comunicarea :)
Ia fa un pustiu de bine si ntreaba de conditii. Doritori se strang numai daca se stiu clar conditiile. E ca la pescuit: nici pestele nu musca daca rama e incerta.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

Oki Doki
Barcile sunt :
Motivation, care e a lui Andrei Cracea lately si El Comandante, care e a lui Hardila.
O sa vb cu amandoi si va spun :)

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

Cum va spuneam, suntdisponibile 2 barci,El Comandante o Bavaria 50 criuser, 1200 euro pe zi si cred ca se pot urca pe ea minim 10 doritori.
Motivation care intra si pe ea cam 8 oameni la 800 euro pe zi.
Deci pentru data de 28-29 iulie 2012, cele 2 barci pot participa la regata.
In prima zi o sa fie o etapa costala, Eforie Nord - Vama Veche si retur
Seara petrecere, tot in banii aia :) fireste, ca o dam noi :)
A 2-a zi presupun ca vor fi 2 etape de inshore travers Eforie Nord.
Nu stiu cum vi se par preturile, dar daca stati sa va ganditi, ca unii si-au cumparat barca, o dau cu vopsea, o spala, platesc diverse taxe si cheiaje, ca sa se dea acele cateva zile, ca si voi....nu mi se pare mult :)
Doritorii sa se inscrie :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de skipper »

Buuun, multam boierule, bine ca stim macar niste scoruri de la care plecam.
Deci minim per capita = 100 eur/zi. Doua zile = 200 eur. Ce alte costuri mai sant pt regata (taxa de inscriere, marina, etc)?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

Transportul si mancarea, mai putin sambata seara, cand Black Sea Sailing da de mancare si de baut!
Nu sunt taxe de inscriere si nici de intrare in Marina Eforie Nord.
Poate o donatie ceva catre Mare Nostrum, dar cum e donatie...e benevol :))

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de skipper »

La un calcul sumar ne da ca in reclama: scump, doamna, scump. La asa preturi, atatia doritori!
Trebuie sa fii tare aficionado, tare prins de morbul regatelor, ca sa dai 200 euro pe doua zile cand cu aceeasi suma stai juma de saptamana in Grecia sau chiar o saptamana intreaga daca prinzi un chilipir.
In continuare la noi iahtingul e un sport scump si cred ca principala cauza e ca asa ni-l facem noi, proprietarii de barci. Nu pot cere 1200 de euro pe zi cand in Grecia o barca mai buna e 2000 o saptamana! Romania nu mai e rupta de lume si poporul s-a invatat sa chibzuiasca bine pe ce da banul si sa faca imediat comparatie. Nu pot cere pt o Bavaria 37 800x7=5600 euro pe saptamana pt ca afara iei catamaran de genul Lagoon 44 de banii astia. Si asa mai departe! Sau poate ca ratiunea este ca "asa merge piata", sau cum zicea Danuta despre Elisea: "e scump sa tii o barca in Romania".
Sau alta: nu pot cere bani celor pe care ii vrei membri in echipaj: in esenta le ceri bani ca sa munceasca pt tine ca tu sa castigi premii! E cu curul in sus: daca nu poti sa-i platesti macar nu le cere bani! Pacat ca nu vom progresa nicodata in modul asta si tot la stadiul de miute in lighean cu noi si ai nostri vom ramane mult si bine!

Si apropo de preturi: ala cu Lagoonul care era mai an in Portul Tomis oare cat o cere pt inchiriat?

Si apropo de curse: oare ce mai fac aia cu Swanul de participau la cursele Rolex de pe afara? N-am mai auzit nimic de ei, s-or fi potolit?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

Skipper, poate ca se fac si asa calculele. Eu nu am facut decat sa raspandesc o veste :) mie mi se pare buna.
E drept ca in Grecia sunt alte preturi, dar sunt in Grecia, unde calculul la amortizarea unei barci se face pe cel putin 8 luni din an, la noi....cam 3 sa zicem. Numai de aici se poate sa vedem un pret de 3 ori mai mare. Mai mult de atat, aia au un business, astia au o barca. E o diferenta zic! Daca e sa te gandesti la faptul ca la curse, asa cum sunt ele, este oarecum altceva decat la cruising, mie mi se pare ca e interesant. Desigur ca nici pretul nu e chiar de pe jos.
In principiu nu e scump sa te dai cu vele in Romania daca faci parte din lumea care practica asta uzual, multi se dau fara sa plateasca participarea asta, dar se dau in mod constant, au muncit intr-un echipaj, am consumat timp si bani de-a lungul vremii. Nu stiu ce sa zic, mie mi s-a parut interesant pentru cei care isi doresc o experienta interesanta.
Mai este varianta ca cei ce au bani sa isi cumpere barci si atunci nu or sa mai plateasca nimic de genul 200 euro pe 2 zile, vad ei cat platesc, dar isi fac singuri calculele.
Lagoon-ul ala e in MEN si e pe uscat, deci....stiu ca anul asta nu il pune pe apa.
Despre Swan-ul 42...habar nu mai am. E unul dintre punctele de care vreau sa ma ocup, sa incerc sa ii aduc si pe ei in noua comunitate formata, mai ales ca s-au cernut oamenii si pe acolo :)
Noi anul trecut cand am avut locuri, nu am luat niciun ban de la cei 2 recomandati de tine si nici de la Ionut si Buciu nu am luat, ba i-am mai si cazat gratis....deci.....

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de skipper »

n.adrian scrie:Skipper, poate ca se fac si asa calculele. Eu nu am facut decat sa raspandesc o veste :) mie mi se pare buna.
E drept ca in Grecia sunt alte preturi, dar sunt in Grecia, unde calculul la amortizarea unei barci se face pe cel putin 8 luni din an, la noi....cam 3 sa zicem. Numai de aici se poate sa vedem un pret de 3 ori mai mare. Mai mult de atat, aia au un business, astia au o barca. E o diferenta zic! Daca e sa te gandesti la faptul ca la curse, asa cum sunt ele, este oarecum altceva decat la cruising, mie mi se pare ca e interesant. Desigur ca nici pretul nu e chiar de pe jos.
In principiu nu e scump sa te dai cu vele in Romania daca faci parte din lumea care practica asta uzual, multi se dau fara sa plateasca participarea asta, dar se dau in mod constant, au muncit intr-un echipaj, am consumat timp si bani de-a lungul vremii. Nu stiu ce sa zic, mie mi s-a parut interesant pentru cei care isi doresc o experienta interesanta.
Mai este varianta ca cei ce au bani sa isi cumpere barci si atunci nu or sa mai plateasca nimic de genul 200 euro pe 2 zile, vad ei cat platesc, dar isi fac singuri calculele.
Lagoon-ul ala e in MEN si e pe uscat, deci....stiu ca anul asta nu il pune pe apa.
Despre Swan-ul 42...habar nu mai am. E unul dintre punctele de care vreau sa ma ocup, sa incerc sa ii aduc si pe ei in noua comunitate formata, mai ales ca s-au cernut oamenii si pe acolo :)
Noi anul trecut cand am avut locuri, nu am luat niciun ban de la cei 2 recomandati de tine si nici de la Ionut si Buciu nu am luat, ba i-am mai si cazat gratis....deci.....
Vorba vizirului: si tu ai dreptate! Si bine ai facut ca ai raspandit vestea: poate mai vine cineva interesat, poate mai lasa si oamenii ai ala pret, o cale de mijloc s-o gasi! Cum ati facut voi anul trecut asa pot face si altii si mai crestem un pic!

Ce este MEN unde e Lagoonul?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns