Black Sea Sailing 2012 curse

Despre cursele de barci, regate, raliuri, transaturi, et caetera
n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

Sa nu ziceti ca nu v-am anuntat din timp :

1) Regata "Poseidon" 11-13 mai 2012 inshore Eforie Nord
2) Regata "Black Sea Sailing" 26-30 iulie 2012 Offshore pana la Sozopol Bulgaria
3) Regata "Neptun" 21-23 sept 2012 inshore Eforie Nord

IRC si ORC.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de Florio »

n.adrian scrie:Sa nu ziceti ca nu v-am anuntat din timp :

1) Regata "Poseidon" 11-13 mai 2012 inshore Eforie Nord
2) Regata "Black Sea Sailing" 26-30 iulie 2012 Offshore pana la Sozopol Bulgaria
3) Regata "Neptun" 21-23 sept 2012 inshore Eforie Nord

IRC si ORC.
Regata "Black Sea Sailing" ar trebui sa fie o frumusete ! :)
Stiu ca au fost propuneri sa o facem pana la Istanbul. Dar era cam lunga pentru primul an, si fiind lunga riscam sa o facem lata :) :) .

Vaz ca flacaii tomnatici nu se risca sa comenteze, asa ca ar trebui sa le dam mai multe informatii despre ce inseamna, cine organizeaza si de ce ;) .

Eu va spun de ce : ca sa "ne simtem bine" pe apa, sa ne vedem cunostintele si limitele, sa adunam vantul si marea incercand sa ne purtam barcile cat mai eficient si rapid , sa ne bronzam cu ochelari la ochi, sa ne arda sarea si soarele, sa ne premiem unii pe altii in chefuri amicale starnite furtunos si greu de potolit. :)

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

La regata Poseidon si-au anuntat si participarea "unchii" de la ...http://www.hogbucuresti.ro/?page=pagini ... &year=2012


Sa va dau acum si datele declarate de alte entitati organizatoare de intreceri marinaresti la malul marii, dar pe mare :))
23-17 mai Mangalia Varna offshore iRC
13-15 iul Mangalia inshore IRC
17-19 aug Mangalia IRC
27-30 sep Mangalia IRC


Mai trebuia sa puna si Yacht Club Regal Roman evenimentele, dar...inca nu le-au decis cred.

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

Ultima data cand am postat necesar de completare echipaje, au aparut 2 forumisti de aici si au participat la cateva curse. Sper ca placerea a fost ....oarecare, ei pot comenta.
A venit si 2012 si pot sa va zic despre faptul ca sunt cateva barci cu lipsa de echipaj. Nu va dau numele ca nu am cerut permisiunea skipperilor, dar...daca sunt doritoeri sa participe la regate...let me know :) Prima regata e 11-13 mai 2012 inshore Eforie Nord.

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

1. AUTORITATEA ORGANIZATOARE:
Black Sea Sailing in colaborare cu Ana Yacht Club si Clubul Sportiv Fapt

2. REGULI
2.1. Regata va fi guvernata de reguli asa cum sunt ele definite in regulile de cursa pentru veliere ISAF 2009-2012.
2.2. Regulamentul pentru echipamentul velierelor ISAF 2009-2012
2.3. Reguli speciale ISAF pentru cursele offshore.
2.4. Regulamentul pentru evitarea coliziunilor pe mare – COLREG
2.5. Regulamentul IRC/ORC pentru masurare si rating
2.6 Nu se aplica prescriptiile autoritatii nationale FRY.

3. RECLAME
3.1 Ambarcatiunile vor afisa reclama pusa la dispozitie de autoritatea organizatoare.
3.2 Fiecare ambarcatiune va rezerva un loc pentru o persoana delegata de catre autoritatea organizatoare, daca va fi cazul.

4. ELIGIBILITATE
4.1. Regata este deschisa tuturor ambarcatiunilor posesoare a unui certificat de rating IRC/ORC valabil 2011 sau 2012.
4.2. Skipperul va fi obligat sa posede Certicat de Competenta echivalent clasa B valabil.

5. FORMATUL REGATEI
Regata va consta din mai multe curse inshore travers Eforie Nord
6. INSCRIERE SI TAXE.
6.1. Ambarcatiunile eligibile pot fi inscrise prin completarea formularului atasat in anexa si expedierea acestuia insotit de:
- o copie a certificatului de rating, emis de o autoritate competent pentru anul 2011 sau 2012,
- Certificat de Competenta skipper,
prin e-mail la Blackseasailing@gmail.com pana la data de 8 mai 2012 ora 23:59.
6.2. Inscrierile dupa aceasta data se pot face la Comitetul de Cursa si vor fi taxate cu suma de 100 RON/ambarcatiune, dar nu mai tarziu de 11 mai 2012 ora 20:00 si vor fi insotite de documentele enumerate la articolul 6.1
6.3. Regata este libera de taxa de participare.




7. PROGRAM
11 mai 2012 Inregistrarea
Inspectii
Sedinta tehnica 18.00-20.00
11.00-20.00
20.00 Secretariatul regatei
Marina Eforie Nord
Marina Eforie Nord
12 mai 2012 3 regate inshore 10.55 Primul posibil semnal de avertizare. Urmatoarele curse cat de repede posibil.
Petrecere 19.00 Marina Eforie Nord
13 mai 2012 2 regate inshore 10.25 Primul posibil semnal de avertizare. Urmatoarea cursa cat de repede posibil.
Festivitate de premiere si inchidere 16.00
Marina Eforie Nord


8. LOCUL
Secretariatul regatei va fi in Marina Eforie Nord.

9. INREGISTRAREA.
9.1. Fiecare proprietar sau skipper trebuie sa se inregistreze personal la secretariatul regatei.
9.2. Urmatoarele documente vor fi prezentate la inregistrare:
a) Asigurare pentru daune la terti de minimum 100.000 Ron
b) Lista de echipaj
c) Semnarea unei declaratii de asumare a raspunderii riscului de catre proprietarul ambarcatiunii si de skipper
d) Certificatul de competenta ANR
e) Carnetul Ambarcatiunii
f) Certificat de rating

10. INSTRUCTIUNI DE CURSA.
Instructiunile de cursa vor fi facute disponibile fiecarei ambarcatiuni dupa inregistrare.

11. PUNCTAJ
Se va aplica sistemul Punctaj-Scazut, prevazut in ISAF RRS 2009-2012, Anexa A.


12. CHEIAJ
Ambarcatiunile trebuie puse la cheu in locurile atribuite lor in Marina Eforie Nord, liber de taxe.

13. RESTRICTII LA SCOATEREA LA APA
Ambarcatiunile nu trebuie scoase de la apa pe timpul desfasurarii regatei decat cu acordul scris prealabil al comitetului de cursa.

14. COMUNICATII RADIO
14.1. Canalul 69 este canalul oficial de comunicatii al regatei.
14.2. O ambarcatiune nu trebuie nici sa faca nici sa primeasca, cat timp concureaza, comunicatii radio care nu sunt disponibile tuturor ambarcatiunilor. Aceasta restrictie se aplica si telefoanelor mobile.

15. PREMII
Ocupantul locului I va primi Cupa Poseidon 2012 si medalii.
Ocupantii locurilor II si III vor primi cupe si medalii
Regata Poseidon 2012 face parte cu ponderea 1 in Trofeul Black Sea Sailing 2012
Castigatorii Trofeul Black Sea Sailing 2012 cat si ocupantii locurilor II si III vor primi ca si premii de la Marina Eforie Nord vouchere de reducere la cheiaj dupa cum urmeaza, locul I 100% reducere, locul II 50% reducere, locul III 25% reducere.

16. DECLINAREA RESPONSABILITATII.
Concurentii participa in regata in intregime pe propriul risc. Vezi ISAF RCV 2009-2012 regula 4, Decizia de a concura. Autoritatea organizatoare, comitetul de cursa, comitetul de protest, membrii acestora sau orice alte organisme sau persoane implicate in organizarea, conducerea sau judecarea concursului nu accepta nici o responsabilitate pentru daune materiale, prejudicii personale, raniri de persoane sau decese surevenite in legatura cu/sau, inainte de, in timpul sau dupa regata.

17. Drepturile de autor pentru foto si video din timpul regatei apartin in totalitate Black Sea Sailing.
Niciun material foto sau video nu se poate publica in format electronic, pe hartie sau televiziune fara acordul scris al Black Sea Sailing.
Black Sea Sailing nu prelucreaza date cu caracter personal si isi rezerva dreptul sa faca public continutul informatiilor pe care le culege, mai putin pe cele cu caracter personal.


17. CONTACTE
Pentru orice alte informatii va rugam sa contactati Comitetul de Organizare prin email la:
Blackseasailing@gmail.com sau telephonic, Adrian Nita 0742299666









FORMULAR DE INSCRIERE
REGATA POSEIDON MAI 2012



Nume Ambarcatiune
………………………………………………………........................................................
Model……………………...................................................
Numar de vela ……………………
Clubul de apartenenta…………………………...............................................................

Persoana de contact.......................................................................................................
E-mail ………………………………………… Telefon ……………………………………
Adresa ...........................................................................................................................
Proprietar........................................................................................................................
Skipper ..........................................ma inscriu in regata POSEIDON 2012
Nationalitate .....................................................
DESCRIERE YACHT:
Lungime (m)...............................Pavilion (steag).....................................................
Anul constructiei................................... Nr max de pasageri .......
Port de domiciliu......................................................................................................
Sponsor (daca exista)..................................................................................................


Subsemnatul ............................................................ in calitate de skipper al echipajului sunt de acord cu conditiile din instructiunile si anuntul de cursa, precum si cu utilizarea sistemului de rating ORC/IRC 2011-2012.


Nume Prenume/Semnatura skipper,
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

Urmatoarea regata este pe 27-29 iulie 2012 Marina Eforie Nord - Vama Veche si retur, costal Sambata 28 iulie 2012. Duminica un inshore travers MEN ( Marina Eforie Nord)

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

Va cer si eu o opinie.
Trebuie sa cumpar un obiect care sa reprezinte peste vreme Trofeul Black Sea Sailing.
Uitandu-ma la diverse obiecte ce sunt faimoase deja, Cupa America, Roland Garros m-am gandit la obiectul din poza atasata.
M-a interesat ca e rosu si da bine in poze, atrage privirea, e de o dimensiune mare, 62 cm cu soclu, 52 cm fara soclu.
Vreau sa il fac transmisibil, adica sa fie acelasi obiect mereu ca si "Trofeul Black Sea Sailing", iar castigatorii vor fi pe o panoplie ceva, inca nu am un design si or sa primeasca cupe uzuale.
Pareri ? .......
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

sau
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de skipper »

Adevarul e ca sant frumoase amandoua si par a fi reprezentative pt Marea Neagra prin look-ul rusesc.
O parere:
- nu sant din materiale care nu se pot sparge ca sa poata rezista peste timp - vezi argintul de la CA
- nu au un soclu rotund pe care sa se poata scrie numele invingatorilor si pe masura trecerii timpului sa se poata extinde fara sa-si strice armonia.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Black Sea Sailing 2012 curse

Mesaj necitit de n.adrian »

La material ma strangea si pe mine in spate, sunt dintr-un portelan foarte fin si la manevrari pe la podium......
O sa mai caut :(((

Scrie răspuns