Cupa Americii

Despre cursele de barci, regate, raliuri, transaturi, et caetera
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Primul challenger la cupa, echipa Mascalzone Latino a Cubului Nautic din Roma a anuntat in mai ca se retrage din cursa pentru ca nu a gasit sponsori sa continue.
Ce frumos ar fi fost sa vedem pe ape o noua Luna Rosa!

Pe situl echipei este postat comunicatul lui Vincenzo Onorato, fondatorul echipei, figura legendara in Italia si nu numai.

Imagine

Cateva randuri spuse cu multa amaraciune:

Nel nostro sport gli uomini in blazer hanno ormai superato quelli in cerata, io resto un uomo in cerata e quando scendo in mare voglio vincere. Una sfida persa in partenza non mi interessa, mentirei agli sponsor, ai nostri tifosi ed anche a me stesso.

In sportul nostru oamenii la costum au inlocuit oamenii de iahting; eu raman un om de iahting si cand sant pe mare vreau sa inving. O cursa pierduta din start nu ma intereseaza, i-as minti pe sponsori, pe fanii echipei si m-as minti si pe mine insumi.


Dupa retragerea Mascalzonilor pe loc de Challenger of Record a urcat echipa Artemis Racing a Clubului Regal de Yachting din Suedia.
Pentru cine se intreaba ce sanse are acest YCRR sa se bata cu Oracle si alti neo-zeelandezi sa ghiceasca cine este domnul cu mustata care sta modest in fotografia de la anuntarea inscrierii echipei in Cupa in 2010.

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

menestras
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:58 pm

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de menestras »

Rudi Voeler? :D

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Intrecerile de la Cascais se transmit live la o calitate a imaginii f buna plus ceva ce se numeste Virtual Eye unde gasim informatiile telemtrice de la barci in timp real! Premiera!
Cine se uita la transmisiile live poate intra pe Chat sa chibitam!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Pariuri pentru maine?

Eu pe kiwi!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Am reusit sa iau un interviu unui portughez care a fost Guest Crew la Team Korea in semifinale. Enjoy!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Raspunsul la intrebarea pentru sapca e 28, nu 29 cum da la numaratoare.
Trofeul primei editii din 1851, cea faimoasa tinuta in UK (Madam, there is no second!) nu s-a numit Cupa Americii, ci Cupa de 100 de guinee.

The trophy was originally awarded in 1851 by the Royal Yacht Squadron for a race around the Isle of Wight which was won by the schooner America. The trophy was renamed the America's Cup after the boat and was donated to the New York Yacht Club (NYYC) under the terms of the Deed of Gift which made the cup available for perpetual international competition.

Editia urmatoare este a 34-a nu a 35-a, Noua Zeelanda si Elvetia au castigat fiecare de 2 ori si Australia o data, rezulta USA de 28 ori!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

sint curios care va fi raspunsul "oficial", fiindca in toate istoriile Cupei pe care le-am gasit pe net e numarata si prima cursa...

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

dan_matiesanu scrie:sint curios care va fi raspunsul "oficial", fiindca in toate istoriile Cupei pe care le-am gasit pe net e numarata si prima cursa...
Ntzz! Vezi chiar pe situl cupei ca acum e a 34-a nu a 35-a!
Daca le numeri pe cele de pe Wiki iti ies 35, dar prima nu se pune din motivele de mai sus!
Asa socotisem si eu aseara: am facut un tabel in Excel dupa Wiki si-mi dadeau 29 dar am vrut sa verific si alte pareri si am dat imediat de cifra 28.

Uite aici: San Francisco’s Golden Gate Yacht Club become the 28th American Defender of the America’s Cup.

Si aici: San Francisco's Golden Gate Yacht Club become the 28th American Defender of the America's Cup.


Si de pe situl AC: Eventually, America was able to enter the Royal Yacht Squadron's £100 Cup (also referred to as the 100 Guinea Cup); a race around the Isle of Wight against a fleet of British boats, with the winner on the water taking the trophy - no time allowances would be made.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

dan_matiesanu scrie:sint curios care va fi raspunsul "oficial", fiindca in toate istoriile Cupei pe care le-am gasit pe net e numarata si prima cursa...

De pe peretele lor din FB:

America's Cup World Series hat winner is: Teodor Radu of London! The answer to our question: How many times has the USA won the America's Cup is 28. The 33 America's Cup Finals since 1851 have been won by just four nations: Australia (once), New Zealand and Switzerland (twice) and the USA (28 times!). Stay tuned for more chances to win AC World Series hats each week through Plymouth!

Iar Teo e cumnatu-meu!!!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Cum au anuntat ca Napoli va gadui CA si nu una ci doua serii, au si aparut semnele de intrebare.
Un articol recent se intreaba printre altele cum va reusi primaria sa-i dea la o parte pe cei care isi tin barcile la geamanduri amplasate ilegal ca de 20 de ani n-au putut fi mutati de acolo!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns