Disparitia vietii marine

Despre natura, protectia mediului, poluare, si asemanatoare
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Disparitia vietii marine

Mesaj necitit de skipper »

Constatam cu totii cei care ne dam cu barcile cum dispare viata din apa.
Tot mai putini pesti, tot mai putine pasari, intr-o saptamana in 500 de mile am vazut 2 delfini, tot mai multe meduze si alge, apa tot mai murdara, cacanie si cu miros de putregai.

Un articol despre Ocean life 'facing mass extinction'. Dureros, foarte dureros!

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Disparitia vietii marine

Mesaj necitit de skipper »

Inca o veste buna din acelasi domeniu, doua pe zi: Garbage-Filled Spaceship to Fall to Earth Tuesday

"There's also containers of processed urine from the water-recycling system. It's nasty stuff," Humphries said.

Imagine

Oameni buni, sa ne dam pe ape pana nu devine marea atat de acida incat o sa ne topeasca barcile!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!


Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Disparitia vietii marine

Mesaj necitit de skipper »

Si o poza proaspata adusa de Ioana din Santorini. Cica mai erau 3-4 hoteluri plutitoare de sosit!

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Disparitia vietii marine

Mesaj necitit de Florio »

Umanitatea prospera, cucereste munti, calareste ape. Prost e ca in inghesuiala asta, nu ne mai regasim.
Cred ca in curand ajungem cum spunea Christian Tirtirau, sa taiem oceanele pe barcuta proprie, in cautarea unui loc simplu, natural ,in care sa ramanem. Ca in rest lumea se calca pe bataturi, umanitatea se inmulteste aidoma bacteriilor, mananca lanolina pe paine si bea vin facut din cartoane .

P.S.
Nu stiu ce bucurie poate avea un turist, cand ajunge cu hotelul plutitor intr-un golf, alaturi de alte hoteluri plutitoare, care isi ridica etajele peste ape. Cred ca se simte ca pe o strada in Manhattan.
Ultima oară modificat Mie Iul 06, 2011 2:34 pm de către Florio, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Disparitia vietii marine

Mesaj necitit de skipper »

Daca masina mea ar scoate asa un fum, m-ar opri organele imediat si mi-ar lua talonul. Dar balenele astea nu au nici o regula, nici un standard, nici o restrictie, Marpol nu prevede?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Disparitia vietii marine

Mesaj necitit de Solitaire »

S-a dat lege ca motoarele de 2-stroke nu mai sunt legale pentru ca "polueaza," deci cei cu doi sau cinci cai putere duc lumea asta de rapa...asta e ipocrizia.
Sunt mai multe restrictii pentru cruisers decat pentru vase comerciale. Ti se rupe inima, dar tot ce putem face este sa respectam noi si sa educam pe altii atat cat putem. Nu v-am spus ca odata in mijlocul Atlanticului am trecut printr-o "fasie" de rahat fosforescenta...cei la bord discutau diferite optiuni, alge, plankton, extraterrestrial landing strips, pana ce a iesit Malbon pe deck si a zis, "no, boys, that cruise ship discharged 30,000 kilos shit, that's all, all those five-course dinners have to go somewhere."
Pacificul formeaza in centrul sau un nou continent de gunoi care se invarte intre alizee si creste zilnic. Un om de stiinta in State a zis ca daca am opri acum 100% consumul de plastic ar lua omenirii 150 de ani sa curete oceanul. O fata din Hawaii a facut un SOS enorm din gunoaie pe care le-a colectat de pe plaja.
E greu sa nu te deprimi sau sa nu devii negativ cu toate statisticile astea. Cea mai curata coasta marina din lume este Noua Zeelanda, deci se poate, dar oamenii trebuie sa devina obsedati cu protejarea mediului.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Disparitia vietii marine

Mesaj necitit de Florio »

Nici macar nu e o obsesie aceasta cu protejarea mediului. E doar bun simt.
Iar de o buna bucata de vreme ar trebui sa se incadreze la "instinct de conservare", fiindca un semnal de alarma a fost tras inca din 1970, la Malta, la reuniunea "Pacem in maribus" . De atunci dovezile tot mai clare ca oamenii isi otravesc singurei mediul in care traiesc, au generat in proportie covarsitoare doar masuri de fatada si discursuri politice de farisei.
Probabil in 1970 nu era problema atat de acuta si multi oameni priveau totul ca pe o falsa problema.
Acum insa, daca citim comunicatul reprezentantilor celor 45 de tari adunati la "Pacem in maribus" , totul pare un film S.F. devenit realitate !
O sa citez inceputul fiindca e cutremurator cata clarviziune exista in 1970 si mai ales cum suna !
"""Pace in mare. Apel catre toate natiunile, catre toti barbatii si femeile planetei noastre.
Noi, cetateni ai celor 45 de tari, adunati la Malta, la reuniunea PACEM IN MARIBUS ne adresam oamenilor de pretutindeni.
A sosit timpul sa ne alarmam de faptul ca oceanele si marile planetei noastre sunt amenintate cu moartea ......"""


Si au facut o descriere clara a fenomenelor, dand un sir de masuri clare despre ce trebuie facut ca sa mai supravietuim pe pamant. Dupa care, comunicatul se incheia cu "Sarcina de a salva marile si oceanele nu sufera amanare, ea trebuie indeplinita acum, imediat. "

Suna ca un ultimatum dat de o civilizatie spatiala superioara, catre o alta care nu stie ca se indreapta spre dezastru.

Au trecut 41 de ani si omenirea in ansamblul ei, e mai scelerata ca oricand .

Solitaire
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 90
Membru din: Joi Iun 23, 2011 2:44 pm

Re: Disparitia vietii marine

Mesaj necitit de Solitaire »

Bravo, Florio, ai pus punctul pe i bine de tot. Intradevar cutremurator.

http://www.wrldclock.com/

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Disparitia vietii marine

Mesaj necitit de skipper »

Si, in nemarginita lor intelepciune, guvernantii nostri s-au gandit cum sa rezolve problema:

Laszlo Borbely a declarat recent că Guvernul ia în calcul o taxă anuală de poluare, integrată în impozit, pentru toate masinile.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns