Marea Tampoanelor

Despre natura, protectia mediului, poluare, si asemanatoare
Scrie răspuns
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Marea Tampoanelor

Mesaj necitit de skipper »

Cand am trecut oceanul am fost foarte mirat de cat de multe si frecvente sant gunoaiele in apa. Cam la o mila jumate gaseai plutind un obiect facut de mana omului. Cele mai multe erau galetile de plastic, apoi bucati de plastic mari si plutitoare de la plasele pescaresti.
Ba intr-o zi am vazut o gemandura si am adunat tot echipajul sa dezbatem cine este acest militian si la ce folosete el. Eu opinam ritos, ochind de la distanta prin binoclul de 5 euro, ca e o geamandura meteo care transmite date la NOAA. Cand am cotit spre ea si ne-am apropiat am vazut ce era: un fel de semn de capat de plasa de pescuit pe care aveam sa il intalnim des peste cateva zile in Azore.
Asa am crezut ca Oceanul Atlantic este poluat si este murdar peste masura.
M-am inselat si dovada am avut-o sapatamana trecuta, mai precis miercuri dimineata. Vorba lui MC Nea Vasile: dimineata pe racoare.
Dimineata pe racoare se vede Ischia in departare ( rima e inevitabila)
Intri in MT printre Insula Procida si Muntele Procida si te astepti la raiul e pamant. Pomul laudat, sacul pregatit!
Si dintr-o data incepe bairamul! Ma rog, tarantella, ca sa respectam traditia locala!
Goz peste tot, gunoaie de toate tipurile dar cele mai multe sant: TAMPOANELE!
Intai credeam ca e o coincidentam asa o fi traditiam le arunca in mare. Apoi stupefati de numarul mare de absorbante plutind in imperialul golf te gandesti ca poate toaletele de pe feriboturi deverseaze direct si ca brusc donnelor la bord li se deregleaza calendarul. Ok, dar cate sant bre pe feriboturile astea?
Mergi cu barca pe o mare lighean si trebuie sa faci slalalom printre absorbante! Cosa da pazzi! Vezi da' nu poti sa si crezi!
Intri in marina, scuipi in san c-ai scapat!
Scapi pentru o noapte dar a doua zi nu trebuie sa pleci de acolo? Sa-ti salvezi pielea, echipajul si barca spre zari mai placute? Si cum pleci fara sa treci din nou Marea Tampoanelor?
Si o iei de la capat!
Dimineata pe racoare, cand n-ai bani in buzunare!
Si pleci gratios din Torre del Greco si incerci sa nu zdruncini barca ca sa-ti poti bea cafeaua listinit si neagitat si nici ceilalti coechipieri de suferinta sa nu simta miscarea de retragere strategica! Pero no! Chiar la ralantiul Yanmarului si tot faci 3-4 nozi pe marea aia tip lighean, belesti ochii cat cepele de Buzau, alea rosii si lunguietze, si tot nu-ti vine sa crezi: marea geme si tre sa faci slalom ca sa poti penetra! Slalom nu urias ca la ski, ci din ala special cu miscari bruste la timonica!
Geme de atatea gozuri: iesi din port, te indrepti spre pupa pentru dreapta inchinaciune catre Vezuviu care v-a iertat si data asta si a amanat eruptia, organizezi un mic dejun frugal cu mijloacele bordului si dintr-o data linistea ta interioara si exterioara model zen e sparta de un strigat: Ba, ce e alea?
Alea e niste gunoaie. Nu unul, nu doua, nu o mie, ci o armie compacta de goz se indreapta fara mila catre barca. E un fel de turcii la Calugareni in filmul lui Sergiu Nicolaescu: multi, mici, agresivi looking bad, straini, si in randuri paralele! Ilary, spahii mei!
Sztolz apoi motor taiat, trecem raul de goz din inertie, poate reusim sa trecem fara sa patim vreo nepatita, fara sa infundam valvele de apa la motor sau sa luam un mic sac de plastic in elice.
Scapam si ne crucim. Echipaj cu tzatze sau fara tzatze, ne crucim in san ca Taras Bulba din romanul omonim!
Trecem din inertie ca nici vant nu era ( o fi fost si ala pe bani??? cuato costa?) si ne crucim cand taiem raul: era facut din desuri menajere. MENAJERE! Ca gasim la tomberoanele de pe langa casa aia gasisem noi im mijlocul Golfului Napoli. Aia aruncasera in mare desurile din oras ca si asa nu aveau unde sa le duca, Romanica refuzand demn oferta generoasa de parteneriat!
Daca o mare ce are alge sargase se cheama Marea Saragselor, daca o portiune din ocean in care se arunca cu cai in apa se cheama Latitudinile Cailor, cum sa se cheme un loc in care a plouat cu tampoane? Corect, Marea Tampoanelor si asa sa-i ramana numele pana cand Camorra se hotaraste s-o curate! Amin!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marea Tampoanelor

Mesaj necitit de Florio »

Asta e fariseismul occidental, care ne tine predici despre mizeria din tarile abia aderate UE, of tatzo !
E atat de simplu sistemul de salubrizare, care recupereaza deseurile pe categorii ! Simplu , simplu, dar nici ei nu-l aplica !
Am vazut acest sistem, e logic, e simplu si atat de eficient incat produce la randul lui energie. Dar probabil consumismul e inca la putere si mult mai la indemana.
Gunoi mult inseamna multa vanzare si multa nepasare. Dar nu conteaza de mireasa...bani sa iasa !
Nasol, Praleo !

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea Tampoanelor

Mesaj necitit de skipper »

Vezi cum vine de se leaga:

Toxic Napoli


In the city of Naples, Italy, the Mafia has controlled the waste-management industry for decades – dumping and burning trash across its rolling hills and vineyards. In 1994, the European Union declared the situation an official environmental emergency, and things have only gotten worse since then.

When VICE investigated the situation they found mutated sheep, poisoned mozzarella, alarming rates of cancer, and pissed off farmers ready to push back against the Camorra, Italy’s most powerful and dangerous criminal organization (and the government that enables it).

At the beginning of 2008, world news outlets were flooded with images of garbage piles in the streets of Naples. The newly reelected premier, Silvio Berlusconi, made countless TV appearances, personally picking up trash and promising to resolve the situation.

Naples and the entire Campania region had been officially declared an environmental crisis over 14 years ago. The garbage piles were just a current distraction from the real emergency. Almost 8 million tons of rubbish stockpiled throughout the region, illegal toxic waste dumps, a serious human health crisis, and behind it all, the largest criminal organization in Italy, the Neapolitan Camorra.


http://youtu.be/vBHNmw0A80M" onclick="window.open(this.href);return false;

http://youtu.be/N8UAihE06AU" onclick="window.open(this.href);return false;
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns