Vand velier

Avatar utilizator
andy
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 154
Membru din: Mar Oct 25, 2011 8:04 pm
Localitate: 43°50'15.41" N 28°35'29.27" E
Contact:

Vand velier

Mesaj necitit de andy »

De vanzare velier Feluca Kornati, 6.06m, 4 locuri, velier in stare foarte buna, catarg si ghiu aluminiu , velatura noua (4 tipuri de vele -randa, foc, genovez, spinnaker) , 1 ancora de 8 kg , ancora furtuna , scara , suport motor, perne si covoare interior, instalatie electrica, chiuveta, rezervor apa, WC portabil, aragaz, frigider, baloane acostare prova si borduri - 3 buc , colac de salvare si 4 veste salvare. Ambarcatiunea are peridoc cu frane inmatriculat.
NU dau velele separat, NU se descompleteaza. In rest, totul e negociabil.

Pretul velierului 3499 Euro - negociabil. Pretul peridocului - 1999 Euro negociabil.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vand velier

Mesaj necitit de skipper »

De frumoasa e frumoasa, de chilip e chilip, dar ceva din istoria ei ne poti spune? Pe unde a umblat ea, cu sau fara tine?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
andy
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 154
Membru din: Mar Oct 25, 2011 8:04 pm
Localitate: 43°50'15.41" N 28°35'29.27" E
Contact:

Re: Vand velier

Mesaj necitit de andy »

Eu am luat-o din Olanda chiar din oraselul inscris in pupa (Bunschoten-Spakenburg). Initial ma dusesem pentru alta barca insa cu asta a fost dragoste la prima vedere. Locul de bastina se vede foarte clar in videoclipul de aici http://www.botterverhuur.nl/?page_id=11. Apropo, barcile alea de lemn sunt dementiale.
Ca atare barca a navigat in Marea Nordului (ma rog, in zona Markermeer, in nordul Utrecht-ului )
Barca a apartinut unui singur tip (cel care mi-a vandut-o) si a fost pentru el, la vremea respectiva, cadoul lui de 18 ani. Deh, noi pe aici ne cumparam masini, olandezii isi cumpara barci.
Ulterior a fost barca lui de iesit o dupa amiaza cu familia sau cu prietenii iar in momentul in care eu am luat-o de acolo tipul mi-a cerut voie sa il mai plimbe o singura data pe fiul sau de vreo 4 ani.
Imaginea respectiva face toti banii.

Ca idee generala: tipul platea 500 de Euro pe ani locul din marina iar in banii astia intrau si 2 ridicari. Fostul proprietar mi-a dat inclusiv un caiet cu toate cumparaturile facute de-a lungul timpului (chitante, bonuri etc).
Barca a fost pusa la iernat, in fiecare an, pe peridoc, incepand cu octombrie si coborata la apa undeva prin aprilie.

In Romania am adus-o in 2009 pe un peridoc facut la comanda pentru ea.
Eu am iesit de cateva ori cu ea in Marea Neagra in largul Mangaliei. Fiind sub 7 m nu necesita inmatriculare insa fiind in zona de frontiera este luata totusi in evidentele pazei de coasta.
In momentul de fata este pe peridoc, sub prelata, intr-o curte pazita.

De ce o vand? Pentru ca activitatile zilnice nu mai imi permit sa ies cu ea atat de mult cat imi doream initial.

LE: Ca sa va faceti o idee despre pasiunile celor din zona Markermeer uitati-va si pe videoclipul de pe site-ul asta: http://www.botterverhuur.nl/ La o simpla cautare pe Google dupa Spakenburg o sa gasiti si alte imagini din zona respectiva.

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vand velier

Mesaj necitit de Litovoi »

andy scrie:.....Apropo, barcile alea de lemn sunt dementiale....
Adevar graiesti Andy, m-am uitat ca vrajit. Ce fel de barci sunt alea, ca par foarte robuste?
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vand velier

Mesaj necitit de skipper »

Litovoi scrie:
andy scrie:.....Apropo, barcile alea de lemn sunt dementiale....
Adevar graiesti Andy, m-am uitat ca vrajit. Ce fel de barci sunt alea, ca par foarte robuste?
Le cheama Tjalk si la origine sant barci pentru carat marfa costier, cabotaj. Gandite f bine, au o mare stabilitate data de forma bombata care permitea in acelasi timp o capacitate mare de incarcare, pescaj f mic, derivor lateral, catarg rabatabil pt a putea trece pe sub poduri.
Forma cocii e foarte comuna in Marea Nordului, daca tai etrava ridicata si drakkarele vichinge sant la fel iar barjele de pe Tamisa erau aproape identice cu aceste tjalk.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
andy
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 154
Membru din: Mar Oct 25, 2011 8:04 pm
Localitate: 43°50'15.41" N 28°35'29.27" E
Contact:

Re: Vand velier

Mesaj necitit de andy »

Un barcaz din ala, vechi de 100 de ani, reconditionat de baietii aia blonzi din Spakenburg duce la vreo 60k Euro. Insa alta e alta poveste ... eu imi vand velierul luat din marina Spakenburg :lol:

Avatar utilizator
andy
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 154
Membru din: Mar Oct 25, 2011 8:04 pm
Localitate: 43°50'15.41" N 28°35'29.27" E
Contact:

Re: Vand velier

Mesaj necitit de andy »

Vandut .

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Vand velier

Mesaj necitit de home made »

uitati ce mai fac si vind turcii:
http://www.aurayatcilik.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

aia mica,Aura 27, costa doar 18900 euro fara motor.i-am intrebat asa..........una scrie pe pagina,alta dupa gard !cea de 54 este pe teava,urmeaza....in viitor.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vand velier

Mesaj necitit de skipper »

home made scrie:uitati ce mai fac si vind turcii:
http://www.aurayatcilik.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

aia mica,Aura 27, costa doar 18900 euro fara motor.i-am intrebat asa..........una scrie pe pagina,alta dupa gard !cea de 54 este pe teava,urmeaza....in viitor.
Am voie sa nu-mi placa? Da chiar deloc!
Si de ce are chila asa de in fata? Tre sa faca tare fain pe apa!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Vand velier

Mesaj necitit de home made »

pai de ce crezi ca am pus-o aici?astia au vrut o struto-camila,ai catarg?e velier,ai motor?e vedeta!cine stie ce a fost in capul lor?dar cum lumea amatorilor e mare....sigur o sa-si gaseasca si cumparatori,daca e in trend.......

Scrie răspuns